Справа: № 810/756/14 Головуючий у 1-й інстанції: Спиридонова В.О. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
Іменем України
14 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді суддів при секретаріБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Чайка О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області, Реєстраційної служби Баришівського районного управління юстиції Київської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В лютому 2014 року ОСОБА_5 звернулася до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області, Реєстраційної служби Баришівського районного управління юстиції Київської області в якому просила:
зобов'язати Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Баришівської районної державної адміністрації Київської області видати ОСОБА_5 будівельний паспорт забудови земельної ділянки на будівництво житлового будинку загальною площею 19,2 м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області прийняти та зареєструвати декларації про готовність об'єкта до експлуатації на самочинно збудований житловий будинок загальною площею 19,2 м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
зобов'язати Реєстраційну службу Баришівського районного управління юстиції Київської області прийняти документи та зареєструвати право власності на самочинно збудований житловий будинок загальною площею 19,2 м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та видати свідоцтво про право власності на нерухоме майно.
Ухвалою суду від 05 лютого 2014 року, яка набрала законної сили, позовну заяву в частині позовної вимоги про зобов'язання Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Баришівської районної державної адміністрації Київської області видати ОСОБА_5 будівельний паспорт забудови земельної ділянки на будівництво житлового будинку загальною площею 19,2 м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, залишено без розгляду.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії КВ №109986 від 04.12.2003 ОСОБА_5 на підставі розпорядження Баришівської райдержадміністрації від 20.10.2013 № 06-29-808 є власником земельної ділянки площею 2,001 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2; цільове призначення (використання) земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства; кадастровий номер - 3220283800 10 0370014.
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Лук'янівської сільської ради Баришівського району Київської області № 462 від 12.11.2013, зазначеній земельній ділянці було присвоєно адресу: АДРЕСА_1.
30.04.2013 ОСОБА_5 звернулася до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Баришівської районної державної адміністрації Київської області із заявою про надання згоди на виготовлення будівельного паспорту на забудову земельної ділянки у АДРЕСА_1, для будівництва житлового будинку загальною площею 19,2 м та господарських споруд.
Листом Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Баришівської районної державної адміністрації Київської області № 1-07-87 від 30.04.2013 позивачеві було повернуто пакет наданих із заявою від 30.04.2013 документів у зв'язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, державним нормам, стандартам і правилам.
07.11.2013 від ОСОБА_5 на адресу Інспекції направлено декларацію про готовність об'єкта до експлуатації щодо об'єкта будівництва «Садибний (індивідуальний) житловий будинок» ІІ категорії складності, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до відображених в даній декларації відомостей: дата початку будівництва 01.06.2008; дата закінчення будівництва 01.12.2008; строк введення в експлуатацію 02.12.2008; загальна площа 19,2 м; усі будівельні роботи виконані; будівельні роботи здійснювались без дозвільного документа.
Листом Інспекції № 7/10-60/1411/02 від 14.11.2013 за результатами розгляду наведеної вище декларації повідомлено ОСОБА_5, що прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих з 05.08.1992 до 12.03.2011 без дозволу на виконання будівельних робіт, здійснюється відповідно до «Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж», затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України від 19.03.2013 № 95.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки будівництво житлового будинку було завершено до 12.03.2011, то відносини щодо прийняття його в експлуатацію регулюються положеннями Порядку № 95.
З таким висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Згідно пункту 9 розділу 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2013 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж приймають в експлуатацію:
індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року;
збудовані до 12 березня 2011 року:
громадські будинки I і II категорій складності;
будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Відповідно до ч. ч. 1, 4, 6 ст. 39 Закону № 3038-VI, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.
Постановою Кабінету Міністрів України «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» від 13 квітня 2011 року № 461 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація). У разі прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорії складності, побудованих без наявності дозволу на виконання будівельних робіт до 31 грудня 2009 р., особливості реєстрації декларації та її форма визначаються Мінрегіоном.
Так, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 березня 2013 року № 95 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1.1. Порядку, цей Порядок встановлює процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж: індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, будівництво житлового будинку було завершено в окреслений наведеною нормою період, а саме: 02.12.2008, а відтак відносини щодо прийняття його до експлуатації регулюються саме положеннями Порядку № 95.
Згідно п. 2.1. Порядку, технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку (далі - об'єкти), проводиться відповідно до цього Порядку з урахуванням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил виконавцем.
Відповідно до положень п. 2.7 Порядку технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.
Прийняття в експлуатацію об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку, здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України (далі - Інспекція) протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку (п. 3.1 Порядку).
Замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються:
два примірники заповненої декларації;
звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно);
засвідчені в установленому порядку копії:
документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт;
технічного паспорта (п. 3.2 Порядку).
Таким чином, для прийняття в експлуатацію житлового будинку, позивачу слід було звернутись до Інспекції із заявою про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 95, до якої додати:
1) два примірники заповненої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, складеної за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку № 95;
2) копію державного акту на право власності на земельну ділянку;
3) технічного паспорта та житловий будинок.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, подана позивачем до Інспекції декларація про готовність об'єкта до експлуатації щодо об'єкта будівництва «Садибний (індивідуальний) житловий будинок» була складена за формою, встановленою Додатком 1 до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011.
При цьому, із заявою про прийняття в експлуатацію об'єкта відповідно до вимог Порядку № 95, ОСОБА_5 не зверталася.
Положеннями пунктів 3.5, 3.6 Порядку № 95 встановлено, що Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах. У разі прийняття рішення про повернення декларації Інспекція у строк, передбачений для її реєстрації, надсилає замовнику письмове повідомлення про прийняте рішення з обґрунтуванням причин повернення.
Відповідно до пункту 3.7 Порядку № 95, після усунення недоліків, що стали підставою для прийняття рішення про повернення декларації, замовник може повторно подати до Інспекції документи згідно з цим Порядком.
Отже, приймаючи рішення про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації щодо об'єкта будівництва відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, передбачені чинним законодавством, а відтак підстави для задоволення адміністративного позову в цій частині відсутні.
Крім цього, не підлягає задоволенню і вимога про зобов'язання Реєстраційної служби Баришівського районного управління юстиції Київської області прийняти документи та зареєструвати право власності на житловий будинок, оскільки із заявою про державну реєстрацію права власності на житловий будинок позивач не звертався через відсутність повного пакету необхідних документів, а відтак порушення прав чи законних інтересів позивача не було.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків
Повний текст ухвали складено та підписано - 17.10.2014
Головуючий суддя Борисюк Л.П.
Судді: Петрик І.Й.
Собків Я.М.