Постанова від 17.10.2014 по справі 288/1435/14-а

17.10.2014

Справа № 288/1435/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

17 жовтня 2014 року.

Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Васільєв Л. А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ

В поданій до суду позовній заяві позивачка вказує, що перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 82 % від заробітної плати.

29.09.2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян.

Позивачці було відмовлено у здійсненні зазначеного перерахунку пенсії та включенні до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вказаних виплат з тих підстав, що зазначені виплати є разовими та не входять до скалу заробітної плати.

Позивачка просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у здійсненні перерахунку та виплати пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх складових /отриманих виплат/ за період, який був врахований при призначенні пенсії, починаючи з 01.10.2014 року.

Ухвалою від 09.10.2014 року відкрито скорочене провадження по даній справі.

Відповідач копію ухвали про відкриття провадження отримав 09.10.2014 року, надав заперечення проти позову.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення та, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно Пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 від 23.06.2010 року, ОСОБА_1 є пенсіонером. /а.с.8/

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян, на які було нараховано та фактично сплачено страхові внески, що підтверджується повідомленням Управління пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області № 40/П-8 від 30.09.2014 року, довідкою про складові заробітної плати. /а.с.11, 12/

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Як вбачається з ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Законом України «Про індексацію грошових коштів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Викладені обставини узгоджуються з правовою позицією викладеною в Постанові Верховного суду України від 03.06.2014 року в справі № 21-134а14, за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-.

Відповідно до ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі вищевикладеного, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки ним перевагу було надано нормам, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.33, 37 Закону України «Про державну службу»; ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці»; ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; Законом України «Про індексацію грошових коштів населення»; ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Постановою Верховного суду України від 03.06.2014 року в справі № 21-134а14; ст.ст.6, 183-2, 244-2 КАС України;

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Попільнянському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 82 % від заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01 жовтня 2014 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Попільнянський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Попільнянського

районного суду Васільєв Л. А.