Ухвала від 02.10.2014 по справі 2а-4399/11/2670

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" жовтня 2014 р. м. Київ К/9991/32224/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)

СуддівМороз Л.Л.

Шведа Е.Ю.

провівши у письмовому порядку касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Державної реєстраційної служби України, Міністерства юстиції України, третя особа - партія "Русько-український союз" про скасування наказу та внесення змін до статутних документів за касаційними скаргами Міністерства юстиції України та Державної реєстраційної служби України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2012 року

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2009 року ОСОБА_4 в Окружному адміністративному суді

м. Києва пред'явив позов до Державної реєстраційної служби України, Міністерства юстиції України, третя особа - партія "Русько-український союз" про скасування наказу та внесення змін до статутних документів.

З урахуванням уточнень до позовних вимог просив скасувати наказ Міністерства юстиції України від 04 серпня 2009 року № 1392/5 "Щодо внесення змін до статутних документів та складу керівних органів партії "Русько-український союз".

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2011 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2012 року скасоване рішення суду першої інстанції та ухвалене нове судове рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Скасовано наказ Міністерства юстиції України від 04 серпня 2009 року

№ 1392/5 "Щодо внесення змін до статутних документів та складу керівних органів партії "Русько-український союз".

Зобов'язано Державну реєстраційну службу України повторно розглянути питання про прийняття до відома рішень, прийнятих VII та VIII з'їздами партії "Русько-український союз".

Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду, Міністерство юстиції України та Державна реєстраційна служба України подали касаційні скарги, в яких вказали на те, що оскаржуване рішення у справі прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.

У касаційних скаргах просять скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної встановлено, що ОСОБА_4, будучи головою партії "Русько-український союз", звернувся до Міністерства юстиції України з листом від 18 травня 2009 року, в якому просив взяти до відома інформацію про зміни складу керівних органів партії згідно з рішенням Центрального комітету партії від 15 жовтня 2008 року та результатів VII звітно-виборчого з'їзду партії від 17 травня 2009 року.

Також, 07 липня 2009 року до Міністерства юстиції України подано документи про проведення VII з'їзду партії від 20 червня 2009 року Шевчуком Д.В., який на засіданні Центрального комітету партії "Русько-український союз" від 28 травня 2009 року (протокол № 7) обраний головою робочої групи з організації і проведення VII з'їзду Партії) та згідно з рішенням VII з'їзду Партії - обраний головою партії "Русько-український союз".

На підставі поданих Шевчуком Д.В. документів Міністерством юстиції України складено правовий висновок, відповідно до якого було прийнято до відома інформацію про зміну назви та склад керівних органів партії "Русько-український союз", що прийняті рішенням VII з'їзду партії від 20 червня 2009 року, та відмовлено у взятті до відома інформацію про зміни у складі керівних органів партії "Русько-український союз", прийнятті рішеннями VII звітно-виборчого з'їзду партії від 17 травня 2009 року (документи, що подані ОСОБА_4).

У взятті до відома інформації про зміни до Статуту партії та обрання осіб до центральних керівних та контрольних органів партії "Русько-український союз", яку було подано ОСОБА_4, було відмовлено у зв'язку з неможливістю визначити легітимність VII звітно-виборчого з'їзду партії від 17 травня 2009 року, оскільки в наданому протоколі не зазначено поіменно учасників з'їзду Партії та не засвідчено їх присутність підписами, а вказано лише кількісний склад присутніх на з'їзді.

З урахуванням даного правового висновку Міністерством юстиції України прийнято наказ від 04 серпня 2009 року № 13892/5 "Щодо внесення змін до статутних документів та складу керівних органів партії "Русько-український союз".

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив із того, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив із того, що VII з'їзд партії "Русько-український союз", рішення якого прийнято до відома оскаржуваним наказом Міністерства юстиції України, проведено з порушенням Закону України "Про політичні партії". Також послався на порушення Міністерством юстиції України пункту 5 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 грудня 2006 року № 92/5.

Колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції безпідставно дійшов висновку, що оскаржуваний наказ відповідача є протиправним, а тому, помилково скасував рішення суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно із частиною першою статті 3 Закону України "Про політичні партії в Україні" (тут та надалі в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Повноваження Міністерства юстиції України щодо реєстрації політичних партій передбаченні статтею 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" та підпунктом 21 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2006 року №1577 (редакція, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин). Питання створення, легалізації та функціонування, в тому числі, політичних партій, регулюються Порядком підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 грудня 2006 року № 92/5.

Пунктами 5, 6 зазначеного Порядку встановлено, що реєстрація (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів полягає у проведенні правової експертизи цих змін, перевірці відповідності змісту внесених змін на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства, а також відповідності процедури прийняття (ухвалення) змін до статутних документів об'єднання громадян; правову експертизу статутних документів, змін (погодження або взяття до відома) до статутних документів об'єднань громадян, інших громадських формувань проводять у Міністерстві юстиції України.

Згідно із пунктом 7 цього Порядку Міністерство юстиції України зобов'язане у строк, визначений законами України, прийняти такі рішення, зокрема: про відмову в легалізації об'єднання громадян, реєстрації (погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів; про скасування запису про реєстрацію (легалізацію) об'єднання громадян.

Наказ готується на підставі правових висновків і підписується Міністром юстиції, керівником відповідного територіального управління юстиції.

