ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
16 жовтня 2014 року Справа № 813/6379/14 Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.
за участю секретаря судового засідання Щура В.Р.
представника позивача Завалишина Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (надалі - ДТГО «Львівська залізниця») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (надалі - Ужгородська ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області) в якому просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 34/17-2 від 27.08.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця» у періоді, що перевірявся відповідачем, належав до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, що підтверджується актом перевірки. Контролюючий орган, на думку позивача, помилково прирівнює окремі станції, які входять до складу відокремленого підрозділу, до самих відокремлених підрозділів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив повторно, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. 02.10.2014 року на адресу суду надійшли заперечення на позовну заяву (вх. № 33673), зміст яких зводиться до наступного.
За наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м. Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Просив справу розглядати за відсутності представника та у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши заперечення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця», згідно з довідкою про включення до ЄДРПОУ, зареєстрований розпорядженням Виконавчого комітету Львівської міської ради 26.03.1999 року та взятий на облік в органах державної податкової служби 16.08.1999 року за № 28-1/292. Місцезнаходження суб'єкта господарювання відповідно до довідки про включення до ЄДРПОУ: 88000, м.Ужгород, вул. Болгарська, 22. Станом на дату проведення перевірки відокремлений підрозділ перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.
Відповідно до нової редакції «Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» від 02.06.2006 року, такий входить до складу Львівської залізниці і діє відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України як відокремлений підрозділ без прав юридичної особи.
Посадовими особами ДПІ у м. Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області на підставі направлень від 27.02.2014 року за № 108/07-01-22-01, № 110/07-01-17-01, № 111/07-01-17-02, № 109/07-01-22-03, № 112/07-16-22-02, № 113/07-16-22-02 проведено планову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2012.
За наслідками перевірки складено акт від 06.08.2014 № 2110/07-01-22-01/20430139 (надалі - Акт перевірки).
На підставі Акта перевірки, Ужгородською ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 34/17-2 від 27.08.2014 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання ВП «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця» за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 466009,90 грн, у т.ч. 282471,62 грн - основний платіж та 183538,28 грн - штрафні (фінансові) санкції.
В ході перевірки встановлено порушення ВП «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця» вимог п.168.4 ст.168 ПК України в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу ВП «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» на загальну суму 282471,62 грн.
Так, перевіряючими встановлено, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця» в порушення вимог підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перерахував за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцем знаходження структурних підрозділів, який входить до складу Відокремленого підрозділу «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця».
Платниками податків, згідно з п.15.1 ст.15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Податковим агентом, як передбачено п.18.1 ст18 ПК України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до п.14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Як передбачено підп.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Згідно з вимог підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Як вбачається з п.1.1 Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця», затвердженого начальником ДТГО «Львівська залізниця» від 02.06.2006 року, дільниця є відокремленим підрозділом Залізниці без права юридичної особи.
Судом встановлено, що вищезгаданим відокремленим підрозділом, який, у відповідності до підп.168.4.3 п.168.4. ст.168 ПК України, уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, було перераховано до місцевого бюджету за його місцезнаходженням суми податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
При цьому, суд вважає хибним висновок контролюючого органу про порушення Відокремленим підрозділом «Ужгородська пасажирська вагонна дільниця» ДТГО «Львівська залізниця» підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, оскільки окремі структурні підрозділи (дільниці та станції), що входять до його складу не являються самостійними відокремленими підрозділами, а тому зазначений відокремлений підрозділ, який в даному випадку являється податковим агентом, не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням своїх віддалених підрозділів.
Відповідач, всупереч вимогам ч.2 ст.71 КАС України, не представив суду належних і достатніх доказів в спростування вищенаведених обставин, а тому позивачу неправомірно було збільшено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, винесене Ужгородською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Закарпатській області № 34/17-2 від 27.08.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" сплачену суму судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 21.10.2014 року.
Суддя Мричко Н.І.