Справа №2-а-785/14
№760/19953/14-а
15 жовтня 2014 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи та згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щорічну допомогу на оздоровлення, проте, зазначена допомога була виплачена їй в значно меншому розмірі.
Вважає, що її права при нарахуванні та виплаті щорічної грошової допомоги на оздоровлення були порушенні відповідачами, а тому просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 18.09.2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 залишені без розгляду в частині вимог за період з 01.07.2000 року по 01.07.2013 року.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 18.09.2014 року відкрито скорочене провадження у справі.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації з 01.07.2000 року, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії І, інвалід ІІ групи.
Як вбачається з довідки Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 01.09.2014 року, щорічна допомога на оздоровлення за 2013 рік становить 120,00 грн.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується щорічна допомога в таких розмірах:
- інвалідам І і ІІ групи - 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат;
- інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам - 4 (чотири) мінімальні заробітні плати;
- учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат;
- учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - 3 (три) мінімальні заробітні плати;
- кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків - 3 (три) мінімальні заробітні плати;
- евакуйованим із зони відчудження у 1986 році, включаючи дітей - 3 (три) мінімальні заробітні плати.
Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Згідно ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено розмір щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам ІІ групи - 120 грн.
Однак, встановлення конкретного розміру щорічної допомоги на оздоровлення в твердій грошовій сумі суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким встановлено розмір щорічної допомоги як величину, кратну мінімальній заробітній платі.
Враховуючи засади пріоритетності законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина та основи соціального захисту, суд приходить до висновку, що дії відповідачів щодо нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є неправомірними.
В зв'язку з цим, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідачів здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік, виходячи з розміру, встановленого ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ групи, віднесеному до категорії І - п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплачених сум.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 48, 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.92 Конституції України, ст.ст.8, 9, 70, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, щорічної допомоги на оздоровлення як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобилської катастрофи, за 2013 рік - неправомірною.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік, виходячи з розміру, встановленого ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ групи, віднесеної до категорії І - п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя