Справа № 819/2276/14-a
"13" жовтня 2014 р.
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
представника заявника Федорів Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тернополі справу за поданням Збаразької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області до фермерського господарства «Барселона» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,-
Збаразька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (далі - позивач, Збаразька ОДПІ) звернулась до суду з поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків фермерського господарства «Барселона» (далі - ФГ «Барселона»).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівники ДПІ не були допущені до проведення документальної позапланової виїзної перевірки за наявності передбачених законом підстав та необхідних документів, оформлених належним чином. А відтак, на забезпечення виконання платником податків своїх зобов'язань, ДПІ прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту платника податків.
Представник заявника в судовому засіданні подання підтримала та просила його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомив, клопотань про розгляд справи за його відсутності не надходило.
Розглянувши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, заслухавши пояснення представника заявника, суд вважає, що подання підлягає до задоволення з наступних міркувань.
Судом встановлено, фермерське господарство «Барселона» (код 33579349) зареєстроване органами державної реєстрації як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа та знаходиться на обліку в Збаразькій ОДПІ як платник податків.
На підставі постанови слідчого СУ УМВС України в Тернопільській області від 28.07.2014 року про призначення перевірки ФГ «Барселона» (а.с.17), в.о. начальника Збаразької ОДПІ керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України (далі - ПК України) видано наказ №576 від 07.10.2014 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Барселона» тривалістю 5 робочих днів.
На виконання вищевказаного наказу, 08 жовтня 2014 року працівниками Збаразької ОДПІ на підставі направлення на перевірку від 07.10.2014 №000127/19-06-22/33579349/4, №000127/19-06-22/33579349/3, №00127-19-06-22/33579349/2, №000127/19-06-22/33579349/1 (а.с. 8-11) здійснено вихід за адресою: с.Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області ФГ «Барселона» з метою вручення наказу та проведення перевірки.
При цьому головному бухгалтеру та директору ФГ «Барселона» Дацківу І.В. запропоновано ознайомитись з направленнями на перевірку та розписатись в них, а також отримати наказ на проведення перевірки від 07.10.2014 №576. Однак останній відмовився від ознайомлення з направленнями на перевірку та отримання наказу на проведення перевірки без будь яких пояснень.
У зв'язку із недопуском працівників до проведення перевірки, начальником відділу податкового аудиту Збаразької ОДПІ Гонтаруком В.А. та інспекторами Колесніковою Н.Б., Землянсьою Н.Т. складено та зареєстровано акт не допуску до проведення перевірки від 08.10.2014 року №910/2200/33579349 (а.с.12). Окрім викладених обставин, в акті констатовано неможливість подальшого проведення документальне позапланової перевірки ФГ «Барселона», оскільки Дацків І.В. до перевірки не допустив.
Як наслідок, 09.10.2014 року начальником відділу податкового аудиту Збаразької ОДПІ Гонтарук В.А. направлено звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (а.с. 7).
Вищевказані обставини стали підставою для прийняття 09.10.2014 року В.о. начальника Збаразької ОДПІ рішення про застосування (умовного) адміністративного арешту майна платника податків ФГ «Барселона» та прийняття наказу №586 «Про призначення виконавця рішення про арешт майна ФГ «Барселона» (а.с. 13-14).
Підтверджуючи обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків суд враховує наступне.
Згідно п.75.1. ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Як встановлено п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно п.п.78.1.11. п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Таким чином за наявності постанови слідчого СУ УМВС України в Тернопільській області від 28.07.2014 року про призначення перевірки ФГ «Барселона» (а.с.16), В.о. начальника Збаразької ОДПІ на підставі і у межах повноважень, що передбачені Податковим Кодексом України, прийнято наказ №576 від 07.10.2014 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Барселона».
Відповідно п.94.1 ст.94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (п.п. 94.2.3. п. 94.2 ст. 94 Кодексу).
Судовим розглядом підтверджено, а відповідачем не спростовано факт не допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.
Пункт 94.6 статті 94 ПК України визначає, що керівник контролюючого органу (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном (п.94.5 ст.94 Кодексу).
Дослідивши матеріали справи, враховуючи недопуск посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки при наявності законних підстав для її проведення, суд вважає обґрунтованим застосування в.о. начальника Збаразької ОДПІ умовного адміністративного арешту майна ФГ «Барселона» від 09.10.2014 (а.с. 14-15), що обумовлює задоволення позовних вимог.
Згідно з п.2 ч.1 ст.183-3 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
У відповідності із частиною 8 статті 183-3 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.2, 71, 160, 183-3 КАС України, суд, -
1. Подання задовольнити.
2. Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна платника податків - фермерське господарство «Барселона» (код 33579349), застосованого рішенням Збаразької ОДПІ від 09 жовтня 2014 року.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна:
Суддя Мандзій О.П.