ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
07 жовтня 2014 року Справа № 813/6274/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.,
з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.,
прокурора Бойко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Городоцького району Львівської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Львівській області, Керницької сільської ради до Городоцької районної державної адміністрації, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування розпорядження № 79 від 11.03.2014р. «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами с.Верхня Калинка»,
Прокурор Городоцького району Львівської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Львівській області та Керницької сільської ради Городоцького району Львівської області звернувся до суду із позовом до Городоцької районної державної адміністрації Львівської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Городоцької районної державної адміністрації Львівської області від 11.03.2014р. №79 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами с.Велика Калинка".
Позов мотивований тим, що при прийняті оскаржуваного розпорядження Городоцька районна державна адміністрація вийшла за межі повноважень, оскільки надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку сільськогогосподасрького призначення, яка згідно із генеральним планом розташована в межах с. Керниця. Тобто відповідач перевищив визначені законом повноваження та розпорядився землями, які відповідно до плану, належать до населеного пункту і підлягають передачі у комунальну власність.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримала з підсатав викладених у позовній заяві. Просила такий задовільнити повністю.
Керницька сільська рада Городоцького району Львівської області явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, однак подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності її представника.
Головне управління Держземагенства у Львівській області явку уповноваженого представника у судове засідання, не забезпечило із невідомих суду причин, хоча у встановленому законом порядку було повідомлене про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення (про вручення судової повістки).
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надіслав на адресу суду заяву, згідно з якою адміністративний позов визнав повністю.
Відповідно до положень статті 128 КАС України справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, розглянувши заяву відповідача про визнання позову, дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що прокуратурою Городоцького району проведено перевірку додержання посадовими особами Городоцької районної державної адміністрації Львівської області вимог земельного законодавства при підготовці та видачі розпоряджень щодо відведення фізичним особам земельних ділянок. В ході перевірки встановлено, що розпорядженням Городоцької РДА від 11.03.2014р. №79 було надано дозвіл гр.ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га (орієнтовно) у власність для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами с.Велика Калинка Городоцького району Львівської області.
Пунктом 2 вказаного розпорядження гр.ОСОБА_1 було зобов'язано подати на затвердження районній державній адміністрації розроблений та погоджений у встановленому порядку проект землеустрою.
Прийняттю спірного розпорядження передував розгляд у Відділі Держземагентства у Городоцькому районі Львівської області заяви гр.ОСОБА_1
Згідно із інформацією Відділу Держземагентства у Городоцькому районі Львівської області від 24.02.2014 року №01-13/746 та враховуючи дані державного земельного кадастру, земельна ділянка, яка погоджена для відведення, належить до земель сільськогосподарського призначення, а тому при передачі її у власність для дачного будівництва слід було враховувати необхідність відшкодування втрат сільськогосподарського призначення.
Як встановлено прокуратурою району при проведенні перевірки та підтверджується матеріалами справи, рішенням Керницької сільської ради Городоцького району Львівської області від 10.09.2013р. №461 затверджено генеральний план с.Керниця Городоцького району, відповідно до якого земельна ділянка, щодо якої Городоцькою РДА прийнято розпорядження від 11.03.2014р. №79 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, входить в межі цього населеного пункту та передбачена для відведення з метою ведення садівничого господарства.
19.05.2014р. прокурором Городоцького району Львівської області внесено подання голові Городоцької районної державної адміністрації №04/13-856 вих14 про усунення порушень вимог чинного земельного законодавства України.
За результатами розгляду подання Городоцькою районною державною адміністрацією направлено прокурору Городоцького району лист від 11.06.2014р. №02-17/1349, у якому повідомлено, що останньою надіслано лист до Львівської обласної державної адміністрації з вимогою скасувати, зокрема, розпорядження від 11.03.2014р. №79.
Однак, як повідомив прокурор у судовому засіданні, станом на день звернення до суду із позовом інформація про скасування оскаржуваного розпорядження до прокуратури не надходила.
Таким чином, не погоджуючись з такими діями (рішенням) відповідача прокурор в інтересах позивачів звернувся до суду з зазначеним позовом.
Надаючи оцінку позовним вимогам, а також правомірності оскаржуваного розпорядження, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу вимог ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно ч.3 ст.122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а)ведення водного господарства;
б)будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в)індивідуального дачного будівництва.
Також, відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, положення статті 122 Земельного кодексу України передбачає передачу повноважень щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності до Державного агентства земельних ресурсів України та його територіальних органів.
Згідно із п.6-1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року №445, Держземагентство України, відповідно до покладених на нього завдань, передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені у встановленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності у власність або в користування для всіх потреб.
Відповідно до п.4.32 Положення про Головне управління Держземагентства в області, затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 року №258, повноваження по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування надано Головним управлінням Держземагентства в області.
Окрім того, як наголосив у судовому засіданні прокурор, при прийнятті оскаржуваного розпорядження, відповідачем не враховано генеральний план с.Керниця Городоцького району.
У відповідності до ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011р. №3038-VI, генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Статтею 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обгрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Невід'ємною частиною генерального плану населеного пункту є затверджений план земельно-господарського устрою цього населеного пункту.
Відповідно до п.п.34, 42 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: регулювання земельних відносин; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Підсумовуючи вищевикладене, суд підкреслює, що вищевказані питання є виключною компетенцією сесії ради, розгляд яких вона вправі делегувати, проте, як встановлено судом у процесі розгляду справи, Керницькою сільською радою таких повноважень органам державної виконавчої влади делеговано не було.
Статтями 7, 16, 17 Закону України "Про основи містобудування" від 16.11.1992 року №2780-XII визначено, що державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством; планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них; генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обгрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Тож, як уже було згадано вище, рішенням Керницької сільської ради Городоцького району Львівської області від 10.09.2013 року №461 (таке є чинним та у встановленому законом порядку не скасоване) було затверджено генеральний план с.Керниця Городоцького району.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно зі ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади.
Отже, на час винесення Городоцькою РДА оскаржуваного розпорядження вже існувала розроблена та затверджена у встановленому законом порядку містобудівна документація с.Керниця, де і розташована спірна земельна ділянка.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що оскаржуване розпорядження відповідача порушує права територіальної громади с.Керниця на власність, розпорядження, використання цієї земельної ділянки та врахування її інтересів під час планування і забудови території села.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку що при прийнятті оскаржуваного розпорядження Городоцька РДА вийшла за межі наданих їй чинним законодавством повноважень, оскільки надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка згідно із генеральним планом, розташована в межах с.Керниця Городоцького району Львівської області.
Вимоги щодо прийняття та розгляду заяв про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність встановлені ч.ч. 6, 7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідно до яких: громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу є невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, Городоцької РДА при розгляді заяви гр.ОСОБА_1 зобов'язана була перевірити її на відповідність вимогам ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, а також, вивчити місце розташування земельної ділянки, встановити, чи дана земельна ділянка є вільною, чи відповідає бажане цільове призначення можливому функціональному використанню, а також перевірити відповідність її генеральному плану населеного пункту та іншій містобудівній документації, і лише після цього приймати рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Відповідно до вимог ч.4 ст.173 Земельного кодексу України, землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади.
Вказані обставини свідчать, що відповідач, перевищив визначені законом повноваження, розпорядився землями, які, відповідно до генерального плану с.Керниця, входять в межі вказаного населеного пункту та підлягають передачі у комунальну власність.
Матеріали справи також свідчать, що законність розпорядження Городоцької РДА від 11.03.2014р. №79 була предметом перевірки, проведеної Державною інспекцією сільського господарства в Львівській області. Зокрема, зі змісту клопотання Держсільгоспінспекції в Львівській області від 10.06.2014р. №436/3-10-8 вбачається, що згідно із генеральним планом населеного пункту на території с.Керниця Городоцького району земельні ділянки, запроектовані для індивідуального дачного будівництва - відсутні.
Тож, із наведеного вбачається, що розпорядження Городоцької РДА про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва прийнято з порушенням ст.118 Земельного кодексу України, без розгляду генерального плану, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому порядку, ст.24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного розпорядження, діяв з порушенням вимог Земельного кодексу України, а відтак таке розпорядження є неправомірним й підлягає скасуванню.
Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення. При цьому, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень.
На розгляду справи відповідач не надав доказів, які б спростовували доводи прокурора та позивачів.
Відповідно до статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду визнати адміністративний позов повністю або частково.
Суд зазначає, що відповідачем надіслано на адресу суду заяву, зі змісту якої судом встановлено, що Городоцька РДА визнала даний адміністративний позов в повному обсязі.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 94, 112, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Городоцької районної державної адміністрації № 79 від 11.03.2014р. «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами с.Верхня Калинка».
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.