Постанова від 03.09.2014 по справі 822/3040/14

Копія

Справа № 822/3040/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретаріТимчишину В. М.

за участі:прокурора, представників позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області до державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" про зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області звернувся в суд з позовом до державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля", в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд стягнути з державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" , ідентифікаційний код 36819644, на користь Державного бюджету України кошти в сумі 239407 ( двісті тридцять дев'ять тисяч чотириста сім ) грн. 23 коп., та зобов'язати державне підприємство "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" виконати п.2 Вимоги Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 04.06.2014 року №22-06-03-14/4324.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що в результаті проведеної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" за період з 01.04.2011 р. по 01.04.2014 р. виявлено порушення норм чинного законодавства України, що призвело до неперерахування до Державного бюджету України коштів на суму 239407,23 грн., та внаслідок порушення вимог статті 24 Закону України «Про відпустки» завдано збитків державному підприємству "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" на суму 3275,44 грн.

З метою усунення виявлених порушень винесено Вимогу, п.2 та п.3 якої в частині перерахування до державного бюджету 30 % від отриманої плати за надання в оренду майна в сумі 239407,23 грн., та щодо усунення порушення Закону України "Про відпустку" залишаються невиконаними відповідачем.

В судовому засіданні прокурор, представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов в повному обсязі, з підстав вказаних в позовній заяві, з врахуванням уточнення позовних вимог.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, заяви про розгляд справи за відсутності його представника до суду не подавав.

Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Державне підприємство "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" є юридичною особою, ідентифікаційний номер 36819644, внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

На підставі направлення на проведення ревізії від 18.04.2014 р. №№ 487, 488 головним державним фінансовим інспектором Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області проведено ревізію ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" за період з 01.04.2011 р. по 01.04.2014 р.

За результатами ревізії складено акт від 29.05.2014 р. №06-08/58, яким зафіксовано порушення фінансової дисципліни.

Відповідно до ст.1, 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-XII (далі - Закон №2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно ст.4 Закону №2939-XII, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно п.7 ч.1 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

З метою усунення порушень на підставі п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-XII відповідачу надіслано Вимоги "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 04.06.2014 №22-06-03-14/4324.

У п.2 Вимоги зазначається, що ревізією правильності нарахування та виплати відпускних працівникам встановлено, що внаслідок зайво нарахованої та виплаченої компенсації за невикористану відпустку при звільненні директора ОСОБА_3, порушено вимоги ст. 24 Закону України «Про відпустки» та завдано збитків державному підприємству "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" на суму 3275,44 грн., в зв'язку з чим вказано стягнути з осіб винних у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 132,136 КЗпП України.

У п. 3 вказаної вимоги зазначається, що відповідачем в порушення п.п 34 п. 2 статті 29 Бюджетного кодексу України , абз. 7 п. 17 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, та статті 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» державним підприємством "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" не сплачено до державного бюджету 30 % від отриманої плати за надання в оренду майна, що призвело до несення збитків державному бюджету на загальну суму 239407,23 грн.

На дату розгляду справи вищезазначені вимоги відповідачем не виконані.

Крім того, суд звертає увагу на те, що вимоги Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 04.06.2014 року №22-06-03-14/4324 в судовому порядку не оскаржувалися, а відтак - є чинними і такими, що підлягають виконанню.

Відповідно до ст.15 Закону №2939-XII, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Згідно п.10 ч.1 ст.10 Закону №2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Крім того, згідно з абз.3 п.п.4 п.4 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року №499/2011, Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до частини 1 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва прокуратурою інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних інтересів держави, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області підтверджені належними та допустимими доказами, відповідають чинному законодавству України, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" , ідентифікаційний код 36819644, на користь Державного бюджету України кошти в сумі 239407 ( двісті тридцять дев'ять тисяч чотириста сім ) грн. 23 коп.

Зобов'язати державне підприємство "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" виконати п.2 вимоги Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 04.06.2014 року №22-06-03-14/4324.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 вересня 2014 року , 11 :25.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук