15 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/2591/14
Категорія: 10.2.2 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді - за участю секретаря Шеметенко Л.П. Левицької З.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги директора Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6, Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2014 р. по справі за адміністративним позовом Заступника прокурора м.Одеси до директора Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6 про визнання дій протиправними,-
Заступник прокурора міста Одеси звернувся до суду з позовом до директора Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6 та просив визнати протиправними дії відповідача по невжиттю заходів по усуненню порушень діючого законодавства, допущених при притягненні громадян до адміністративної відповідальності, а саме, при винесенні постанов про притягнення до адміністративної відповідальності № 699 від 25.12.2013 відносно ОСОБА_7, № 698 від 25.12.2013 відносно ОСОБА_8, № 694 від 25.12.2013 відносно ОСОБА_9, № 696 від 25.12.2013 відносно ОСОБА_10, № 700 від 25.12.2013 відносно ОСОБА_11, № 703 від 25.12.2013 відносно ОСОБА_12, № 701 від 25.12.2013 відносно ОСОБА_13, № 615 від 13.11.2013 відносно ОСОБА_14, № 692 від 18.12.2013 відносно ОСОБА_15
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2014 року позов був задоволений частково: визнано протиправними дії директора Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6 по невжиттю заходів щодо усунення причин та умов, що сприяють порушенням посадовими особами Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вимог статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час здійснення проваджень у справах про адміністративні правопорушення, по яких на момент розгляду справи закінчились строки, передбачені статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з постановою директор Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6 та представник Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подали апеляційні скарги, в яких вважають вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просять її скасувати та закрити провадження по справі.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.23 Закону України «Про прокуратуру» подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо: 1) усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли; 2) притягнення осіб до передбаченої законом відповідальності; 3) відшкодування шкоди; 4) скасування нормативно-правового акта, окремих його частин або приведення його у відповідність із законом; 5) припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.
Подання може бути внесено Прем'єр-міністру України, Кабінету Міністрів України, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, міністерствам та іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, військовим частинам, громадським об'єднанням, органам державного нагляду (контролю), посадовим і службовим особам цих органів, підприємствам, установам та організаціям незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, фізичним особам - підприємцям.
Відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів.
У разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо:
1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині;
2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень;
3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
Для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання або в разі неповідомлення прокурора про результати розгляду подання з дня закінчення визначеного прокурором строку для його розгляду.
Судом 1-ої інстанції було встановлено , що 03.03.2014 року за результатами проведеної перевірки стану додержання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення першим заступником прокурора м. Одеси внесено подання № 1037вх14 директору Одеської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6, в якому викладена інформація про систематичні порушення посадовими особами Одеської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно строків притягнення до адміністративної відповідальності фізичних осіб, встановлених у ст. 38 КУпАП, які мали місце, зокрема, під час розгляду протягом 2013 року справ на підставі протоколів №№ 698, 694, 696, 700, 701, 703, 692, 615 та інших, у зв'язку з чим у поданні викладена вимога вжити заходів до усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяють та вирішити питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, винних у порушеннях вимог закону.
Листом Одеської міської виконавчої дирекції Фонду від 13.03.2014 року № 01-36-630 вищезгадане подання першого заступника прокурора м. Одеси відхилено .
Також судом 1-ої інстанції було встановлено , що 20.12.2013 року головним спеціалістом відділу соціальних виплат і перевірок страхувальників Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_17 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 698, згідно з яким ОСОБА_8, бухгалтером ВКП ТОВ «Колібрі» допущено правопорушення п. 1.5. Порядку придбання та забезпечення дитячими новорічними подарунками для дітей застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою Правління Фонду від 25.10.2007 року, що полягало у видачі у 2009 році новорічного подарунку без урахування всіх належних документів, та передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП .
25.12.2013 року директором Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6 винесено постанову № 698 про закриття справи про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_8, звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
06.11.2013 року провідним спеціалістом відділу соціальних виплат та перевірки страхувальників Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_18 складено протокол про адміністративне правопорушення № 615, згідно з яким головним бухгалтером КПНЗ «Дитяча хореографічна школа м. Одеси» ОСОБА_14 допущено порушення п. 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, що полягало у невірному визначенні кількості днів при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за лікарняним листом АБЮ № 795430 з 15.03.2010 року по 31.03.2010 року, у зв'язку з чим неправомірно витрачено кошти Фонду на суму 11,70 грн.
Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення від 13.11.2013 року № 615 ОСОБА_14 було звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
13.12.2013 року головним спеціалістом Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було складено протокол про адміністративне правопорушення № 692, згідно з яким головним бухгалтером ТОВ «ГАВРИЛІВКА» ОСОБА_15 допущено порушення ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», що полягало у виплаті допомоги по тимчасовій втраті працездатності з моменту встановлення МСЕК групи інвалідності (27.02.2013) при розрахунку допомоги по тимчасовій втраті працездатності по листку непрацездатності № 568256 з 22.02.2013 по 27.02.2013 року на ім'я ОСОБА_19, та передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП .
Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення від 18.12.2013 року № 692 ОСОБА_15 звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
20.12.2013 року головним спеціалістом відділу соціальних виплат і перевірок страхувальників Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_20 складено протокол про адміністративне правопорушення № 699, згідно з яким головним бухгалтером ПП «Анкор Фарм» ОСОБА_7 допущено порушення п. 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, що полягало у невірному визначенні розрахункового періоду при розрахунку лікарняних листків № 737493 (30.12.2011-03.05.2012), № 224850 (04.05.2012-17.05.2012) на ім'я ОСОБА_21, № 397453 (17.04.2012 - 20.08.2012) на ім'я ОСОБА_22, та передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП .
Відомості щодо прийняття постанови про притягнення зазначеної особи до адміністративної відповідальності - відсутні.
18.12.2013 року головним спеціалістом Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_23 складено протокол про адміністративне правопорушення № 694, згідно з яким заступником головного бухгалтера Одеського автомобільно-дорожнього коледжу ОНПУ ОСОБА_9 допущено порушення п. 1.5. Порядку придбання та забезпечення дитячими новорічними подарунками для дітей застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою Правління Фонду від 25.10.2007 року, що полягало у видачі 5 дитячих подарунків у 2012 році без підтверджуючих документів, передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП .
Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення від 25.12.2013 року № 694 ОСОБА_9 було звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
19.12.2013 року головним спеціалістом Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_24 складено протокол про адміністративне правопорушення № 696, згідно з яким головним бухгалтером ПП фірми «Явсон» ОСОБА_10 допущено порушення ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», що полягало у нарахуванні допомоги по тимчасовій втраті працездатності з моменту встановлення МСЕК групи інвалідності при оплаті листків непрацездатності АВК № 221218 з 03.12.2010 по 01.01.2011 року., та передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП
Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення від 25.12.2013 року № 696 ОСОБА_10 звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
20.12.2013 року головним спеціалістом Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_23 складено протокол про адміністративне правопорушення № 700, згідно з яким головним бухгалтером ДП «Станція переливання крові ДП «Одеська залізниця» ОСОБА_11 допущено порушення п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, що полягало у невірному визначенні розрахункового періоду при розрахунку лікарняного листка АВМ № 674382 з28.11.2012 по 30.11.2012 на ім'я застрахованої особи ОСОБА_25, та передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП .
Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення від 25.12.2013 року № 700 ОСОБА_11 було звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
24.12.2013 року головним спеціалістом Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_23 складено протокол про адміністративне правопорушення № 703, згідно з яким головним бухгалтером ТОВ «Агрогрейд-Юг» ОСОБА_12 допущено порушення ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», що полягало у виплаті допомоги застрахованій особі за день, у який застрахована особа порушила режим, встановлений лікарем, та п. 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, що полягало у неправильному визначенні кількості днів при розрахунку допомоги за лікарняним листом АБШ № 067538 з 26.03.2012 по 29.07.2012 року, та передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП .
Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення від 25.12.2013 року № 703 ОСОБА_12 було звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
23.12.2013 року головним спеціалістом Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_26 складено протокол про адміністративне правопорушення № 701, згідно з яким головним бухгалтером ОФ ДП «Укрсервіс Мінтрансу» ОСОБА_13 допущено порушення ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», що полягало у нарахуванні допомоги по тимчасовій втраті працездатності з моменту встановлення МСЕК групи інвалідності по листку непрацездатності АВ № 357398 за період з 9.07.2013 по 09.08.2013 на ім'я ОСОБА_27 , та передбачає відповідальність згідно з ч. 1 ст. 165-5 КУпАП .
Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення від 25.12.2013 року № 701 ОСОБА_13 звільнено від адміністративної відповідальності через малозначність правопорушення, обмежившись усним зауваженням .
Апеляційний суд , із врахуванням п. 6 Постанови Пленум Верховного Суду України від 24.06.1988 № 6 «Про практику розгляду судами скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення», погоджується із висновком суду 1-ої інстанції, щодо наявності підстав для часткового задоволення позову , так як при перевірці прокурором додержання директором виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності встановленого ст.38 КпАП двомісячного строку застосування адміністративного стягнення, було встановлено протиправне обчислення зазначеного строку не з дня виявлення правопорушення, із неправомірним посиланням на тривалість правопорушень.
Крім того, звернення прокурора до суду із позовом ,у разі відмови у задоволенні подання, в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» є реалізацією права , встановленого п.5 ч.4 ст.50 КАС України та не може розглядатися як втручання у процес накладення адміністративного стягнення.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Згідно з ч.2 ст.200 КАС України (в редакції на момент вчинення процесуальної дії) не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Таким чином , апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав в межах доводів апеляційної скарги для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції .
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
Апеляційні скарги Директора Одеської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6, Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2014 р. - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Кравець О.О.
Суддя Домусчі С.Д.
Суддя Шеметенко Л.П.