Копія
Справа № 822/3774/14
29 вересня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В.
при секретаріВересняк А.А.
за участі:позивача та представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області про визнання недійсним рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, -
ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (вх.№001 від 29.09.2014 року), просить визнати недійсним рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №8604736 від 03.12.2013 року про реєстрацію за територіальною громадою м.Хмельницького в особі Хмельницької міської ради права власності на нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, площею 605,2 кв.м.
На думку позивача, зазначене рішення є протиправними, оскільки рішення державного реєстратора реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області від 03 грудня 2013 року №8604736, прийняте з порушенням Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року N 703. Так як позивач відноситься до територіальної громади м.Хмельницького і має частку в комунальному майні незаконна реєстрація позбавляє його цієї частки.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні надав письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що 03.12.2013 року до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції звернувся з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_4, який діяв на підставі довіреності №02-11-1089 від 09.08.2013 року, видавник Хмельницька міська рада, для проведення державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1.
Реєстраційною служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції було видано свідоцтво про право власності №13879070 від 03.12.2013 року, згідно якого нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, площею 605,2 кв.м. належить територіальній громаді міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на праві комунальної власності.
Дане свідоцтво було прийнято на підставі поданих документів заявником, які додані до матеріалів справи, з дотриманням ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог. Враховуючи наведені обставини просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з підстав, наведених нижче.
Суд встановив, що 03.12.2013 року до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції звернувся з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_4, який діяв на підставі довіреності №02-11-1089 від 09.08.2013 року, видавник Хмельницька міська рада, для проведення державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1.
Разом із заявою ОСОБА_4 подав технічний паспорт, виданий 10.10.2013 року, видавник: Хмельницьке бюро технічної інвентаризації, рішення Хмельницької міської ради №67 від 30.10.2013 року.
Рішенням Хмельницької міської ради №67 від 30.10.2013 року внесено зміни до рішення №47 від 24.04.2013 року "Про затвердження переліку об'єктів (будівель, споруд, приміщень), які перебувають у власності територіальної громади м.Хмельницького та знаходяться на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності", доповнивши його об'єктами згідно з додатком. Зокрема нежитловим приміщенням по АДРЕСА_1 загальною площею 605,2 кв.м.
Реєстраційною служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції було видано свідоцтво про право власності №13879070 від 03.12.2013 року, згідно якого нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, площею 605,2 кв.м. належить територіальній громаді міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на праві комунальної власності.
Позивач в судовому засіданні зазначив, що із заявою про реєстрацію права власності до реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції не звертався. Рішення реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції з цього питання не приймалось.
Вирішуючи зазначений спір, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до ч. 4 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
В силу ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. За змістом ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеного у пункті 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України N 9-зп від 25 грудня 1997 року (справа за зверненнями жителів міста Жовті Води) під час розгляду справи підлягають встановленню факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача.
Таким чином, конституційне право на судовий захист прав, свобод та інтересів осіб, як таке передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Тому, під час вирішення спору підлягають встановленню наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права, на захист якого подано позов, а також наявність чи відсутність факту його порушення або оспорювання. За таких обставин відновленню підлягають лише ті законні права та інтереси, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи.
При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України на позивача покладається обов'язок доведення факту порушення його законних прав в результаті дій (рішень) суб'єкта владних повноважень, з позовом про оскарження яких такий позивач звернувся до суду.
Відповідно до ст.32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею. Кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації.
Крім того, пунктом 6 статті 6 ЗУ «Про обробку персональних даних» передбачено, що не допускається обробка даних про фізичну особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Згідно ст. 8 ЗУ «Про обробку персональних даних», вказані права суб'єкта персональних даних, серед яких пункт 7 зазначає право суб'єкта на захист своїх персональних даних від незаконної обробки та випадкової втрати, знищення, пошкодження у зв'язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи.
Згідно Роз'яснень Міністерства юстиції України від 21.12.2011 року обробка персональних даних відповідно до частини 5 статті 6 згаданого Закону здійснюється за згодою суб'єкта персональних даних.
Так, відповідно до абзацу 5 статті 2 ЗУ «Про обробку персональних даних» згодою суб'єкта персональних даних є добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
Відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх» обтяжень», інформація з Державного реєстру прав про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надається у формі витягу, інформаційної довідки та виписки.
Витяг з Державного реєстру прав на підставі заяви мають право отримувати:
1) власник нерухомого майна або уповноважена ним особа;
2)особа, яка має речове право на чуже нерухоме майно, або уповноважена нею особа;
3)спадкоємець (правонаступник - для юридичної особи) або уповноважена ним особа;
Витяг з Державного реєстру прав про державну реєстрацію іпотеки, обтяжень на підставі заяви мають право отримувати будь-які фізичні та юридичні особи.
Інформаційну довідку з Державного реєстру прав на підставі письмового мають право отримувати суд, органи місцевого самоврядування, органи внутрішніх органи прокуратури, органи державної податкової служби, органи Служби безпеки У та інші органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено у зв'язку здійсненням ними повноважень, визначених законом.
Орган державної реєстрації прав відмовляє в наданні витягу та інформаційної довідки, якщо заявник відповідно до закону не має права на отримання такої інформації
Вилучення будь-яких документів або частин Державного реєстру допускається. Винятки з цього правила можуть бути встановлені лише нарівні (частина 2 пункту 4 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових п нерухоме майно та їх обтяжень»).
В судовому засіданні позивача не навів жодного доказу в обґрунтування порушення Реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області його прав після набуття права власності а нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, площею 605,2 кв.м. територіальною громадою м.Хмельницького в особі Хмельницької міської ради та реєстрації цього права на підставі спірного рішення.
Таким чином, суд встановив, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №8604736 від 03.12.2013 року про реєстрацію за територіальною громадою м.Хмельницького в особі Хмельницької міської ради права власності на нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, площею 605,2 кв.м. не мало для позивача жодних негативних наслідків.
В судовому засіданні позивач не надав жодного доказу порушення його законних прав у спірних правовідносинах, які підлягають судовому захисту. Тому, позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення.
Керуючись ст ст.158-163 КАС України, суд-
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області про визнання недійсним рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №8604736 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 03 жовтня 2014 року
Суддя/підпис/Г.В. Лабань
"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань