Ухвала від 09.10.2014 по справі 800/399/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2014 року м. Київ справа № 800/399/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючий Стародуб О.П.,

судді: Головчук С.В., Ліпський Д.В., Рецебуринський Ю.Й., Юрченко В.В.,

секретар судового засідання - Василенко І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Верховної Ради України та зобов'язання внести зміни до статті 81 Кримінального кодексу України, надавши засудженим до довічного позбавлення волі право на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.09.2014р. відкрито провадження у даній справі.

Заслухавши доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та позовну заяву, колегія суддів приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За правилами статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Із змісту позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржується протиправна на його думку бездіяльність відповідача щодо внесення змін до статті 81 КК України, якою передбачено право засуджених на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, та поширення її дії на осіб, засуджених до довічного позбавлення волі.

Поряд з тим, за змістом статей 75, 85 Конституції України Верховна Рада України є органом законодавчої влади, до повноважень якої, серед іншого, належить прийняття законів.

Здійснюючи передбачені Конституцією України повноваження законотворчості, Верховна Рада України не виконує владні управлінські функції по відношенню до тих суб'єктів, прав, свобод та інтересів, яких стосуються прийняті нею закони, в зв'язку з чим не відповідає поняттю суб'єкта владних повноважень, яке міститься у статті 3 КАС України, що в свою чергу виключає можливість розгляду даної справи за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до пункту першого частини 1 статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що провадження у даній справі слід закрити.

Враховуючи, що статтею 93 Конституції України передбачено виключний перелік суб'єктів права законодавчої ініціативи і суди загальної юрисдикції таким правом не наділені, тому звернення позивача з аналогічним позовом в порядку іншого судочинства законом не передбачений.

Керуючись статтями 3, 17, 157, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,-

УХВАЛИЛА:

Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії закрити.

На ухвалу може подано заяву про її перегляд Верховним Судом України не пізніше десяти днів з дня її постановлення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її перегляд Верховним Судом України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання заяви про перегляд ухвала набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Верховного Суду України за наслідками такого перегляду.

Головуючий: О.П. Стародуб

Судді: С.В. Головчук

Д.В. Ліпський

Ю.Й. Рецебуринський

В.В. Юрченко