ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 жовтня 2014 року 09:15 № 826/14479/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «НВО Промвпровадження»
доУправління Укртрансінспекції у м. Києві
провизнання протиправною та скасування постанови від 11.12.2013р.,
Товариство з обмеженою відповідальністю «НВО Промвпровадження» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Управління Укртрансінспекції у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 11.12.2013р. №042073 про застосування адміністративно - господарського штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова прийнята неправомірно, оскільки позивач не допускав порушення норм статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідач проти позову заперечив з тих підстав, що оскаржувана постанова прийнята правомірно.
В судовому засіданні 14.10.2014р. суд на підставі статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України перейшов по справі в письмове провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у Київській області складено акт №002701 проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 21.10.2013р.
Відповідно до вказаного акту №002701, встановлено порушення водієм автомобіля марки Вольво, номерний знак АА3523ЕТ, який належить ТОВ «НВО Промвпровадження», абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг із перевезення вантажу (щебінь ТТН №632 від 21.10.2013р., відправник та одержувач ТОВ «Максігран» м. Богуслав - Конча Заспа) на договірних умовах в кількості 30260кг., маса брутто 45312кг. із перевищенням вагових обмежень без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
На підставі встановленого порушення (не оформлено дозвіл на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень) відповідачем 11.12.2013р. прийнято постанову №042073 про застосування адміністративно - господарського штрафу у розмірі 1700грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому не зрозуміло, які у відповідності до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» послуги були наданні відповідачем і отримані позивачем.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Основними нормативними актами, що регулюють порядок здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт є: Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі-Закон) та Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі-Порядок).
Відповідно до статті 3 Закону, він регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до частини 12 статті 6 Закову державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до частини 14 статті 6 Закону державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом закріплено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567.
Відповідно пункту 2 Порядку, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно пункту 15 Порядку, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Так, в матеріалах справи міститься ксерокопія Товарно - транспортної накладної №632 від 21.10.2013р., автомобіль марки VOLVO, номер АА3523ЕТ на товар: щебінь 20/40, 30260кг. Пункт - Богуслав - Конча Заспа та ксерокопія Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на автомобіль марки VOLVO, номер АА3523ЕТ.
Суд звертає увагу позивача на те, що предметом спору в даній справі є законність прийняття постанови від 11.12.2013р. №042073 про застосування адміністративно - господарського штрафу, а тому твердження представника позивача, що у підприємства відсутня Товарно - транспортна накладна №632 від 21.10.2013р., до уваги судом не приймається.
Крім того, слід зазначити, що в суду не виникає сумнівності у Товарно - транспортній накладній №632 від 21.10.2013р., оскільки вона має дату та номер, назву товару який перевозиться, марку та номер перевізника, замовника, вантажовідправника та вантажоодержувача, пункт призначення та пункт навантаження.
Відповідно до статті 48 Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж; інші документи, передбачені законодавством.
Судом встановлено, що водій автомобіля марки VOLVO, номерний знак АА3523ЕТ пред'явив державним інспекторам Товарно - транспортну накладну №632 від 21.10.2013р. та Свідоцтво про реєстрації транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак АА3523ЕТ.
Відповідно до абзацу 7 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових) засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Така плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту відповідно до «Ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 за формулою:
П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В-відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра. Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», накладається адміністративно-господарський штраф на суму 1700,00 грн.
Отже, судом встановлено, що перевізником здійснювалося перевезення вантажу з перевищенням габаритних обмежень без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, а тому відповідачем правомірно застосовано до власника транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак АА3523ЕТ адміністративно - господарський штраф у розмірі 1700грн.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність та обґрунтованість прийняття постанови від 11.12.2013р. №042073 про застосування адміністративно - господарського штрафу, а тому позовні вимоги ТОВ «НВО Промвпровадження» є недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.
Суд зазначає, що позивачем з поважних причин пропущено строк звернення до суду, оскільки про наявність оскаржуваної постанови він дізнався лише 18.09.2014р., коли отримав поштою постанову ВДВС Печерського РУЮ у м. Києві від 05.09.2014р. про відкриття виконавчого провадження №44587768.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «НВО Промвпровадження» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 17.10.2014р.
Суддя В.В. Амельохін