Копія
Справа № 822/4236/14
про забезпечення адміністративного позову
10 жовтня 2014 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-судді суддівШевчука О.П. Ніколайчука М.Є. Данилюк У.Т.
при секретарі Тимчишину В. М.
за участі:представників позивачів
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Хмельницького обласного товариства Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" та Хмельницької обласної організації профспілки працівників соціальної сфери України про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом Хмельницького обласного товариства Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" , Хмельницької обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів "СОЮЗ ЧОРНОБИЛЬ "УКРАЇНА" , Хмельницької обласної організації українського товариства сліпих , Хмельницької обласної організації українського товариства глухих , Хмельницької обласної організації профспілки працівників соціальної сфери України до Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними та скасування наказу, -
09 жовтня 2014 року Хмельницьким обласним товариством Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" та Хмельницькою обласною організацією профспілки працівників соціальної сфери України подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в якому позивачі просять суд на час розгляду справи до набрання законної сили судовим рішенням по справі зупинити дію наказу Міністерства соціальної політики України №608 від 01.09.2014 року "Про реорганізацію Хмельницького державного експериментального протезно-ортопедичного підприємства".
Представники позивачів в судовому засіданні клопотання про забезпечення адміністративного позову підтримали. Вказали, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивачів до ухвалення рішення в адміністративній справі. У якості обґрунтування клопотання зазначали, що Міністерство соціальної політики, всупереч вимогами чинного законодавства України, без проведення консультацій з громадськістю видало наказ від 01.09.2014 року №608, яким припинено діяльність Хмельницького державного експериментального протезно-ортопедичного підприємства (далі - Хмельницьке ДЕПОП); утворено комісію з реорганізації Хмельницького ДЕПОП, яка повинна вжити заходів до попередження працівників Хмельницького ДЕПОП про реорганізацію та дотриманням їх соціально-трудових гарантій. Однак, комісія з реорганізації фактично ухиляється від виконання своїх обов'язків, на підприємстві належним чином не ведеться фінансово-господарська діяльність, існує загроза невиплати заробітної плати та інших регулярних виплат працівникам підприємства, зупинення виробництва товарів та надання послуг, наслідком чого можуть бути порушення прав інвалідів, які є основними їх споживачами та порушення прав працівників Хмельницького ДЕПОП. Підкреслювали, що невжиття заходів забезпечення позову призведе до необхідності докладання значних зусиль для відновлення прав позивачів, які, являючись представницькими органами, опікуються правами вказаних вище категорій населення.
Представники Хмельницької обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів "СОЮЗ ЧОРНОБИЛЬ "УКРАЇНА", Хмельницької обласної організації українського товариства сліпих, Хмельницької обласної організації українського товариства глухих та інші позивачі заявлене клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підтримали, просили суд його задовольнити.
Відповідач, який належним чином повідомлений про розгляд клопотання, в судове засідання повноважного представника не направив, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши пояснення представників позивачів, оцінивши письмові докази, доводи клопотання про вжиття заходів забезпечення позову та позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч.1 ст.117 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.118 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання.
Крім того, відповідно до п. 17 абз.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 р. "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суд, при розгляді клопотання про забезпечення позову повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з передбачених ст.117 КАС України обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
При прийнятті рішення судом враховується пов'язаність заходів щодо забезпечення позову з його предметом, співмірність таких заходів заявленим позовним вимогам і відповідність виду забезпечення позову позовним вимогам.
Змістом позовної заяви та клопотання стверджується, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивачів, оскільки оскаржуваний наказ Міністерства соціальної політики України №608 від 01.09.2014 року ставить під загрозу своєчасність випуску протезно-ортопедичної продукції та надання реабілітаційних послуг, основними споживачами яких є соціально вразливі верстви населення, інтереси яких представляють позивачі.
Наведені фактичні обставини свідчать про те, що дійсно на даний час існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивачів, при цьому в разі задоволення позовних вимог, для відновлення порушених прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Таким чином, суд вважає клопотання позивачів про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 117,118 ,160, 165 КАС України, суд, -
Клопотання позивачів про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити.
Зупинити дію наказу Міністерства соціальної політики України №608 від 01.09.2014 року "Про реорганізацію Хмельницького державного експериментального протезно-ортопедичного підприємства" до набрання законної сили рішенням суду по даній справі.
Копію ухвали надіслати сторонам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлений 13.10.2014 року, 12:50.
Головуючий суддя/підпис/О.П. Шевчук
Судді/підпис/ М.Є. Ніколайчук У.Т. Данилюк
/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук