Постанова від 15.10.2014 по справі 278/4317/14-а

Справа № 278/4317/14-а

ПОСТАНОВА

іменем України

15 жовтня 2014 року, Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючої судді - Зубчук І.В.

з участю секретаря судового засідання - Поліщук І.О.

розглянувши у відкритому судовому засідання в м.Житомирі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі про визнання протиправною відмову відповідача у включенні до складу розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить протиправною відмову відповідача у включенні до складу розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, починаючи із 30 грудня 2010 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію, з урахуванням зазначених виплат відповідно до Закону України «Про державну службу».

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачка посилається на положення статей 33, 37, 37-1 Закону України «про державну службу», статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 33 Закону України «Про оплату праці».

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги з підстав зазначені в позові.

Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в Житомирському районі заперечив проти позову, відповідно до якого просила відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи (а.с.20-21).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за віком, як державний службовець.

22 серпня 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.6).

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі №30/71-11 від 29 серпня 2014 року позивачці ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за безпідставністю (а.с.7-8).

Зі змісту довідки від 21 серпня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що протягом 2008-2010 рр. позивачка отримувала інші виплати на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яке становить 39694,17 грн. (а.с.4).

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про оплату праці» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З огляду на викладене, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В силу ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії позивачу слід провести з 21 лютого 2014 року, який обчислюється з моменту звернення із заявою про проведення перерахунку.

Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, а тому суд залишає без розгляду позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійого фонду України в Житомирському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 30 грудня 2010 року по 20 лютого 2014 року та виплати різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією, з урахуванням 85% від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Керуючись ст.ст. 11, 17, п.2 ч.1 ст.18, 86, 99, 104, 159, 162, 163, 167 КАС України, Закону України «Про державну службу», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійого фонду України в Житомирському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 30 грудня 2010 року по 20 лютого 2014 року та виплати різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією, з урахуванням 85% від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - залишити без руху.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі у включенні до складу розрахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» інших виплат, а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації на заробітну плату.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 21 лютого 2010 року та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією, з урахуванням 85% від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області.

Суддя: І.В.Зубчук