Справа № 190/1690/14-а
Провадження 2-а/190/30/14
ЄРДР №
20 жовтня 2014 року м. П'ятихатки
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області в складі головуючого - судді Семенникова О.Ю., секретарі Меньковій О.З., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. П'ятихатки в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій,
Позивач звернулась до П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахування та виплати пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальне обов'язкове пенсійне страхування протиправними та про зобов'язання вищевказаного Управління здійснити перерахування та виплату пенсії державного службовця позивачу з 01.12.2011 року з урахуванням цих сум.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, 20.10.2014 року надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити у повному обсязі.
Представник Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання відповідач повідомлений належним чином, 09.10.2014 року начальником управління ПФУ в П'ятихатському районі Дніпропетровської області В.О. Варава надано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача та заперечення на позовні вимоги, в яких начальник управління просила відмовити в позові, посилаючись на те, що положеннями ст.ст.37, 46 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років в державній службі та інших надбавок, проте суми матеріальної допомоги та індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця, у зв'язку з чим підстави для обчислення пенсії позивачу з урахуванням цих сум відсутні.
Згідно положень ч.4 ст.122 КАС України з урахуванням заяв сторін судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відтак, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області від 23.09.2014 року №3127105 ОСОБА_1 перебуває на обліку у вищевказаному Управлінні з 01.12.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», її загальний трудовий стаж становить 36 років 10 місяців, а стаж роботи на посаді державного службовця - 10 років 11 місяців.
23.09.2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області складено довідку №09/33-74 про складові заробітної плати позивача ОСОБА_1 (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підрід перед зверненням за пенсією) для проведення перерахунку розміру пенсії з визначенням сум індексації матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди /а.с.9-13/.
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду в П'ятихатському районі №3127105147 від 23.09.2014 року в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальних допоміг та інш. згідно вищевказаної довідки відповідачем відмовлено з посиланням на положення ст.ст.37, 46 Закону України «Про державну службу».
Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в ред. 01.01.2011 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в ред. від 01.01.2011 року) перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії надбавки та індексацію нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Статтею 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011року за №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст.87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більш як за три роки перед зверненням за одержанням пенсії. Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що суми матеріальних допомог, виплачених позивачеві, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуваться при обчисленні розміру пенсії цієї особи, що також підтверджується правовою позицією Верховного суду України з врегулювання відповідних правовідносин (постанова ВСУ по справі №21-14а14 від 04.03.2014 року).
Таким чином суд вважає заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими нормами діючого законодавства та дослідженими судом доказами та відповідно такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
З урахуванням положень ч.1 ст.94 КАС України сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 73,08 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
За таких обставин, керуючись ст.ст.7, 9,11,69-71,86,94,160-167 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у П'ятихатському районі Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с.Іванівка Висковського району Кіровоградської області, ІПН НОМЕР_1) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у П'ятихатському районі Дніпропетровської області здійснити з 01 грудня 2011 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с.Іванівка Висковського району Кіровоградської області, ІПН НОМЕР_1) пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з яких сплачувався збір на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих раніше виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с.Іванівка Висковського району Кіровоградської області, ІПН НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 73,08 (сімдесят три) грн.. 08 коп. сплаченого судового збору.
На постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили відповідно до положень ч.3 ст.254 КАС України.
Суддя О.Ю.Семенников