Ухвала від 14.10.2014 по справі 826/6838/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/6838/14 Головуючий у 1-й інстанції: Головань О.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

14 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Зубрицькому Д.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2014 у справі за адміністративним позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства «Київпастранс» про стягнення заборгованості ,-

ВСТАНОВИВ:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило: стягнути з комунального підприємства «Київпастранс» на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2013 рік у розмірі 6 659 552, 92 грн. та пені за пропущення строків сплати зазначеної суми санкцій у розмірі 53 942, 49 грн., що разом складає 6 713 495, 41 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2014 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи 24.02.2014 відповідачем до Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми № 10-ПІ, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2013 році на підприємстві становила 9 677 осіб. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідачем відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить - 254 осіб. Однак, на підприємстві не зайняті 142 робочих місця, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів.

На підставі вказаного звіту Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведено розрахунок і накладено на відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню у загальному розмірі 6 713 495, 41 грн. (6 659 552, 92 грн. - адміністративно-господарських санкції; 53 942, 49 грн. - пеня) за невиконання нормативу по створенню робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році, передбаченого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідачем протягом 2013 року до позивача подавались звіти форми 3-ПН, відповідно до яких вакансії для інвалідів не були укомплектовані по причині небажання безробітних працевлаштуватися по даним вакансіям, а тому відповідачем не порушено вимог чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскільки у відповідача наявні 142 місця для працевлаштування інвалідів і не зайняті такими особами, то він повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції згідно поданого звіту, однак не здійснив цього.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-ХІІ з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Право інвалідів на працю, їх працевлаштування реалізується шляхом створення спеціального робочого місця, адаптацією основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Згідно з положеннями ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно з загальними положеннями Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-12 підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Загальними положеннями Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», яка затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 № 420 підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі надавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Відповідно до Рекомендацій Президії Вищого адміністративного суду України від 14.04.2008 № 07.2-10/2 при розгляді даної категорії справ адміністративним судам потрібно встановлювати такі обставини: створення робочих місць відповідно до встановленого нормативу; інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад); спрямування центрами зайнятості інвалідів до роботодавців та випадки безпосереднього звернення інвалідів до роботодавців з питань працевлаштування; причини не працевлаштування роботодавцями інвалідів. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що роботодавець вжив усіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, то адміністративним судам потрібно визнати незаконним застосування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць і відмовляти у задоволенні позову.

Колегія суддів звертає увагу, що в матеріалах справи містяться засвідчені копії звітів форми № 3-ПН комунального підприємства «Київпастранс», щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів за період 2013 року, які направлялись:

- до Голосіївського районного центру зайнятості (22.01.2013, 19.02.2013, 22.03.2013, 29.04.2013, 20.05.2013, 02.07.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Автобусний парк № 1; починаючи з липня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.2013 № 316;

- до Дніпровського районного центру зайнятості (31.01.2013, 28.02.2013, 29.03.2013, 30.04.2013, 01.05.2013, 01.07.2013, 24.07.2013, 31.08.2013, 30.09.2013, 31.10.2013; 20.11.2013, 16.12.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Автобусний парк № 2;

- до Святошинського районного центру зайнятості (28.12.2012, 04.02.2013, 01.03.2013, 01.04.2013, 01.05.2013, 03.06.2013, 03.07.2013, 01.08.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Автобусний парк № 5; починаючи з вересня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 № 316;

- до Оболонського районного центру зайнятості (18.02.2013, 20.03.2013, 10.04.2013, 29.04.2013, 12.06.2013, 25.06.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Автобусний парк № 6; починаючи з серпня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 № 316;

- до Дарницького районного центру зайнятості (15.01.2013, 06.02.2013, 16.03.2013, 12.04.2013, 23.05.2013, 17.06.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Автобусний парк № 7; починаючи з вересня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 № 316;

- до Шевченківського районного центру зайнятості (23.01.2013, 25.02.2013, 22.03.2013, 18.04.2013, 23.05.2013, 18.06.2013, 18.07.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Автобусний парк № 8; починаючи з серпня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 р. № 316;

- до Солом'янського районного центру зайнятості (29.01.2013, 08.02.2013, 15.03.2013, 30.04.2013, 20.05.2013, 25.06.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Тролейбусне депо № 1; починаючи з липня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 р. № 316;

- до Шевченківського районного центру зайнятості (28.01.2013, 28.02.2013, 22.04.2013, 03.06.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Тролейбусне ремонтно-експлуатаційне депо № 2; починаючи з липня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 р. №316;

- до Солом'янського районного центру зайнятості (27.01.2013, 27.02.2013, 27.03.2013, 27.04.2013, 27.05.2013, 27.06.2013, 27.07.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Тролейбусне депо № 3; починаючи з листопада 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 р. № 316;

- до Голосіївського районного центру зайнятості (10.01.2013, 05.02.2013, 05.03.2013, 02.04.2013, 05.05.2013, 05.06.2013, 05.07.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо ім. Шевченка; починаючи з серпня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 № 316;

- до Подільського районного центру зайнятості (20.03.2013, 04.06.2013, 11.06.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Куренівське тролейбусне ремонтно-експлуатаційне депо; у серпні та грудні 2013 року, відповідачем подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 р. №316;

- до Подільського районного центру зайнятості (07.02.2013, 05.04.2013, 30.04.2013, 10.06.2013, 05.07.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо; починаючи з липня 2013 року, відповідачем щомісяця подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 № 316;

- до Дніпровського районного центру зайнятості (15.01.2013, 10.04.2013, 10.07.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Дарницьке трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо; починаючи з липня 2013 року, відповідачем подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 р. № 316;

- до Шевченківського районного центру зайнятості (18.01.2013, 25.02.2013, 27.03.2013, 11.04.2013, 25.05.2013, 25.06.2013, 25.07.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Центр технічного обслуговування тролейбусів; починаючи з вересня 2013 року, відповідачем щомісячно подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 р. № 316;

- до Подільського районного центру зайнятості (30.08.2013 та 11.11.2013) згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 №3 16, в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Служба УРС та ТІ;

- до Дніпровського районного центру зайнятості (08.01.2013, 27.01.2013, 15.02.2013, 27.02.2013, 27.03.2013, 27.04.2013, 27.05.2013, 27.06.2013, 27.07.2013, 07.08.2013, 27.08.2013), в яких містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Служба колії; (30.08.2013 та 29.10.2013) відповідачем подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 № 316;

- до Печерського районного центру зайнятості (04.06.2013), в якому містилася інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Служба організації руху; (29.07.2013, 29.10.2013, 05.11.2013, 20.11.13) відповідачем подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.2013 № 316;

- до Голосіївського районного центру зайнятості (22.01.2013, 15.02.2013, 18.03.2013, 15.04.2013, 22.05.2013, 21.06.2013) інформація щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Служба організації збору та обліку виручки; починаючи з липня 2013 року, відповідачем щомісячно подавалися звіти щодо вказаного підрозділу згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.13 № 316;

- до Подільського районного центру зайнятості (22.11.2013) подано інформацію щодо кількості інвалідів, які могли бути працевлаштовані у підрозділі - Дирекція по будівництву та утриманню об'єктів транспорту та додаткової інфраструктури згідно форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України наказу від 31.05.2013 № 316.

Колегія суддів зазначає, що з таких звітів видно, що у відповідача було створено посади для працевлаштування інвалідів.

Також, колегія суддів зазначає, що нарахування адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Такі санкції не можуть бути застосовані у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому суб'єкт господарювання вжив всіх заходів, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України», для працевлаштування останніх, тобто, коли у його діях відсутній склад правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин несе відповідальність, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем були виконані вимоги ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо обов'язку створення робочих місць для інвалідів, а позивачем не надано доказів того, що на підприємство відповідача направлені інваліди не були працевлаштовані, або їм було відмовлено у працевлаштуванні на вакантні посади.

Більш того, відповідно до Інструкції щодо заповнення форм звітності № 3-ПН ця форма використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців, для оцінки поточної потреби в кадрах та організації професійної підготовки населення відповідно до потреб ринку праці.

Таким чином, за своїм змістом звіт за формою 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство інвалідів для працевлаштування.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04.03.2014 у справі № К/800/46640/13.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2014 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

. Шурко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 20.10.2014.

.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В. В.

Шурко О.І.