Як видно з матеріалів справи, надані Міністерству юстиції України документи - витяг з протоколу засідання Політради партії "Русько-український союз" від 23 травня 2009 року, протокол засідання Центрального комітету партії "Русько-український союз" від 28 травня 2009 року та протокол VII з'їзду партії від 20 червня 2009 року не дають підстав для висновку про неможливість прийняття до відома вказаної інформації.

Оскаржуваний наказ Міністерства юстиції України від 04 серпня 2009 року № 1392/5 "Щодо внесення змін до статутних документів та складу керівних органів партії "Русько-український союз" в частині взяття до відома інформації про зміни до назви, статуту, програми та про зміни у складі керівних органів партії "Русько-український союз" відповідає вимогам законодавства і не містить підстав для його скасування.

Згідно із пунктом 5 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань Міністерство юстиції України проводить правову експертизу документів на предмет відповідності змісту внесених змін на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства, а також відповідності процедури прийняття (ухвалення) змін до статутних документів об'єднання громадян.

28 травня 2009 року проведено засідання Центрального комітету партії, на якому з 44 його членів були присутні 25.

Пунктом 6.9 Статуту партії "Русько-український союз" визначено, що засідання Центрального комітету вважаються правочинними, якщо в ньому бере участь більшість складу Центрального комітету і за рішення проголосували більше половини присутнього на засіданні складу Центрального комітету.

Відтак засідання Центрального комітету партії від 28 травня 2009 року було правомочним, а рішення, яке прийняте на засіданні, проголосоване та прийняте більшістю присутніх.

Згідно із пунктами 6.3, 6.10 Статуту партії "Русько-український союз" до компетенції Центрального комітету партії належить скликання позачергового з'їзду партії, а також підготовка і проведення такого з'їзду.

Відповідно до цих повноважень та згідно з протоколом засідання Центрального комітету партії від 28 травня 2009 року № 7 прийнято рішення визнати роботу Голови партії ОСОБА_4 незадовільною, 20 червня 2009 року провести VII з'їзд партії "Русько-український союз" щодо переобрання голови партії та щодо внесення змін та доповнень до програми партії.

20 червня 2009 року проведено з'їзд партії "Русько-український союз" та вирішено питання щодо переобрання голови Партії, обрання членів центральних органів Партії, внесення змін та доповнень до її програми.

У пункті 6.5 Статуту містяться положення про те, що з'їзд є правочинним за умови участі в ньому більше половини обраних делегатів. Рішення на з'їзді приймаються простою більшістю голосів від загальної кількості делегатів, зареєстрованих на з'їзді.

Відповідно до пункту 6.4. Статуту делегати з'їзду обираються в територіальних партійних організаціях згідно з нормами представництва в порядку, що визначається Центральним комітетом. Поза квотою делегатами з'їзду є весь склад Центрального комітету Партії, Політради та депутати Верховної ради України.

Згідно з протоколом від 20 червня 2009 року на з'їзді Партії були присутні 68 делегатів, в тому числі 18 членів Центрального комітету та Політради партії.

Рішення з'їзду прийнято 48 голосами зареєстрованих делегатів, що відповідає пункту 6.5 Статуту.

При цьому, Статут партії не передбачає необхідності участі в з'їзді делегатів, обраних від кожної територіальної організації Партії.

Згідно з протоколом засідання Центрального комітету Партії від 28 травня 2009 року № 7 та протоколу VII з'їзду партії від 20 червня 2009 року обраними делегатами рахувалися всі делегати незалежно від того, чи є вони представниками територіальних організацій чи членами центральних органів партії. І кворум згідно з пунктом 6.5 статуту визначався від загальної кількості делегатів, а не від кількості обраних делегатів від територіальних організацій.

Таким чином, безпідставними є посилання апеляційного суду на те, що було порушено положення Статуту партії при обранні делегатів на з'їздах в Закарпатській, Запорізькій, Луганській областях та в м. Севастополь.

Матеріали справи таких даних не містять. За наявних в матеріалах справи висновками відповідних обласних управлінь юстиції від 29 липня 2009 року при обранні делегатів у вказаних областях Статут партії було дотримано.

Крім того, апеляційний суд, посилаючись на порушення Статуту, не зазначив конкретних положень, які були порушені та в чому полягали такі порушення. Предметом даного судового спору не є визнання нечинним протоколу VII з'їзд партії "Русько-український союз" від 20 червня 2009 року. При цьому відповідно до Закону України "Про політичні партії" та Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 грудня 2006 року № 92/5 повноваження надавати правову оцінку документам, які поданні для державної реєстрації змін до статутних документів політичних партій, надано Міністерству юстиції України.

Рішення з'їзду партії "Русько-український союз" від 20 червня 2009 року не оскаржувалося у судовому порядку.

За таких обставин, у суду апеляційної інстанції не було підстав для скасування рішення суду першої інстанції та часткового задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.

Суд апеляційної інстанції не виконав вказаних вимог процесуального законодавства й ухвалив у цій справі незаконне і не обґрунтоване рішення.

Тому, постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2012 року, як така, що прийнята з порушенням норм матеріального права, підлягає скасуванню.

Водночас постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2011 року є законною і обґрунтованою, а отже, й такою, що судом апеляційної інстанції скасована помилково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційні скарги Міністерства юстиції України та Державної реєстраційної служби України задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2012 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Державної реєстраційної служби України, Міністерства юстиції України, третя особа - партія "Русько-український союз" про скасування наказу та внесення змін до статутних документів скасувати, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2011 року залишити без зміни.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Швед Е.Ю.