ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 912/3212/14 15.10.14
За позовом Світловодського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області
до Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз»
про стягнення 208 006,30 грн.
Суддя Лиськов М.О.
Представники сторін:
від прокуратури Шевченко О.В. (за посвідч.)
від позивача: не з'явився
від відповідача: Омельченко О.І. (дов. від 13.12.2013)
В судовому засіданні 15.10.2014, відповідно до положень ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Обставини справи:
29.09.2012 Світловодський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (надалі - позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» (надалі - відповідач) про стягнення 208 006,30 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.2014 прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження по справі № 912/3212/14, розгляд справи призначено на 15.10.2014.
В судове засідання, призначене на 15.10.2014, представник прокурора з'явився та підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання, призначене на 15.10.2014, представник відповідача з'явився та надав відзив на позовну заяву, проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
В судове засідання, призначене на 15.10.2014, представник позивача не з'явився, причин не явки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи, був належним чином повідомлений.
У судових засіданнях складалися протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Клопотання щодо фіксації судового процесу учасниками процесу не заявлялось, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 811 Господарського процесуального кодексу України.
Зважаючи на достатність в матеріалах справи доказів, необхідних для повного та об'єктивного вирішення справи, розгляд справи відбувся з урахуванням положень ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області 28.05.2014 на підставі наказу від 26.05.2014 № 290 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Кременчуцького лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (далі Кременчуцьке ЛВУМГ) філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ».
Як вбачається з Положення Кременчуцьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів є структурним підрозділом філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ», який включений до його складу внаслідок реорганізації ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» шляхом перетворення, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 N 360-р «Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про реорганізацію Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 18 липня 2012 року № 530.
Кременчуцьке ЛВУМГ не є юридичною особою та здійснює частину функцій Філії, що відповідає статутним цілям Товариства, на основі та відповідно до чинного законодавства України та положення.
Перевіркою встановлено, що підприємством здійснюється централізоване водопостачання за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Так, дія вказаного дозволу № 10020 А/Кір, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області 03.02.2011, закінчилась 23.12.2013. Новий дозвіл підприємством не отримано. Таким чином, в період з 24.12.2013 по 28.05.2014 підприємством здійснювався забір води без дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до приписів статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Статтею 49 вказаного Кодексу передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Частиною 3 ст. 110 Водного кодексу України передбачено відповідальність за порушення водного законодавства, в тому числі за порушення правил спеціального водокористування.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства (ст. 111 Кодексу).
За результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.05.2014 № 07-105, внесено припис від 28.05.2014.
На підставі розрахунку від 04.06.2014 про розмір відшкодування збитків, заподіяних державі КС «Задніпровська» Кременчуцького ЛВУМГ внаслідок самовільного водокористування за період з 24.12.2013 по 28.05.2014 без дозволу на спеціальне водокористування підприємством здійснено забір 3154 куб. м. води, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. 9 ст. 44, ст. ст. 48, 110, 111 Водного кодексу України.
Відповідно до п. 1.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, з останніми змінами від 15.06.2012, нею встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води). Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Виходячи із положень п. 1.7 Методики самовільне водокористування - це здійснення спеціального водокористування без наявності відповідного дозволу на нього (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води для скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).
Державною екологічної інспекцією у Кіровоградській області за формулою, зазначеною в п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 № 389, розраховано розмір збитків, заподіяних довкіллю внаслідок самовільного водокористування, який склав 20 8006 грн. 30 коп.
Добровільно зазначені збитки підприємством до цього часу не сплачені.
Згідно з вимогами ст. ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не завдавати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством У країни.
Відповідно до ч. З ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Крім того, згідно ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Зважаючи на все вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору пропорційно розміру задоволених вимог відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1.Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» (Кловський спуск, 9/1, м. Київ 01021; ідентифікаційний код: 30019601) збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу, в сумі 20 8006 грн. 30 коп. (двісті вісім тисяч шість гривень 30 копійок), на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (вул. Дзержинського, 84/37, м. Кіровоград, 25022, ідентифікаційний код 38037110), зарахувавши кошти до спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області на рахунок за реквізитами: р/р 33111331700401 МФО 823016, ГУДКСУ у Кіровоградській області, ЄДРПОУ 37918126; код бюджетної класифікації 24062100.
3.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» (Кловський спуск, 9/1, м. Київ 01021; ідентифікаційний код: 30019601) до Державного 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. - судового збору за подання позовної заяви.
4.Видати накази.
5. Копію рішення надіслати сторонам
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 20.10.2014
Суддя М.О. Лиськов