Копія:
21 жовтня 2014 р. справа №818/2689/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.
представника позивача - Рекуненко Г.П.
представника відповідача - Глазунова Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2689/14
за позовом виконуючого обов"язки прокурора м. Суми
до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз"
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Виконуючий обов"язки прокурора м. Суми звернувся до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" (далі по тексту - відповідач, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз") про визнання протиправними дій ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" щодо розгляду інформаційних запитів ОСОБА_3 від 05.06.2014 року і від 24.06.2014 року та зобов"язання надати достовірну, точну та повну інформацію на його інформаційні запити. Свої вимоги мотивує тим, що в порушення вимог ч. 2 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" при зверненні ОСОБА_3 до голови ПАТ "Сумагаз" із запитами про надання інформації, останнім було відмовлено в наданні інформації, посилаючись на об"ємний обсяг інформації, її змінність та можливість отримання на офіційному сайті товариства. Тому позивач вважає, що дії ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" щодо розгляду інформаційних запитів ОСОБА_3 від 05.06.2014 року і від 24.06.2014 року є протиправними.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Сумигаз", заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що звернення ОСОБА_3 від 05 червня 2014 року, від 24 червня 2014 року не стосуються публічної інформації в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме: умов постачання газу, послуг з розподілу газу, приєднання до газових мереж та цін на них, які створюються, затверджуються суб'єктами владних повноважень, в даному випадку, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ). Також, на думку відповідача, вказані звернення не є запитом на публічну інформацію в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації", а є зверненням у порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян" (а.с.27-31).
В судовому засіданні представник позивача Рекуненко Г.П. позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача Глазунов Д.В. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 05 червня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до голови правління ПАТ "Сумигаз" із запитом про надання публічної інформації (а.с.9).
За результатом розгляду запиту в рамках виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації" ПАТ "Сумигаз" надало письмову відповідь листом від 13.06.2014р. №04/814, в якому повідомлялося, що публічна інформація, яка запитувалася ОСОБА_3 офіційно розміщена в розділі "споживачам" на сайті ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз", ця інформація є загальнодоступною. Запропоновано ознайомитися з вказаною інформацією на сайті, оскільки обсяг вказаної інформації значний, об"ємний та носить змінний характер (а.с.10).
24 червня 2014 року ОСОБА_3 повторно звернувся до голови правління ПАТ "Сумигаз" із запитом на отримання публічної інформації (а.с.11).
Розглянувши повторний запит ОСОБА_3 на отримання публічної інформації, в рамках виконання п.4 ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" ПАТ "Сумигаз" надало письмову відповідь листом від 02.07.2014р. №04/399, згідно якої лише частково надало запитувану інформацію (а.с.13).
Не погодившись з такою відповіддю ПАТ "Сумигаз", ОСОБА_3 звернувся із заявою до прокуратури м.Суми про проведення відповідної перевірки ПАТ "Сумигаз" (а.с.5-8).
Прокуратурою м.Суми винесена постанова від 01.08.2014 року №201/033 про проведення перевірки в порядку прокурорського нагляду за додержанням та застосуванням законів в діяльності ПАТ "Сумигаз" при наданні відповіді на інформаційний запит ОСОБА_3 (а.с.14-15).
За результатом перевірки, в.о. прокурора м.Суми на адресу голови правління ПАТ "Сумигаз" направлено подання від 02.09.2014 року №109-284-14 про усунення порушень Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме: розглянути дане подання та вжити заходів до усунення порушень Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом надання достовірної, точної та повної інформації на запит ОСОБА_3, призначити відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації (а.с.19-20).
ПАТ "Сумигаз" не погодилось з поданням, вважаючи його незаконним та необґрунтованим. Тому листом від 12.09.2014 року №30/1141 відхилило подання в.о. прокурора м.Суми (а.с.21-22).
У зв"язку з відхиленням подання, в.о. прокурора м.Суми звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" щодо розгляду інформаційних запитів ОСОБА_3 від 05.06.2014 року і від 24.06.2014 року.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначені Законом України "Про доступ до публічної інформації" (далі по тексту - Закон).
Визначення публічної інформації наведено у статті 1 вказаного Закону.
Так, відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Постановою пленуму Вищого адміністративного суду України №11 від 30.09.2013року "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року N 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" зазначено, що за визначенням поняття "публічна інформація", можна виокремити такі ознаки публічної інформації:
1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством;
2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;
3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;
4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків;
5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.
У разі відсутності перелічених ознак в інформації, така інформація не належить до публічної.
Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.
Щодо не суб'єктів владних повноважень, то вони можуть бути розпорядниками такої інформації.
В постанові пленуму ВАСУ також зазначені класифікаційні ознаки правових категорій: звернення громадян та інформаційний запит щодо доступу до публічної інформації.
Так, предметом звернення за Законом України "Про звернення громадян" є заяви із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. За змістом - це пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Мета звернення - одержання роз'яснення, що потребує вчинення додаткових дій.
Правовою підставою інформаційного запиту є Закон України "Про доступ до публічної інформації. Предметом інформаційного запиту є доступ до публічної інформації, якою володіє або повинен володіти її розпорядник. За змістом - це запит на інформацію (прохання). Метою публічної інформації є одержання попередньо створеної чи одержаної інформації.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звертався до ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" саме із запитом про надання попередньо створеної публічної інформації, якою володіє її розпорядник ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз". Надання запитуваної позивачем інформації не потребувало з боку відповідача вчинення додаткових дій.
Законом України "Про доступ до публічної інформації" передбачений вичерпний перелік підстав для відмови в наданні публічної інформації.
Так, частиною 1 статті 22 вказаного Закону передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на інформацію в наступних випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Частиною 2 статті 22 Закону встановлено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Враховуючи викладене, підстави, зазначені розпорядником інформації у відмовах ОСОБА_3 у задоволенні запитів на інформацію, не передбачені Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Суд також зазначає, що ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз", надаючи відповіді ОСОБА_3, посилається саме на Закон України "Про доступ до публічної інформації".
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" щодо розгляду інформаційних запитів ОСОБА_3 від 05.06.2014 року і від 24.06.2014 року та зобов"язати відповідача надати достовірну, точну та повну інформацію на його інформаційні запити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов виконуючого обов"язки прокурора м. Суми до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" щодо розгляду інформаційних запитів ОСОБА_3 від 05.06.2014 року і від 24.06.2014 року та зобов"язати надати достовірну, точну та повну інформацію на його інформаційні запити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 24 жовтня 2014 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар