Постанова від 20.10.2014 по справі 825/2871/14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2014 року м. Чернігів Справа № 825/2871/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

при секретарі - Пушенко О.І.,

за участі представника позивача - Потапова С. М.,

представника відповідача - Лапоши Д.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Козелецького геріатричного пансіонату до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання незаконним та скасування пункту вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 03.09.2014 року звернувся з позовом до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області і просить визнати незаконним та скасувати п.4 вимоги Козелецької міжрайонної державної фінансової інспекції про усунення порушень № 04-18/878 від 04.08.2014 року. Свої вимоги мотивує тим, що вимога ДФІ в Чернігівській області про стягнення зайво нарахованої надбавки до посадових окладів у розмірі 25 відсотків за роботу із шкідливими та важкими умовами праці з осіб, які безпідставно їх отримали, є протиправною та не відповідає вимогам чинного законодавства. Позивач зазначає, що підвищення посадових окладів на 25% за роботу із шкідливими та важкими умовами праці керівникам (головний бухгалтер, завідуючий господарством, завідуючий коморою), професіоналам, фахівцям та технічним службовцям (бухгалтер, економіст, інженер, секретар-друкарка) передбачено Колективним договором на 2012-2016 роки, укладеним профспілковим комітетом та адміністрацією Пансіонату, схваленого загальними зборами колективу, зареєстрованим Управлінням праці та соціального захисту населення Козелецької райдержадміністрації. Відповідно до Закону України «Про колективні договори і угоди» умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали. Підвищення посадових окладів на 25 % у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці працівникам із числа керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців здійснюється Козелецьким геріатричним пансіонатом на підставі п.1 пп. 2.4.5 та колонки 1 пп. 1.13 додатку 3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці і соціальної політики України від 05 жовтня 2005 року № 308/519. Редакція колонки 1 пп.1.13 додатку 3 не вимагає для зазначених категорій обов'язкової роботи у відділеннях та обслуговування хворих, терміну їх контакту з підопічними, а враховує лише особливість діяльності закладу та конкретні умови праці. Згідно Положення про Козелецький геріатричний пансіонат, затвердженого наказом ГУПСЗН Чернігівської обласної державної адміністрації № 116 від 09.08.2013 року , пансіонат є комунальною стаціонарною соціально-медичною установою для постійного проживання громадян похилого віку, ветеранів війни та праці, інвалідів, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування та підпорядкований Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації. Враховуючи викладене , Головне управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації надає обов'язкові для виконання пансіонатом вказівки, а також затверджує штатний розпис пансіонату, де передбачені оклади, надбавки та доплати до них. Відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України такі посади, як головний бухгалтер, завідувачі: господарством, коморою, пральнею, економіст, інженер, агент з постачання, секретар - друкарка мають право на підвищення посадових окладів у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці відповідно до п.1.13 додатку 3 Умов. Також позивач зазначає, що для притягнення працівника до матеріальної відповідальності необхідно наявність чотирьох юридичних фактів, а саме: порушення працівником трудових обов'язків, наявність прямої дійсної шкоди, причинний зв'язок між порушенням і шкодою та вина працівника. Відсутність хоча б одного з цих фактів виключає можливість притягнення працівника до матеріальної відповідальності. Працівник не може бути притягнений до матеріальної відповідальності, якщо він не порушував свої трудові обов'язки. Враховуючи, що порушення працівниками трудових обов'язків не було, а тому підстави для покладення на них матеріальної відповідальності - відсутні. Враховуючи наведене, Козелецький геріатричний пансіонат просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, пояснив, що ревізією встановлено, що Колективним договором на 2012 - 2016, схвалений загальними зборами колективу 02.02.2012 року із змінами та доповненнями, протягом періоду, що підлягав ревізії до списку працівників, яким посадові оклади підвищуються на 25 відсотків за роботу із шкідливими та важкими умовами праці включені посади, за якими згідно з функціональними обов'язками, визначеними посадовими інструкціями, не передбачено безпосереднє обслуговування підопічних та/або робота не пов'язана із шкідливими та важкими умовами праці. У відповідності до вимог Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 № 308/519, працівники, що працюють на цих посадах, не мають право на підвищення посадових окладів за роботу у шкідливих та важких умовах праці. При цьому, згідно з статтею 1 Закону України «Про колективні договори та угоди» колективний договір укладається на основі чинного законодавства. Відповідач наполягає, що відповідно до п. 1.13 додатку до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 № 308/519, не всім працівникам проводиться підвищення посадових окладів за роботу у шкідливих та важких умовах праці, а виключно у залежності від функціональних обов'язків та обсягу роботи у шкідливих та важких умовах праці. Територіальною державною інспекцією з питань праці у Чернігівській області надано роз'яснення (лист від 29.05.2013 №1982/01-02, отриманий Держфінінспекцією в Чернігівській області на відповідний запит), за яким підвищення посадових окладів працівників установ соціального захисту необхідно проводити залежно від функціональних обов'язків працівників та обсягу роботи у шкідливих та важких умовах роботи. Функціональні обов'язки працівників визначаються посадовими інструкціями. При цьому, вони не повинні відрізнятися від кваліфікаційних характеристик, що містяться у випусках Довідника кваліфікаційних характеристик професій. За функціональними обов'язками, визначеними посадовими інструкціями, за посадами, переліченими в акті, працівники, що обіймають ці посади, не працюють у шкідливих та важких умовах праці, не виконують роботу, пов'язану із цими умовами, як то, наприклад, медичні працівники, тощо. Враховуючи наведене, ДФІ в Чернігівській області просить відмовити Козелецькому геріатричному пансіонату в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що відповідно до п. 5.4.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Чернігівській області на І квартал 2014 року та на підставі направлень на проведення ревізії, працівниками Козелецької міжрайонної держфінінспекції проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Козелецького геріатричного пансіонату за період з 01.10.2011 по 01.04.2014. За результатами проведеної ревізії складено акт ревізії від 27.06.2014 року №4-24/63.

На підставі акту ревізії Козелецькою МДФІ області було направлено Козелецькому геріатричному пансіонату Вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності № 04-18/878 від 04.08.2014 року, відповідно до п. 4 яких:

«в порушення вимог підпункту 12 пункту 2.4.5 Умов в тарифікаційних списках, за якими протягом листопада 2011 року - березня 2014 року проводилось нарахування заробітної плати, було затверджено підвищення посадових окладів на 25 відсотків за роботу у важких та шкідливих умовах праці працівникам Пансіонату, які відносяться до категорії «Професіонали», «Технічні службовці», «Фахівці» та згідно з функціональними обов'язками, визначеними посадовими інструкціями, не виконують роботу, пов'язану з важкими та шкідливими умовах праці, зокрема, які обіймали посади інженера, інженера з охорони праці, завідуючого господарством, головного бухгалтера, економіста та бухгалтерів, що призвело до безпідставного нарахування та виплати заробітної плати 11 особам на загальну суму 91765,28 грн. (у жовтні - грудні 2011 року - 6415,69 грн., в 2012 році - 34724,37 грн., в 2013 році - 40318,88 грн. та протягом січня - березня 2014 року - 10306,34 грн. ), а також проведено нарахування на заробітну плату та відрахування до державних цільових фондів на загальну суму 33310,78 грн. (у жовтні - грудні 2011 року - 2328,89 грн., в 2012 році - 12604,94 грн., в 2013 році - 14635,75 грн. та протягом січня - березня 2014 року - 3741,20 грн. ), чим допущено порушення п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464.

Переліченими в даному розділі акта ревізії порушеннями при використанні коштів на оплату праці Пансіонату завдано збитків на загальну суму 125076,06 грн.

Козелецька МДФІ вимагає: стягнути 91765,28 грн. зайво нараховану надбавку до посадових окладів, а саме 25 відсотків за роботу із шкідливими та важкими умовами праці з осіб, які їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 127, 136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах у відповідній сумі. Згідно порядку та розмірах, встановлених ст. 133 КЗпП України; провести перерахунок щодо сум внесків до фондів загальнообов'язкового соціального страхування у відповідності до переплати заробітної плати працівникам у загальній сумі 33310,78 грн.».

В судовому засіданні встановлено, що Колективним договором на 2012-2016 роки, укладеним профспілковим комітетом та адміністрацією Пансіонату, схваленого загальними зборами колективу 02.02.2012 року, зареєстрованим Управлінням праці та соціального захисту населення Козелецької райдержадміністрації 22.02.2012 № 3, затверджено список посад з шкідливими та важкими умовами праці, яким проводиться підвищення посадових окладів в розмірі 25%.

