Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16 вересня 2014 року Справа № П/811/2046/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Побочій О.В.,
представника позивача - Карпушева Д.О.,
представника відповідача - Зайцевої Л.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу
за позовом Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області
до відповідача - Споживчого товариства „Олександрійське РСТ"
про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулася Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Споживчого товариства "Олександрійське РСТ" (далі - відповідач), у якому, з урахуванням зави про збільшення позовних вимог, просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, у відповідності до актів опису майна СТ „Олександрійське РСТ" №7 від 24.01.2012 року та №3 від 24.06.2014 року на загальну суму 55472,28 грн у кількості 5 одиниць:
- магазину №18 за адресою: с. Степанівка, вул. Гоголя, 11а;
- магазину №6, с . Олександрівка, вул. Леніна, 4Д, інв. №4, рік вводу 1964;
- магазину №13, с. Олександрівка, вул. Леніна, 4В, інв. №3, рік вводу 1970;
- магазину №110, с. Червона Кам'янка, вул.Карла Маркса, 20А, інв. №8, рік вводу 2008;
- касового апарата МИНИ 500.02 МЕ інв. №01 рік вводу 2011.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг, який не може бути погашений через відсутність коштів на рахунках відповідача, а відтак - наявні підстави для вжиття заходів погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов з підстав, зазначених у позовній заяві, та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача вважає безпідставними позовні вимоги, в судовому засіданні просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів частини шостої статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України, складення постанови у повному обсязі було відкладено до 22 вересня 2014 року із проголошенням вступної та резолютивної частини постанови в тому самому судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи.
Розглянувши подані позивачем і представником відповідача документи і матеріали, заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Споживче товариство „Олександрійське РСТ" з 31 травня 2010 року зареєстроване як юридична особа та з того часу перебуває на обліку у Олександрійській ОДПІ як платник податків за основним місцем обліку (а.с.12-14).
За відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 40710,42 грн., з податку на прибуток - 7642,29 грн., з податку на землю та орендній платі за землі державної та комунальної власності - 412,92 грн., зі збору на розвиток виноградства, садівництва і хмелярства - 718,12 грн., по платежу "адміністративні штрафи та інші санкції" - 6800,00 грн. (а.с.16).
Згідно з Актами опису майна №7 від 23 січня 2012 року та № 3 від 24 червня 2014 року описано в податкову заставу майно Споживчого товариства „Олександрійське РСТ" (а.с.151-152).
Так, згідно вищезазначених актів, наразі у податковій заставі перебувають, зокрема:
- магазин №18 за адресою: с. Степанівка, вул. Гоголя, 11а;
- магазин №6, с . Олександрівка, вул. Леніна, 4Д, інв. №4, рік вводу 1964;
- магазин №13, с. Олександрівка, вул. Леніна, 4В, інв. №3, рік вводу 1970;
- магазин №110, с. Червона Кам'янка, вул.Карла Маркса, 20А, інв. №8, рік вводу 2008;
- касовий апарат МИНИ 500.02 МЕ, інв. №01, рік вводу 2011 (а.с. 148, 153-154, 171-173).
Податкова застава згідно з актами опису зареєстрована у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с.153-154).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковим кодексом України визначені функції та компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з положеннями Податкового кодексу України органи державної податкової служби, зокрема: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом (підпункт 191.1.1); здійснюють контроль за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі (підпункт 191.1.15).
Відповідно, з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, а також погашенням податкового боргу пунктом 20.1 статті 20 Податкового кодексу України податковим органам надано певні права, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18).
В силу положень статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що погашення податкового боргу - це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Порядок погашення податкового боргу і відповідні дії податкового органу визначаються главою 9 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, погашення податкового боргу платника податків здійснюється податковим органом за рахунок будь-якого майна такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що з метою погашення податкового боргу орган стягнення (державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України) звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Згідно пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з пунктом 89.2 статті 89 Податкового кодексу України, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
В свою чергу, відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби також звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, Податковим кодексом України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Крім того, суд зазначає, що за змістом вищезазначених законодавчих положень умовою надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі, є наявність судового рішення про стягнення суми податкового боргу з платника податків, адже наявність рішення про стягнення заборгованості є підставою для звернення стягнення на майно платника податків, у тому числі й те, що перебуває у податковій заставі.
