"02" жовтня 2014 р. м. Київ К/9991/39967/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівМороз Л.Л.
Шведа Е.Ю.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища до Масандрівської селищної ради Автономної Республіки Крим (далі - Масандрівська селищна рада), треті особи: Державна адміністрація Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; ОСОБА_4; ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення за касаційною скаргою прокуратури Автономної Республіки Крим (далі - Прокуратура АР Крим) на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30 листопада 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року
У травні 2011 року Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища в Окружному адміністративному суді АР Крим пред'явив позов до Масандрівської селищної ради, треті особи: Державна адміністрація Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; ОСОБА_4; ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення Масандрівської селищної ради, законність і обґрунтованість якого є предметом спору у цій справі, зокрема від 24 червня 2008 року № 17 "Про затвердження проектів землеустрою і наданні у власність та оренду громадянам України земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки)" суперечить вимогам Земельного кодексу України та нормам статей 7, 38 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", прийнято відповідачем з перевищенням наданих законодавством повноважень.
Крім того, надана вказаним рішенням ради у власність земельна ділянка віднесена до земель природно-заповідного фонду, які згідно із статтею 150 Земельного кодексу України віднесені до особливо цінних земель і вилучення таких земель допускається тільки для конкретно встановлених законом потреб за постановою Кабінету Міністрів України або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення (викуп) земельної ділянки погоджується Верховною Радою України. Відповідачем не були дотримані положення діючого закону.
Просив визнати незаконним та скасувати рішення Масандрівської селищної ради від 24 червня 2008 року № 17 "Про затвердження проектів землеустрою і наданні у власність та оренду громадянам України земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки)" в частині надання ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,1150 га.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30 листопада 2011 року, залишеною без зміни ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів, Прокуратура АР Крим подала касаційну скаргу, в якій вказала на те, що оскаржувані рішення у справі прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить їх скасувати та ухвалити постанову про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 17 грудня 2007 року звернулася до Масандрівської селищної ради із заявою про затвердження генерального плану забудови та надання дозволу на розроблення проекту відводу земельної ділянки площею 0,1150 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в районі будинку АДРЕСА_1 на землях Масандрівської селищної ради.
Рішенням Масандрівської селищної ради від 25 грудня 2007 року № 13 затверджено генеральний план земельної ділянки ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1. Вказана земельна ділянка переведена в категорію земель жилої та громадської забудівлі та ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки з земель Масандрівської селищної ради площею 0,1150 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в районі будинку АДРЕСА_1.
На підставі рішення Управлінням головного архітектора Ялтинської міської ради 23 січня 2008 року надано висновок № 05/195 про можливість цільового використання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в районі будинку АДРЕСА_1, відповідність встановленим нормам та рекомендацією передати ділянку у власність.
24 червня 2008 року Масандрівською селищною радою прийнято рішення № 17 про затвердження проекту землевідводу та надання у власність
ОСОБА_4 земельної ділянки (кадастровий № 0111948100:01:004:0026) площею 0,1150 га із земель, що знаходяться у віданні Масандрівської селищної ради, не переданих у власність та не наданих у постійне користування, в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1.
01 червня 2011 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,1150 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та яка належить ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 515263, виданого 03 листопада 2008 року.
28 квітня 2011 року Республіканським комітетом з охорони навколишнього середовища АР Крим проведено перевірку з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства на територіях парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Масандрівський" та парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Лівадійський", за результатами якої встановлено, що земельна ділянка, виділена ОСОБА_4 рішенням Масандрівської селищної ради від 24 червня 2008 року № 17 площею 0,1150 га, входить в межі парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Масандрівський", використання якої під будівництво та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд суперечить статтям 7, 38 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв в межах наданих йому повноважень, оскільки земельна ділянка, яка була надана ОСОБА_4, розташована в межах населеного пункту і її надання віднесене до повноважень селищної ради.
З цим погодився й суд апеляційної інстанції.
Колегія суддів вважає, що такий висновок судів є правильним з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як видно з матеріалів справи, між сторонами виник спір про наявність у Масандрівської селищної ради повноважень щодо розпорядження землями у межах Масандрівської парку, який відноситься до об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення - парку пам'ятки садово-паркового мистецтва "Масандрівський". На думку прокурора при прийнятті рішення від 24 червня 2008 року № 17 "Про затвердження проектів землеустрою і наданні у власність та оренду громадянам України земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки)" в частині надання ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,1150 га, рада не мала таких повноважень.
16 лютого 2010 року набрав чинності Закон України від 21 січня 2010 року
№ 1826-VI "Про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд" (далі - Закон № 1826-VI), яким, зокрема, статтю 7 Закону від 16 червня 1992 року № 2456-ХІІ "Про природно-заповідний фонд України" (далі - Закон
№ 2456-ХІІ), після частини третьої доповнено новою частиною такого змісту: "Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду". У зв'язку з цим частини четверту і п'яту вважати відповідно частинами п'ятою і шостою (підпункт 3 пункту 2 розділу І Закону).
З урахуванням вимог частини першої статті 58 Конституції України колегія суддів дійшла висновку, що оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, то було б помилковим застосування положення частини четвертої статті 7 Закону № 2456-ХІІ, оскільки на час прийняття Селищною радою спірного рішення (24 червня 2008 року) нова редакція вказаної норми матеріального права ще не діяла, а отже, й не могла бути врахована останньою.
На час прийняття цього рішення межі Масандрівського парку не були встановлені в натурі, а діючим на той момент законодавством не передбачалося визначення меж об'єктів природно-заповідного фонду на підставі проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Зазначені обставини та норми матеріального права вірно враховано судами попередніх інстанцій під час вирішення даного спору.
Рішення судів є законними і обґрунтованими, підстав для їх скасування або зміни немає.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновки судів та встановлених обставин справи.
Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу прокуратури Автономної Республіки Крим залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30 листопада 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року у справі за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища до Масандрівської селищної ради, треті особи: Державна адміністрація Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; ОСОБА_4; ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.