Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/827/14-а
Провадження № 2-а/670/64/14
21 жовтня 2014 року смт. Віньківці
Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Потапов О.О., розглянувши одноособово в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії, -
07 жовтня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Повідомляє, що з 22.02.2010р. йому відповідачем призначено пенсію по II групі інвалідності згідно ст.37 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», в розмірі 83% суми заробітної плати державного службовця.
Однак, відповідачем при призначенні йому пенсії були допущені службові порушення вимог статей 33, 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХП), статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), статті 41 Закону України від 09.07.2005 №1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №105 8-VI) та додатково не включено до заробітку для обчислення його пенсії суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
19.09.2014р. позивач звернувся із заявою до відповідача про здійснення йому перерахунку пенсії з моменту її призначення та включення додатково до заробітку для обчислення пенсії суму матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, при цьому надавши довідку № 876 від 17.09.2014р., на що 23.09.2014р. отримав відповідь відповідача за № 37/Л-7, якою його було проінформовано про відмову у проведенні перерахунку.
Враховуючи те, що у довідці, виданій Карачієвецькою сільською радою № 876 від 17.09.2014р., не повністю відображені усі виплати, на вимогу позивача йому видали іншу довідку № 776 від 17.09.2014р., яку він 07.10.2014р. подав до управління ПФУ у Віньковецькому районні для проведення перерахунку пенсії. Того ж самого дня він отримав відповідь відповідача за № 6263/3, якою його було проінформовано про відмову у проведенні перерахунку. Прийняте рішення відповідач мотивував тим, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає підстав.
Позивач вважає, що прийняте відповідачем рішення суперечить зазначеним вище нормам законів, не обґрунтоване та протиправне, оскільки, відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Однак отримувана ним матеріальна допомога та індексація заробітної плати не увійшли в розрахунок заробітку для обчислення пенсії.
Посилаючись на норми зазначеного Закону, на норми інших законодавчих актів, позивач зазначає, що його право на пенсійне забезпечення порушене і захист можливий шляхом визнання неправомірною відмови відповідача включити зазначені суми в заробітну плату для призначення йому пенсії.
Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 07.04.2014р. в розмірі 83% від заробітної плати (доходу), зазначеної у довідці №776 від 17.09.2014р. згідно Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час проведення йому перерахунку пенсії), а також зобов'язати відповідача виплатити йому різницю перерахованої пенсії, починаючи з 07.04.2014 року. Також позивач просить постанову суду допустити до негайного виконання у межах стягнення суми за один місяць.
Судове засідання проводилось без участі сторін відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України (скорочене провадження) без фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі надав в десятиденний строк заперечення проти позову. Мотивував його тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Віньковецькому районі та отримує пенсію по інвалідності з 22.02.2010 року, призначену згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Розмір пенсії нарахований згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Для призначення пенсії позивачем до управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі було надано довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період з 01.02.2008 по 31.01.2010 та довідку про посадовий оклад, надбавку за ранг і надбавку за вислугу років.
Згідно із ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Довідки від 22.02.2010 року № 45,46,101, які позивач подав для перерахунку пенсії, затвержені Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008р. №19-11, де в самому бланку не передбачено графу "інші виплати". Так Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р.№ 5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається відповідно до Закону України «Про державну службу», де включено графу «інші виплати». Такі види виплат, як відпускні, лікарняні, індексація, матеріальна допомога не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Оскільки, матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 згідно довідок від 17 вересня 2014 року №876, які він надав, немає законних підстав.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 розпорядженням № 184197 від 18.05.2010 року призначено пенсію по інвалідності в розмірі 83% суми заробітної плати державного службовця.
При визначенні розміру пенсії відповідачем була взята заробітна плата позивача ОСОБА_1, однак без врахування розміру отриманої ним матеріальної допомоги та індексації заробітної плати та інших сум, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
19 вересня 2014 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, однак відповідачем листом № 37/Л-7 від 23.09.2014 року йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених ним у заяві підстав.
Згідно ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованій особі для призначення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відносно цих вимог закону судом встановлено, що до заробітку позивача ОСОБА_1 входила матеріальна допомога та індексація заробітної плати, на які було нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується інформацією про розмір заробітної плати, інші платежі в розрізі років та утримання внесків на пенсійне страхування, а тому відповідач при обчисленні розміру пенсії позивачу повинен був включити ці виплати до складу його заробітної плати як державного службовця, однак всупереч цим вимогам законодавства безпідставно не включив їх до суми середнього заробітку для визначення розміру пенсії.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі провести йому перерахунок пенсії по віку відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ст.99 КАС України, виплаті підлягає недоплачений розмір пенсії за шість місяців перед днем звернення позивача з позовом до суду, тобто, починаючи з 07 квітня 2014 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, з 07 квітня 2014 року, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати і виплатити ОСОБА_1 недоплачений розмір пенсії, починаючи з 07 квітня 2014 року, в розмірі 83% від заробітної плати (доходу), зазначеного в довідці № 776 від 17.09.2014 року.
Постанова в частині стягнення різниці виплат пенсії за один місяць підлягає до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Віньковецький районний суд Хмельницької області.
Суддя О.О. Потапов