Справа № 675/1711/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Столковський В.І.
Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.
09 жовтня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області на постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 28 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання протиправними дії УПФУ Ізяславського району та зобов'язати вчинити певні дії , -
позивач звернулась до Ізяславського районного суду Хмельницької області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання протиправною дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії; скасування рішення відповідача від 03.07.2014 року №31/с-9; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 02.07.2008 року із заробітної плати, зазначеної в довідці від 19.06.2014 року №3115/03; зобов'язання відповідача виплатити різницю перерахованої пенсії, починаючи з 02.07.2008 року.
Постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 28 липня 2014 року позов задоволено частково:
визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного Фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу;
зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 19 червня 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до довідки управління Пенсійного Фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області від 19.06.2014 року № 3115/03;
у решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
В судове засідання представники позивача та відповідача не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися своєчасно та належним чином.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про його дату, час і місце, а також враховуючи те, що їх явка в судове засідання не визнавалась обов'язковою, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, за наявними у справі матеріалами, при цьому, згідно ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції з матеріалів справи, позивачка перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області, і їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з інвалідністю з 02.07.2008 року.
19.06.2014 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області від 03.07.2014 року №31/с-9 у зазначеному перерахунку було відмовлено з огляду на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією, а тому включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача немає законних підстав, що і спокунало позивача звернутись до суду з позовом.
Суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про задоволення позовних вимог, з чим погоджується апеляційний суд та вважає зазначити наступне.
Законом України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до ст. 33 ч. 2 того ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат,доходу).
Згідно ст. 41 ч. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання неправомірною відмову відповідача включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язання відповідача здійснити належним чином розрахунок пенсії позивачу та включити до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог, а відтак рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області, - залишити без задоволення, а постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 28 липня 2014 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Сторчак В. Ю.
Судді Ватаманюк Р.В.
Мельник-Томенко Ж. М.