Водночас, у матеріалах справи відсутні докази, які свідчили б про вжиття податковим органом заходів щодо стягнення з відповідача усієї суми податкового боргу відповідача у судовому порядку.
Так, за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 40710,42 грн., з податку на прибуток - 7642,29 грн., з податку на землю та орендній платі за землі державної та комунальної власності - 412,92 грн., зі збору на розвиток виноградства, садівництва і хмелярства - 718,12 грн., по платежу "адміністративні штрафи та інші санкції" - 6800,00 грн. (а.с.16).
Вказаний борг з податку на додану вартість виник відповідно до податкових повідомлень-рішень: №0003271520 від 06 червня 2013 року на суму 1,01 грн.; №0000921520 від 07 грудня 2013 року - 55,40 грн.; №00022311520 від 19 квітня 2013 року - 2133,37 грн.; №0003661520 від 05 липня 2013 року - 8,55 грн.; №0005231500 від 15 квітня 2013 року - 656,00 грн., також по деклараціям №9072732491 від 19 листопада 2012 року на суму 1393,76 грн.; №9080103615 від 19 грудня 2012 року - 2801,00 грн.; №9001111119 від 18 січня 2013 року - 3877,00 грн.; №908529056 від 18 січня 2013 року - 2004,00 грн.;№9007102036 від 17 лютого 2013 року - 4474,00 грн.; №1300001874 від 22 квітня 2013 року - 1261,00 грн.; №9022164403 від 19 квітня 2013 року - 1139,00 гр.; №9029168784 від 20 травня 2013 року - 1716,00 грн.; №9036793510 від 20 червня 2013 року - 1024,00 грн.; № 9043319851 від 18 липня 2013 року - 2545,00 грн.; №9051495957 від 19 серпня 2013 року - 1968,00 грн.; №9057864509 від 17 вересня 2013 року - 1767,00 грн.; №9066520977 від 21 жовтня 2013 року - 458,00 грн.; №90747004858 від 20 листопад 2013 року - 1259,00 грн. №9082331410 від 20 грудня 2013 року - 817,00 грн.№9008242410 від 19 лютого 2014 року - 2408,00 грн.; №9013488181 від 17 березня 2014 року - 3280,00 грн.; №9021079142 від 17 квітня 2014 року - 1608,00 грн.; №9027119011 від 14 травня 2014 року - 937,00 грн. (а.с.25-72). Крім того, контролюючим органом було нараховано пеню у сумі 1119,33 грн. (а.с.17).
Податковий борг по податку на землю та орендній платі за землі державної та комунальної власності нарахований відповідно до податкових декларацій: №9006658324 від 20 лютого 2012 року на суму 22,79 грн.; №9008102611 від 19 лютого 2014 року - 54,08 грн.; № 9090465051 від 18 лютого 2014 року - 162,25 грн., також згідно податкових повідомлень-рішень: №0000111800 від 08 січня 2013 року на суму - 0,66 грн.;№ 0006471500 від 01 січня 2013 року - 1,38 грн.; №00006491500 від 01 жовтня 2013 року - 0,43 грн.; №00006851500 від 02 червня 2014 року - 170,00 грн. Сплачено відповідачем було 4,27 грн., однак залишок несплаченої пені складає 0,30 грн. (а.с.80-93)
Податковий борг по податку на прибуток нарахований відповідно до податкових декларацій: №9086783354 від 07 лютого 2013 року на суму 62,00 грн.; №9069339722 від 07 листопада 2012 року - 320,00 грн.; №9047298090 від 08 серпня 2012 року - 385,00 грн.; №9090956179 від 28 лютого 2014 року - 1195,00 грн., також згідно податкового повідомлення-рішення: №0001151510 від 22 листопада 2012 року на суму - 43,54 грн. Також нараховано за результатами перевірки згідно акту перевірки - 4639,60 грн.(а.с.99-111) Залишок несплаченої пені складає 997,55 грн. (а.с.94)
Податковий борг по зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, нарахований податковим органом відповідно до податкових декларацій: №9064122135 від 14 жовтня 2013 року - 96,грн.; №9072411046 від 12 листопада 2013 року - 69,00 грн.; №9081904019 від 19 грудня 2013 року - 113,00 грн.; №9086929302 від 14 січня 2014 року - 85,00 грн.; №9005802016 від 11 лютого 2014 року - 79,00 грн. №9012532944 від 12 березня 2014 року - 59,00 грн. №9019441281 від 11 квітня 2014 року - 57,00 грн., також згідно податкових повідомлень-рішень: №0006052100 від 24 вересня 2013 року - 78,60 грн.; №0006082100 від 24 вересня 2013 року - 17,20 грн. Відповідачем сплачено 8,68 грн. (а.с.113-123)
Крім того, податковим органом нараховано відповідачеві грошове зобов'язання по платежу "адміністративні штрафи та інші санкції" у сумі 6800,00 грн., відповідним податковим повідомленням-рішенням №1100682315 від 06 жовтня 2012 року (а.с.126-128).
Натомість 12 грудня 2012 року постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі 1170/2а-4183/12, адміністративний позов Олександрійської ОДПІ про стягнення з СТ "Олександрійське РСТ" податкового боргу у сумі 4809,00 грн. задоволено повністю. Як наслідок, 17 січня 2013 року Кіровоградським окружним адміністративним судом по справі 1170/2а-4183/12 було видано виконавчий лист про стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 4809,00 грн. (а.с.129)
20 березня 2013 року постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі 811/733/13-а, адміністративний позов Олександрійської ОДПІ про стягнення з СТ "Олександрійське РСТ" податкового боргу у сумі 4474,00 грн. задоволено повністю. 15 травня 2013 року Кіровоградським окружним адміністративним судом по справі 811/733/13-а було видано виконавчий лист про стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 4474,00 грн. (а.с.130)
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі П/811/923/14, від 01 квітня 2014 року адміністративний позов Олександрійської ОДПІ про стягнення з СТ "Олександрійське РСТ" податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 3280,00 грн. задоволено повністю (а.с.214).
Крім того, позивачем надано до суду виконавчі листи, видані Кіровоградським окружним адміністративним судом про стягнення з СТ "Олександрійське РСТ" податкового боргу, а саме: по справі 1170/2а-2763/12 про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 22510,44 грн. (а.с.216); по справі 811/25/13-а про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 2801,00 грн. (а.с.217); по справі 811/338/13-а про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 2004,00 грн. (а.с.218); по справі 811/2378/13-а про стягнення податкового боргу по земельному податку у сумі 3095,84 грн. (а.с.219)
Таким чином, виходячи із наданих позивачем доказів, у судовому порядку судом було стягнуто з СТ "Олександрійське РСТ" податковий борг у загальному розмірі 42 973,84 грн. (39 878,00 грн. - з податку на додану вартість; та земельного податку - 3095,84 грн.).
Натомість доказів щодо вжиття заходів стягнення з відповідача іншої частини податкового боргу у судовому порядку позивачем не надано.
За таких умов суд доходить висновку, що позивачем повною мірою не вжито заходів щодо погашення податкового боргу відповідача, які повинні передувати продажу майна СТ „Олександрійське РСТ", що перебуває у податковій заставі.
Позивач наголосив, що відсутність у відповідача коштів, за рахунок яких може бути погашено податковий борг, підтверджується повернутими без виконання інкасовими дорученнями (а.с.131-134).
Разом з тим, судом встановлено, що відділом Державної виконавчої служби Олександрійського міськрайонного управління юстиції відповідною постановою на кошти відповідача накладено арешт - і саме це стало підставою для повернення вищезазначених інкасових доручень без виконання (а.с.220).
Відтак, податковим органом не доведено й факту відсутності коштів на рахунках відповідача.
Викладене, на думку суду, свідчить про те, що податковий орган у повному обсязі не реалізував повноваження, визначене статтею 95 Податкового кодексу України та порушив порядок вжиття погашення податкового боргу, визначений Податковим кодексом України. За таких умов, підстави для надання судом дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі, відсутні.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому судові витрати стягненню з Державного бюджету на користь відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Кравчук