Постанова від 15.10.2014 по справі 916/1757/14

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2014 року Справа № 916/1757/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Корсака В.А. - головуючого, Данилової М.В. (доповідача), Данилової Т.Б.,

представники позивача, відповідача, третьої особине з'явились (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 28.08.2014 р.

у справі№ 916/1757/14 господарського суду Одеської області

за позовомОдеської міської ради

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Блаз"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент комунальної власності Одеської міської ради

провнесення змін до договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

Одеська міська рада звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю "Блаз" з позовом про внесення змін до договору оренди землі, укладеного 18.02.2011 р. між Одеською міською радою та ТОВ "Блаз", відповідно до умов якого було передано у строкове платне володіння та користування земельну ділянку площею 24875 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Одеса, провулок. 4-й Аеропортівський,7, шляхом викладення в новій редакції пунктів 2.3, та 4.1 вищевказаного договору в частині, що стосується нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.06.2014 р. у даній справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент комунальної власності Одеської міської ради.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.06.2014 р. (суддя Щавинська Ю.М.) у справі № 916/1757/14, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 28.08.2014 р. (головуючий суддя Поліщук Л.В., судді Таран С.В., Туренко В.Б.), задоволено клопотання відповідача та зупинено провадження у справі на підставі частини 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України до вирішення справи № 522/11050/14-а, що розглядається Приморським районним судом міста Одеси.

Мотивуючи вказані судові акти, суди зазначили, що адміністративна справа № 522/11050/14-а є первісною по відношенню до справи № 916/1757/14, оскільки без з'ясування законності вищевказаних рішень неможливо вирішити питання про необхідність внесення змін до договору оренди землі від 18.02.2011 р., укладеного між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Блаз".

Не погоджуючись із зазначеними ухвалою господарського суду Одеської області від 23.06.2014 р. та постановою Одеського апеляційного господарського суду від 28.08.2014 р., Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 07.10.2014 р. у справі №916/1757/14 касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради прийнято до провадження та призначено до розгляду на 15.10.2014 р.

Сторони не скористались правом присутності своїх представників у судовому засіданні касаційної інстанції 15.10.2014 р.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Департаменту комунальної власності Одеської міської ради підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

В силу частини 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі, зокрема, у разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

З аналізу наведеної норми вбачається, що зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, які перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунуті.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду пов'язаної з нею справи є виявлення обставин, підстав, фактів, тощо, що не можуть бути з'ясовані та встановлені у даному процесі, проте, мають значення для тієї справи, провадження у якій зупинено.

Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку повинен з'ясовувати, як пов'язана справа, яка розглядається даним судом із справою, що розглядається іншим судом, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.

При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі, у тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення. Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Як вже зазначалось вище, Одеська міська рада звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю "Блаз" з позовом про внесення змін до договору оренди землі, укладеного 18.02.2011 р. між Одеською міською радою та ТОВ "Блаз", відповідно до умов якого було передано в строкове платне володіння та користування земельну ділянку площею 24875 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Одеса, провулок. 4-й Аеропортівський,7, шляхом викладення в новій редакції пунктів 2.3, та 4.1 вищевказаного договору в частині, що стосується нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачена обов'язковість проведення оцінки землі у разу визначення розміру орендної плати земель державної та комунальної власності.

Згідно статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" розроблення відповідної документації проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

В силу частини 2 статті 26 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Саме розробники документації із землеустрою несуть відповідальність за відповідність технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста станом на 2008 р., яка засвідчується підписом та печаткою даних осіб, державним стандартам, нормам, правилам, іншим нормативно-правовим актам на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до статей 20, 23 Закону України "Про оцінку землі" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель, який видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Наказу таким органом є Державне агентство земельних ресурсів України, яке згідно з Указом Президента України від 08.04.2011 р. № 445/2011 є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.

Отже, з наведеного слідує, що, як вбачається із технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста Одеси станом на 2008 рік, підставою для її розроблення був договір від 21.05.2008 р. за № 620-07-2008 р., укладений між Управлінням земельних ресурсів в місті Одесі та інститутом "Дніпромісто". На даний момент зазначений договір в судовому порядку оскаржено не було.

Рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-ІV та від 20.09.2011 р. №1268- ІV не були підставою для проведення оцінки земель міста Одеси.

Таким чином, надавши витяг про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, площею 24 875 кв. м по пров. 4-му Аеропортовському, 7 у місті Одесі від 27.01.2014р. № 15/м, управління Держкомзему у місті Одесі виконало вимоги статті 20, 23 Закону України "Про оцінку землі", надавши відповідні дані у передбаченій законом формі.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що саме витяг є підставою для визначення вартості окремої земельної ділянки, яка у подальшому стала підставою для розрахунку орендної плати, а не відповідні рішення Одеської міської ради.

При цьому, процедура встановлення нормативної грошової оцінки включає ряд стадій, передбачених чинним законодавством України, зокрема, прийняття уповноваженим органом влади рішення про проведення нормативної грошової оцінки земель, розробка технічної документації з нормативно грошової оцінки спеціалізованою установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації.

Враховуючи вищевикладене вбачається, що, судами попередніх інстанцій було проігноровано той факт, що предмет розгляду Приморським районним судом міста Одеси адміністративної справи № 522/11050/14-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Блаз" до Одеської міської ради про визнання противоправним та скасування рішень Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-ІV та від 20.09.2011 р. № 1268- ІV, не входить до предмету доказування у справі № 916/1757/14 господарського суду Одеської області.

Посилання позивача - Одеської міської ради на власні рішення від 28.12.2010 р. № 41-ІV та від 20.09.2011 р. № 1268- ІV в межах розгляду господарським судом Одеської області справи про внесення змін до договору оренди землі, слід розуміти як обґрунтування позовних вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю "Блаз", а не як підставу для зупинення провадження у справі.

Враховуючи викладене, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди припустилися помилки, вказавши про неможливість вирішення даної справи до вирішення адміністративним судом справи № 522/11050/14-а, передчасно пославшись на їх пов'язаність, адже суду надано право щодо самостійної оцінки рішень Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-ІV та від 20.09.2011 р. № 1268- ІV на предмет їх законності, без обов'язкового зупинення провадження у справі.

За таких обставин, колегія суддів, беручи до уваги встановлені статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України обмеження касаційної інстанції, дійшла висновку, що суд першої інстанції, позицію якого підтримав апеляційний суд, не мав достатніх правових підстав для застосування статті 79 Господарського процесуального кодексу України, а отже оскаржувані ухвала та постанова судів попередніх інстанцій прийняті з порушенням норм процесуального права, у зв'язку з чим підлягають скасуванню з передачею даної справи на розгляд до господарського суду Одеської області.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради задовольнити.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28.08.2014 р. у справі № 916/1757/14 та ухвалу господарського суду Одеської області від 23.06.2014р. скасувати, справу направити для подальшого розгляду до господарського суду Одеської області.

Головуючий суддя В. Корсак

Судді: М. Данилова

Т. Данилова