Справа №592/9553/14-а
Провадження №2-а/592/354/14
14.10.2014 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., при секретарі Кучерявій Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобов'язання до перерахунку пенсії та проведення нарахування, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом та свої вимоги мотивує тим, що з 05.03.2010 р. призначена пенсія за вислугу років у відповідності до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 65% від місячної заробітної плати, який вважає безпідставно заниженою за наступних підстав. При зверненні у 2010 році до відповідача за призначенням пенсії за Законом України «Про прокуратуру» позивач продовжувала працювати прокурором, мала 29 повних років стажу, з них повних 14 років прокурором в прокуратурі. За таких умов відповідач повинен був призначити їй пенсію згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% місячної чинної заробітної плати (80% (за 10 років роботи прокурором) + 8% (2%х4 роки роботи прокурором більше 10 років) = 88 %), що одержана позивачем перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Але відповідач протиправно застосував при призначенні пенсії ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», встановив її в розмірі 65%, безпідставно зменшивши її на 23%, чим грубо порушив право на пенсійне забезпечення. Крім того, при проведенні перерахунку пенсії в березні 2014 р. відповідачем безпідставно зменшено розмір пенсії. Так, 12.03.2014 р. позивач зверталася до відповідача за перерахунком пенсії на підставі довідки Національної академії Прокуратури України від 11.03.2014 р. №31/1/37-вих.14. З відповіді відповідача вбачається, що при перерахунку пенсія обчислена у розмірі 72% від заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії ОСОБА_1 та її перерахунку; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла у 2010 році) з 05.03.2010 р. в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого Прокуратурою Сумської області для призначення пенсії, та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.07.2012 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Прокуратури Сумської області від 18.07.2012 р. №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 12.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Національної академії Прокуратури України від 11.03.2014 р. №31/1/37-вих.14 та виплату з урахуванням раніше виплачених сум, а також просить відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання рішення суду в повному обсязі, стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову за наступних підстав. Позивач з 18.03.2010 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Частина 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції станом на 27.07.2010 р. передбачала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 10 років, після досягнення чоловіками 55 років при страховому стажі 25 років і більше, а жінками - 50 років при страховому стажі 20 років і більше, пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.
Позивачеві була обрахована пенсія відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закон України "Про прокуратуру", так як 20 років вислуги, які передбачені у ч. 1 ст. 50-1 зазначеного Закону у позивача відсутні, в наявності лише 14 років 5 днів на посаді прокурора.
Частина 5 ст. 50-1 вищезазначеного Закону передбачає вичерпний перелік робіт, які можуть бути зараховані до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років. А саме час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
На підставі вищевикладеного пенсія позивачки була обчислена у розмірі 65% (14 років стажу на прокурорських посадах * 80%/20 років, визначених Законом, +9% за 9 років страхового стажу понад 20 років) від місячної заробітної плати 6655,63 грн. та складала 4326,16 грн.
Тому безпідставним вважає твердження позивачки про те, що пенсія повинна була призначатися відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 88%.
Крім того, 31.05.2012 р. було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 505 "Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури", якою було підвищено заробітну плату працівників прокуратури і в липні 2012 року ОСОБА_1 звернулася до управління для проведення перерахунку пенсії. Управлінням на підставі п. 13 та п. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було проведено перерахунок пенсії в розмірі 56% (14 років*80%/20 років) від місячної заробітної плати 7808,79 грн. і склала 4372,92 грн.
Як передбачено ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Тому вважає, що управлінням правомірно було проведено перерахунок пенсії позивачеві згідно змін, внесених до законодавства.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач з 18.03.2010 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Чинна на момент реалізації права позивача на пенсійне забезпечення редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачала право на пенсію за вислугу років осіб, які безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також осіб звільнених з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв'язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування (ч. 7 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
При зверненні у 2010 році до відповідача за призначенням пенсії за Законом України «Про прокуратуру» позивач продовжувала працювати прокурором, мала 29 повних років стажу, з них повних 14 років прокурором в прокуратурі. За таких умов відповідач повинен був призначити позивачеві пенсію згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% місячної чинної заробітної плати (80% (за 10 років роботи прокурором) + 8% (2%х4 роки роботи прокурором більше 10 років) = 88 %), що одержана позивачем перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За зверненням позивача відповідачем проведений з 01 липня 2012 року перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури».
З довідки прокуратури Сумської області від 18.07.2012 року №18-3.зп. вбачається, що з 14.06.2012 року фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора складає 7808,79 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Посилання відповідача на те, що підстави для перерахунку пенсії працівнику прокуратури можуть бути зумовлені лише внесенням змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» є необґрунтованими.
Відповідно до ст.ст. 22 і 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, не встановлюють. Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням наведених норм законодавства суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача при перерахунку пенсії позивачеві, виходячи з розміру 65 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Крім того, 12.03.2014 року позивач зверталася до відповідача за перерахунком пенсії на підставі довідки Національної академії Прокуратури України від 11.03.2014 р. №31/1/37-вих.14. З відповіді відповідача вбачається, що при перерахунку пенсія обчислена у розмірі 72% від заробітної плати, чим було порушено абз. 4 п. 2 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», оскільки розмір пенсії повинен складати 88 % від моменту її призначення і не може бути зменшений при наступних перерахунках.
Відповідно до ст. 99 ч. 2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що вимоги позивача підлягають часточковому задоволенню, а саме позивач має право на перерахунок пенсії із зазначених підстав в межах строку, передбаченого КАС України для звернення до адміністративного суду, а саме з 05.03.2014 року.
У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що позов потрібно задовольнити частково та визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії ОСОБА_1 та її перерахунку; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла у 2010 році) з 05.03.2014 р. в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого Прокуратурою Сумської області для призначення пенсії, та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Прокуратури Сумської області від 18.07.2012 р. №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Національної академії Прокуратури України від 11.03.2014 р. №31/1/37-вих.14 та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
На підставі ст. ст. 69, 70, 71, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про прокуратуру", суд, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобов'язання до перерахунку пенсії та проведення нарахування задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії ОСОБА_1 та її перерахунку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла у 2010 році) з 05.03.2014 р. в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого Прокуратурою Сумської області для призначення пенсії, та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 05.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Прокуратури Сумської області від 18.07.2012 р. №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 05.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Національної академії Прокуратури України від 11.03.2014 р. №31/1/37-вих.14 та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 грн. 00 коп.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя В.Б. Князєв