Справа: № 691/784/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Подорога Л.В.
Суддя-доповідач: Федотов І.В.
Іменем України
14 жовтня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів - Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,
при секретарі - Трегубенко Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління пенсійного фонду в Городищенському районі на постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 12 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду в Городищенському районі про проведення перерахунку та стягнення невиплаченої пенсії,
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду в Городищенському районі Черкаської області (далі - відповідач) про визнання неправомірною відмову відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії, за період із 01.10.2011 року по 30.04.2014 року в сумі 10497 грн. 22 коп. та зобов'язання здійснити вказані виплати.
Постановою Городищенського районного суду Черкаської області від 12 серпня 2014 року адміністративний позов було задоволено частково.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги, в якій позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про задоволення позовних вимог в повному обсязі, вважаючи, що судом неповно з'ясовано обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального права, а відповідач - скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст.12, ч. 1 ст.41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, тоді як апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2, з 30.09.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» .
07.05.2014 року позивач звернулася до УПФ України в Городищенському районі із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Листом від 15.05.2014 року за № 6/С-10, УПФ України в Городищенському районі відмовило позивачу у здійснені перерахунку пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Щодо періоду за який задоволено адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з дати звернення позивача до пенсійного органу щодо перерахунку пенсії.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.93р. (далі Закон №3723-XII;) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95ВР (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Наведене дає підстави вважати, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, вірним є висновок суду першої інстанцій про необхідність врахування при перерахунку пенсії позивачу сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески.
Аналогічна правова позиція узгоджується з практикою ВАСУ викладеною в ухвалі від 12.02.14р. у справі №К/800/34455/13.
Щодо періоду за який підлягає перерахунок пенсії, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява подана 27.05.14р., про що свідчить відтиск штампу поштового зв'язку на конверті, а відтак з урахуванням встановленого статтею 99 КАС України строку, пенсія підлягає перерахунку починаючи з 27.11.13р. У решті позовних вимог, позов підлягає залишенню без розгляду на підставі ст.100 КАС України, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено неправильне застосуванням норм процесуального права, у зв'язку з чим, постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду в Городищенському районі Черкаської області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 12 серпня 2014 року в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, починаючи з 07.05.2014 року скасувати та ухвалити нову постанову в цій частині якою зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, починаючи з 27 листопада 2013 року.
Позовні вимоги в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії за період з 01.10.2011 року по 26.11.2013 року - залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 12 серпня 2014 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.