До зазначеного списку включено посади працівників, які відносяться до категорії «Професіонали», «Технічні службовці», «Фахівці», зокрема, посади інженера, інженера з охорони праці, завідуючого господарством, головного бухгалтера, економіста та бухгалтерів.

Пунктом 12 п.п. 2.4.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 5 жовтня 2005 р. N 308/519 передбачено, що конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці згідно з підпунктами 1 - 9, затверджується керівником закладу, установи за погодженням з профспілковим комітетом у залежності від функціональних обов'язків та обсягу роботи у шкідливих та важких умовах праці.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про колективні договори і угоди» умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

Згідно п. 1.6 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 5 жовтня 2005 р. N 308/519 конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат визначаються керівником закладу, установи за рахунок і в межах фонду заробітної плати та відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.

Відповідно до п. 1.13 Додатку № 3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 5 жовтня 2005 р. N 308/519 право на підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці надається працівникам, які працюють на посадах керівників, лікарів незалежно від їх найменування, у тому числі заступників директора, професіоналів, фахівців та технічних службовців; у тому числі бібліотечних працівників та працівників клубу; фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою незалежно від їх найменування; молодших медичних сестер усіх найменувань, сестри-господарки, реєстратори медичні; робітники всіх професій, що працюють у відділеннях та обслуговують хворих.

Відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затверджених Наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 року № 327 головний бухгалтер, завідувачі: господарством, коморою, пральнею, бухгалтер, економіст, інженер, агент з постачання, секретар-друкарка відносяться до категорії: керівних працівників, професіоналів та технічних службовців, а отже враховуючи перелік посад, що має право на підвищення посадового окладу на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці, працівники, що працюють на зазначених посадах мають право на таке підвищення посадового окладу.

Зазначене роз'яснення наведено в листі Міністерства соціальної політики України від 12.05.2014 року № 657/18/84-14.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що оскільки посади Козелецького геріатричного пансіонату, що відносяться до категорій: «Професіонали», «Технічні службовці», «Фахівці» (головний бухгалтер, завідувачі: господарством, коморою, пральнею, бухгалтер, економіст, інженер, агент з постачання, секретар-друкарка) дають право працівникам на отримання підвищення посадового окладу, так як ці посади входять до переліку посад, що визначений Умовами оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 5 жовтня 2005 р. N 308/519, та надає право на виплату підвищення до посадового окладу у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці. Крім того, відповідно до Умов конкретний перелік посад установи, що отримують підвищення в розмірі 25 % до посадового окладу, визначається в Колективному договорі установи, наявність такого списку посад, затвердженого Колективним договором Козелецького геріатричного пансіонату, була встановлена в судовому засіданні, тому суд вважає, що позивачем правомірно на підставі норм чинного законодавства здійснено виплату набавки до посадового окладу у розмірі 25% у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами працівникам, що займають посади категорій: «Професіонали», «Технічні службовці», «Фахівці» (головний бухгалтер, завідувачі: господарством, коморою, пральнею, бухгалтер, економіст, інженер, агент з постачання, секретар-друкарка). І як наслідок, позивачем не завищено виплату заробітної плати та нарахування на заробітну плату до державних цільових фондів.

Враховуючи зазначене, а саме те, що в судовому засіданні встановлено правомірність виплати 25% надбавки працівникам Козелецького геріатричного пансіонату, суд приходить до висновку про те, що вимоги Козелецької МДФІ про стягнення зайво нарахованої надбавки до посадових окладів, а саме 25 відсотків за роботу із шкідливими та важкими умовами праці з осіб, які їх отримали безпідставно, та про проведення перерахунку щодо сум внесків до фондів загальнообов'язкового соціального страхування у відповідності до переплати заробітної плати є незаконними.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимога про визнання незаконним та скасування пункту 4 вимоги Козелецької МДФІ, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій.

Враховуючи наведе, суд приходить до висновку, що Козелецькою міжрайонною державною фінансовою інспекцією безпідставно з порушенням вимог чинного законодавства було пред'явлено Козелецькому геріатричному пансіонату п. 4 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень № 04-18/878 від 04.08.2014 року, а тому позовні вимоги про визнання незаконним та скасування зазначеного пункту цієї вимоги, підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконним та скасувати п. 4 Вимоги Козелецької міжрайонної державної фінансової інспекції про усунення виявлених ревізією порушень № 04-18/878 від 04.08.2014 року.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.В. Кашпур