15 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 523/9114/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Пепеляшков О.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді -Шеметенко Л.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси на постанову Суворовського районного суду м.Одеси від 16 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення певних дій ,
20 червня 2014 року ОСОБА_4 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси та просила визнати неправомірною відмову відповідача у призначенні пенсії, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 10.11.2009 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Постановою Суворовського районного суду м.Одеси від 16 липня 2014 року позов був задоволений частково: визнано неправомірною рішення управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси від 21.05.2014 року про відмову у проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_4 з урахуванням індексації та матеріальної допомоги, як складових частин заробітної плати, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси провести розрахунок пенсії ОСОБА_4 з урахуванням матеріальної допомоги, як складової частини заробітної плати- з 13.05.2014 року.
Не погоджуючись з вказаною постановою відповідач подав апеляційну скаргу, у якої вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року справа призначена до слухання у порядку письмового провадження.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.11.2009 року.
13.05.2014 року позивачка звернулася до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про перерахунок пенсії з більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги та інших виплат.
Рішенням Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси від 21.05.2014 року за №3655/37 позивачці було відмовлено.
Згідно Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відноситься до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, так і як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду 1-ої інстанції , щодо задоволення позову.
Апеляційний суд вважає ,що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене судове рішення першої інстанції викладено достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України ,за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції.
Керуючись ч.10 ст.183-2, ч.1 ст. 195, ст.197, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 6 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси - залишити без задоволення, а постанову Суворовського районного суду м.Одеси від 16 липня 2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.О.Кравець
пис/
Судді: С.Д.Домусчі
Л.П.Шеметенко