Постанова від 01.10.2014 по справі 822/3797/14

Копія

Справа № 822/3797/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В.

при секретаріВересняк А.А.

за участі:представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Полонської міської ради до Хмельницького обласного відділення виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Полонська міська рада звернулось з позовом до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконним та скасувати рішення № 60 від 12.05.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, складене на підставі Акту від 25 квітня 2014 року, рішення №1391-08 від 30.05.2014 року та №339 від 27.06.2014 року.

Крім того, разом із адміністративним позовом подано заяву про поновлення строку на оскарження рішення №60. Враховуючи обставини викладені в заяві, суд протокольною ухвалою поновив строк на оскарження рішення Хмельницького обласного відділення виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №60.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 25.04.2014 року працівниками контрольно-ревізійного відділу Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку Полонської міської ради по коштах фонду за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року, за результатами якої складений акт №62 від 25.04.2014 року та винесено рішення № 60 від 12.05.2012 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

На думку позивача порушення вказані у акті перевірки є безпідставними, а оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства.

З метою врегулювання спору позивачем направлено скаргу на рішення №60 до Хмельницького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. За наслідками розгляду скарги прийнято рішення №1391-08 від 30.05.2014 року згідно якого відмовлено в задоволенні скарги.

05.06.2014 року Полонською міською радою направлено скаргу до Виконавчої дирекції фонду соціальною страхування з тимчасової втрати працездатності. Рішенням №339 від 27.06.2014 року за результатом розгляду - відмовлено в задоволені скарги.

В зв'язку з цим, просить скасувати рішення №60 від 12.05.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, рішення №1391-08 від 30.05.2014 року та №339 від 27.06.2014 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про слухання справи без його участі за наявними в справі документами. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав заперечення проти позову, в яких вказує, що під час проведення перевірки встановлено порушення порядку витрачання страхових коштів та порядку видачі путівок на санаторно-курортне лікування. Виявлені порушення знайшли своє відображення в акті перевірки №62 від 25.04.2014 року. Так, зокрема, перевіркою були зафіксовані наступні порушення :

1)невірно визначалась середньоденна заробітна плата при розрахунку допомоги по вагітності та пологах (сума нарахованої відпустки включена не пропорційно розрахунковому періоді, за який обчислюється середня заробітна плата) по листкам непрацездатності виданих ОСОБА_1 №926565 з 19.08.2013року по 22.12.2013 року переплата 748,44 грн., №878168 з 23.12.2913 року по 05.01.2014року - переплата 83,16 грн. (порушено п.п. 4, 14 "Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальними страхуванням" затв. ПКМ України від 26.09.2001 року №1266);

2)за рахунок коштів Фонду проведено оплату лікарняного листка за день, коли МСЕК встановила працівнику групу інвалідності - листок непрацездатності №182930 виданий ОСОБА_6 з 22.05.2012року по 06.06.2012 року - переплата 93,59 грн., (порушено ч.2 ст.35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням" від 18.01.01 року №2240 - III, надалі Закон №2240);

3)прийняття комісією із соціального страхування рішення про видачу путівки на санаторно-курортне лікування не під час відпустки застрахованої особи, що є порушенням п. 4.2 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.09 р. № 12 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.09 р. за № 339/16355 (надалі Порядок №12);

4) прийняття комісією із соціального страхування рішеня про внесення застрахованою особою часткової доплати за отриману путівку в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, що є порушення п.4.5. Порядку №12 в редакції станом на 07.06.2010 року.

Зазначає, що винесене рішення базується на нормативно-правових документах, які регулюють відносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування, а тому є правомірним та просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши повно та всебічно обставини справи, суд вважає, що позов в задоволенні позову слід відмовити.

Судом встановлено, що відповідно до плану перевірок та направлення №77 від 18.04.2014 року працівниками контрольно - ревізійного відділу виконавчої дирекції обласного відділення Фонду 25.04.2014 була проведена перевірка з питань правильності нарахування, повноти сплати страхових внесків, інших платежів до Фонду та цільового та правильного витрачання його коштів у Полонській міській раді.

Проведеною перевіркою були виявлені порушення встановленого порядку витрачання страхових коштів та порядку видачі путівок на санаторно-курортне лікування.

Виявлені порушення були зафіксовані в акті перевірки №62 від 25.04.2014 року. А саме :

1)невірно визначалась середньоденна заробітна плата при розрахунку допомоги по вагітності та пологах (сума нарахованої відпустки включена не пропорційно розрахунковому періоді, за який обчислюється середня заробітна плата) по листкам непрацездатності виданих ОСОБА_1 №926565 з 19.08.2013року по 22.12.2013 року переплата 748,44 грн., №878168 з 23.12.2913 року по 05.01.2014року - переплата 83,16 грн. (порушено п.п. 4, 14 "Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальними страхуванням" затв. ПКМ України від 26.09.2001 року №1266);

2)за рахунок коштів Фонду проведено оплату лікарняного листка за день, коли МСЕК встановила працівнику групу інвалідності - листок непрацездатності №182930 виданий ОСОБА_6 з 22.05.2012року по 06.06.2012 року - переплата 93,59 грн., (порушено ч.2 ст.35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням" від 18.01.01 року №2240 - III, надалі Закон №2240);

3)прийняття комісією із соціального страхування рішення про видачу путівки на санаторно-курортне лікування не під час відпустки застрахованої особи, що є порушенням п. 4.2 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.09 р. № 12 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.09 р. за № 339/16355 (надалі Порядок №12);

4) прийняття комісією із соціального страхування рішення про внесення застрахованою особою часткової доплати за отриману путівку в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, що є порушення п.4.5. Порядку №12 в редакції станом на 07.06.2010 року.

Акт перевірки №62 від 25.04.2014року був підписаний із запереченнями лише до розділу 4 «Санаторно - курортне лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей». Вказані заперечення були направлені позивачем листом від 05.05.2014 року №465, та отримані виконавчою дирекцією лише 12.05.2014 року.

Відповідно до п.3.13.4 "Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", у разі підписання акта перевірки із запереченнями страхувальник подає їх у письмовій формі як додаток до акта перевірки або надсилає до органу Фонду, який проводив перевірку, окремим документом протягом 10 календарних днів з дня підписання акта.

На підставі ст.30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" заступником директора виконавчої дирекції винесено оскаржуване рішення № 60 від 12.05.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності.

Полонською міською радою направлено скаргу на рішення №60 до Хмельницького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

За наслідками розгляду скарги прийнято рішення №1391-08 від 30.05.2014 року згідно якого відмовлено в задоволенні скарги.

05.06.2014 року Полонською міською радою направлено скаргу до Виконавчої дирекції фонду соціальною страхування з тимчасової втрати працездатності.

Рішенням №339 від 27.06.2014 року за результатом розгляду - відмовлено в задоволені скарги.

Суд погоджується із висновками перевіряючих, щодо порушень позивачем вимог ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 20 вказаного Закону кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та

витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей.

Згідно ч.1 ст. 22 вказаного Закону часткова плата за путівки на санаторно-курортне лікування перераховується страхувальниками до органу Фонду, який надав путівку, в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Відповідно до ч.1 ст. 47 вказаного Закону для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначаються згідно «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.09 р. № 12 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.09 р. за № 339/16355.

Пуктом 4.2 Порядку №12 передбачено, що відповідно до рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємство, установа, організація (далі - підприємство), яке є основним місцем роботи застрахованої особи, видає путівку до санаторію в період відпустки, а до санаторію-профілакторію - в період відпустки, без відриву від виробництва, за умови часткового фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду. Перевіркою було встановлено, що путівка в ДП "Клінічний санаторій "Курорт "Березівські мінеральні води" №018738 вартістю 5754,00 грн з фактичною датою заїзду з 31.12.2013 по 11.01.2014 на підставі особистої заяви та медичних довідок, рішенням комісії із соціального страхування була видана вихователю ОСОБА_2 для спільного лікування з її донькою ОСОБА_3 з частковою оплатою 20 відсотків її вартості (1150,80 гривень). Перевіркою табелю обліку робочого часу встановлено, що дана особа з 31.12.13 по 11.01.2014 у відпустці не перебувала, за цей період їй була нарахована заробітна плата. Відпустка ОСОБА_2 була надана з 8 липня по 2 вересня 2013 року. Тобто виявлені під час перевірки документи підтверджують той факт, що путівка ОСОБА_2 була видана позивачем з порушенням п.4.2. Порядку №12 - не під час відпустки застрахованої особи.

Відповідно до п. 4.5. Порядку №12 (в редакції з 07.06.2010 року), передбачено, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення застрахованій особі путівки в двомісний номер з частковою оплатою в розмірі 30% її вартості, а путівки в одномісний номер - з частковою оплатою в розмірі 50 відсотків її вартості. Перевіркою було виявлено, що путівки в санаторій "Кристал" № 318809 вартістю 4809,00 грн. з датою заїзду 20.09.2012 та № 318798 вартістю 4809,00 грн. з датою заїзду 15.08.2012 на підставі заяви та медичних довідок, рішенням комісії із соціального страхування були видані ОСОБА_4 для спільного лікування з донькою ОСОБА_5. По путівці № 318809 з датою заїзду 20.09.2012 термін лікування був перенесений на 15.08.2012 року. Доплата за путівку №318809 була внесена на розрахунковий рахунок Старокостянтинівської МРВД 27.07.2012 року з частковою оплатою 20 % її вартості в сумі 961,80 грн., а не 30% її вартості в сумі 1442,70 грн., що порушує вимоги пунктів 4.5, 4.9 Порядку №12 - путівка була видана за умови сплати часткової вартості не в повному обсязі. Твердження міської ради в поданому позові про те, що термін заїзду по путівці зазначено з 20.09.2012, а тому доплата на момент заїзду повинна становити 20% відповідно до постанови правління Фонду від 31.07.2012 №43, якою було внесено зміни до Порядку №12(набула чинності 14.09.2012), є хибним, так як на момент видачі путівки 27.07.2012 року діяла норма, яка встановлювала розмір часткової доплати за путівку 30 %.

Пунктом 6.2. Порядку №12, передбачено, що сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

З врахуванням наведеного суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано "Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" від 25.02.09 р. № 12, оскільки саме цим нормативно-правовим актом регулюється видача путівок застрахованим особам та рішення від 12.05.2014 року № 60 прийнято законно та правомірно, обґрунтування позовних вимог на які посилається позивач є безпідставним та не ґрунтується на нормі закону, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем не доведено, а судом не встановлено неправомірність прийняття спірних рішень, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Полонської міської ради до Хмельницького обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 06 жовтня 2014 року

Суддя/підпис/Г.В. Лабань

"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань