Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
15 жовтня 2014 р. № 820/16747/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Лук'яненко М.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Рубіжному Луганської області до дочірнього підприємства "Рубіжанська автобаза відкритого акціонерного товариства "Луганськбудтранс" про стягнення заборгованості, -
Позивач, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Рубіжному Луганської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: стягнути з дочірнього підприємства "Рубіжанська автобаза" відкритого акціонерного товариства "Луганськбудтранс" (93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Заводська, 1) на користь фонду соціального страхування від нещасних випадків в особі відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Рубіжному Луганської області (93010, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Леніна, 36 Б) заборгованість по сплаті недоїмки та пені в сумі 1131,56 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача рахується заборгованість у розмірі 1131,56 грн., з яких: недоїмка - 1008,50 грн., пеня - 123,06 грн. Несплата відповідачем коштів свідчить про невиконання останнім вимог діючого законодавства, а тому сума заборгованості підлягає примусовому стягненню.
Представник позивача в судове засідання не прибув, разом з позовними вимогами просив суд слухати справу за відсутності уповноваженого представника відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Рубіжному Луганської області.
Відповідач в судове засідання не прибув, надав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі. Окрім іншого, просив суд слухати справу за відсутності уповноваженого представника дочірнього підприємства "Рубіжанська автобаза відкритого акціонерного товариства "Луганськбудтранс" (а.с. 21).
Згідно з ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.
У відповідності до ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття цього судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Дочірнє підприємство "Рубіжанська автобаза відкритого акціонерного товариства "Луганськбудтранс" зареєстроване виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області, відповідно до свідоцтва серії А00 №186184 (а.с. 8).
Відповідач перебуває на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Рубіжному Луганської області, та взяв на себе зобов'язання страхувальника по сплаті страхових внесків до фонду, про що свідчить заява підприємства від 16.08.2001 року (а.с. 7).
Беручи до уваги той факт, що недоїмка та пеня у відповідача виникли до 01.01.2011 року, що підтверджується актом перевірки від 01.08.2014 року, суд вважає за необхідне застосовувати вимоги нормативно-правових актів, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відповідно до п. 1.1 Загальних положень Положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 20.04.2001 року (із наступними змінами та доповненнями) є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд), що здійснює реалізацію завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку.
Згідно п. п. 2.1.5 п. 2.1 ч. 2 зазначеного Положення, одним із завдань виконавчої дирекції Фонду є акумулювання страхових внесків, визначення умов, порядку обслуговування і гарантій збереження коштів Фонду, що формуються за рахунок джерел фінансування, визначених статтею 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Крім того, відповідно до п. п. 3.1.12 п. 3.1 ст. 3 Положення, виконавча дирекція Фонду представляє інтереси страховика (Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України) в органах державної виконавчої влади, органах місцевого самоврядування і судах.
Згідно ч. 2 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Згідно ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань» п. 5.1 «Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів ФСС» № 36 від 12.07.2007 року недоїмка по страховим внескам з нарахуванням пені стягується у порядку, передбаченому законодавством.
Порядок, строки нарахування та розмір пені за сплату не у встановлений строк страхових внесків до Фонду визначається розділом 5 Інструкції про порядок перерахування обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36.
Згідно п. 5.1 зазначеної Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пункт 5.2 Інструкції передбачає, що пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", законодавство про страхування від нещасного випадку складається з цього Закону, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про охорону праці" та інших нормативно-правових актів.
Згідно вимог ст. 46 зазначеного Закону, фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, в тому числі, за рахунок внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення.
Так, п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" роботодавець як страхувальник зобов'язаний, в тому числі, своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідно до акту перевірки правильності нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №36 від 01.08.2014 року нарахована пеня в сумі - 123,06 грн. (а.с. 10-11).
Згідно ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачена відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків, зокрема частина друга даної статті (в редакції Закону України № 435-5 від 12.12.2006 р.), що діяла до 1 січня 2011 року, передбачала за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення із страхувальника пені згідно із законом. Закону, який передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) даного виду страхування не існує.
З 1 січня 2011 року на підставі постанови правління Фонду від 30.11.2010 року № 31 втратила чинність і Інструкція № 36, відповідно до якої відділення Фонду виявило порушення порядку сплати страхових внесків.
У той час, відповідно до абзацу 5 п. 7 Прикінцевих та Перехідних Положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Тобто, після набрання чинності Законом № 2464 - VІ за органами Фонду збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій (пені) за несплату заборгованості зі страхових внесків, яка виникла до 1 січня 2011 року.
Крім того, ч. 3 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно до розпорядження Вищого адміністративного суду України №193 від 02.09.2014 року розгляд адміністративних справ, підсудних Луганському окружному адміністративному суду здійснюється Харківським окружним адміністративним судом.
З урахуванням викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідач визнав позов, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративного позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Рубіжному Луганської області до дочірнього підприємства "Рубіжанська автобаза відкритого акціонерного товариства "Луганськбудтранс" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з дочірнього підприємства "Рубіжанська автобаза" відкритого акціонерного товариства "Луганськбудтранс" (93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Заводська, 1) на користь фонду соціального страхування від нещасних випадків в особі відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Рубіжному Луганської області (93010, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Леніна, 36 Б) заборгованість по сплаті недоїмки та пені в сумі 1131.56 (одна тисяча сто тридцять одна гривня п'ятдесят шість копійок) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук'яненко