10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
іменем України
"15" жовтня 2014 р. Справа № 817/1241/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Охрімчук І.Г.,
при секретарі Зеліковій О.В. ,
за участю представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" травня 2014 р. у справі за позовом Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства "Світанок" про стягнення санкцій та пені,
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19.05.2014 року позов Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства "Світанок" про стягнення санкцій та пені задоволено частково.
Стягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства "Світанок" на користь держави в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарську санкцію в розмірі 2861,55 грн. та пеню в розмірі 8,60 грн., а всього 2870,15 грн. 15 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, позивач у справі подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржену постанову змінити та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Посилається, зокрема на те, що відповідачем з квітня по грудень 2013 року не було вжито всіх необхідних заходів для створення робочих місць щодо працевлаштування інвалідів, оскільки звіт про наявність трьох вакансій подано останнім до Костопільського районного центру зайнятості лише 01.04.2013 року.
Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга до задоволення не підлягає з огляду на таке.
Матеріали справи свідчать, що у квітні 2014 року Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Світанок» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, на загальну суму 11 480,45 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідно до звіту середньооблікова кількість штатних працівників відповідача становить 39 осіб, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 11446,15 грн. Згідно із ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність і мають працювати на робочих місцях становить 2 особи, однак відповідачем працевлаштовано лише 1 особу. За вказане порушення підприємство повинно сплатити адміністративно-господарську санкцію в сумі 11446,15 грн. Крім того, відповідачем порушено термін сплати санкцій, а тому відповідачу нарахована пеня в сумі 34,30 грн., що підлягає стягненню.
Колегія суддів зазначає наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що Приватне сільськогосподарське підприємство «Світанок» подало до Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми №10-ПІ, в якому зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 39 осіб (рядок 01), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 1 особа (рядок 02), кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 2 особи (рядок 03), фонд оплати праці штатних працівників складає 946,4 грн. (рядок 04), середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 11446,15 грн. (рядок 05), сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - 11446,15 грн. (рядок 06) (а.с.5).
Відповідно до листа Костопільського районного центру зайнятості від 16.05. 2014 року за № 05/1131 (а.с.20), ПСП «Світанок» подавало звіт про наявність трьох вакансій станом на 01.04.2013 року (а.с.21), відповідно до якого на одну вакансію було працевлаштовано інваліда, на дві інші було направлено трьох інвалідів, однак дані особи відмовилися від працевлаштування.
Статтею 1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що інваліди в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частинами 1, 2 статті 20 цього Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.50 Закону України "Про зайнятість населення" роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про:
попит на робочу силу (вакансії);
заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення;
Згідно з ч.1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, а учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 15.05.2007 року за № 223, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13819, затверджено Порядок нарахування пені та її сплата, яким передбачено механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до п.3.2 вказаного Порядку порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів. Учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання за скоєння правопорушення щодо непрацевлаштування інвалідів є нарахування адміністративно-господарських санкцій, наслідком несплати якої є стягнення пені.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції вказав, що відповідачем не вчинено в повній мірі передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 заходів для працевлаштування інвалідів протягом січня-березня 2013 року згідно нормативу, передбаченого ст.19 цього Закону, що свідчить про наявність складу правопорушення в діях відповідача.
Колегією суддів встановлено, що станом на 01.01.2013 штатний розпис ПСП "Світанок" складав 14 штатних одиниць. Таким чином, відповідач в той період мав працевлаштувати лише одного інваліда.
Кількість штатних працівників до 43 осіб збільшилась лише в квітні 2013 р., про що свідчить звіт з праці за квітень 2013 року.
Відповідач подав суду апеляційної інстанції накази №2 від 01.04.2000 та №58 від 01.10.2013, довідку до акта огляду МСЕК №0209577 на ім"я ОСОБА_5, які свідчать, що в період з 01.04.2000 по 01.10.2013 в ПСП "Світанок" працював інвалід ОСОБА_5
Отже, в січні-березні 2013 року у відповідача не було необхідності повідомляти центр зайнятості про наявність вакансії для працевлаштування інваліда.
Проте, враховуючи, що ПСП "Світанок" не оскаржувало постанову суду першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне рішення суду залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" травня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "17" жовтня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів вул.Замкова,10а/1,м.Рівне,33000
3- відповідачу Приватне сільськогосподарське підприємство "Світанок" вул. Шевченка,48,с.Деражне,Костопільський район, Рівненська область,35053
4- представнику відповідача - ,