16 жовтня 2014 р.Справа № 241/997/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: П'янової Я.В.
Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на ухвалу Першотравневого районного суду Донецької області від 03.09.2014р. по справі № 241/997/14-а
за позовом Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
до Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції у Донецькій області
про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.08.2014 року та зобов'язання відкрити виконавче провадження,
07 квітня 2014 року позивач, Мангуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області, звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції Андрусенко І.О. щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 19.08.2014 року по виконавчому провадженню № 44482618 згідно ЄДРВП при розгляді заяви про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови № 3/241 /144/2014 від 13.06.2014 року по справі № 241/597/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 170 грн. з ОСОБА_2, виданої Першотравневим райсудом;
- зобов'язати відділ державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції прийняти до виконання постанову № 3/241/144/2014 від 13.06.2014 року по справі № 241/597/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 170 грн. з ОСОБА_2, видану Першотравневим райсудом та винести відповідну постанову про відкриття виконавчого провадження.
Ухвалою Першотравневого районного суду Донецької області від 03.09.2014 року відмовлено у відкритті провадження та повернуто позов позивачу.
Мангуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області, не погодившись з вказаною ухвалою, подала апеляційну скаргу та вважає, що оскаржувана ухвала є необґрунтованою, такою, що суперечить чинному процесуальному законодавству, прийнята з порушенням норм процесуального права та просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу Першотравневого районного суду Донецької області від 03.09.2014 року, прийняти нову ухвалу з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Відповідно до ст. 197 КАС України дана справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, ухвалу суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 2 та частини другої статті 4 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з п.4 ч.1 ст. 107 КАС України для вирішення питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
При визначенні юрисдикції суд повинен виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
З матеріалів справи вбачається, що головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції Андрусенко І.О. винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 19.08.2014 року № 44482618 згідно ЄДРВП при розгляді заяви про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови № 3/241 /144/2014 від 13.06.2014 року по справі № 241/597/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 170 грн. з ОСОБА_2, виданої Першотравневим райсудом.
Відповідно до пункту 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконавчих документів, виданих цими судами в інших справах, крім передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 18 КАС України, підлягають розгляду місцевими загальними судами як адміністративними судами, які видали виконавчий лист, у разі звернення сторін виконавчого провадження.
Враховуючи наведене та вимоги ст.18 КАС України, колегія суддів зазначає, що висновки суду першої інстанції щодо не підсудності адміністративної справи даному суду є помилковими.
Колегія суддів дійшла висновку, що ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню на підставі п. 4 ст. 202 КАС України з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 199, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області задовольнити.
Ухвалу Першотравневого районного суду Донецької області від 03.09.2014 року по справі № 241/997/14-а скасувати.
Справу направити до Першотравневого районного суду Донецької області для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та в силу ст. 211 КАС України оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)П'янова Я.В.
Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. Чалий І.С.