Справа: № 381/3649/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Соловей Г.В. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
Іменем України
14 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді суддів при секретаріБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Чайка О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області на постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 21 серпня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію, -
В липні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Фастівського міськрайонного суду Київської області із позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області в якому просив визнати протиправним рішення відповідача від 04.07.2014 № 19 про відмову в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку та зобов'язати призначити пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 21 серпня 2014 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим 08.12.1992 Київською облдержадміністрацією, яке перереєстроване в 13.05.1997 (протокол засідання Тимчасової комісії Київської обласної державної адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень № 3 від 13.05.1997) (а.с.20,23).
Відповідно до записів трудової книжки позивача з 24.10.1986 по 09.03.1994 працював водієм в Фастівському АТП №11066 (правонаступник ПАТ ВО «Автотранспортник» (а.с.9-16,22).
У період з 25 грудня 1986 року по 30 грудня 1986 року ОСОБА_1 перебував у зоні відчуження та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
07 квітня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році.
04.07.2014 відповідачем прийнято рішення № 19, яким позивачу було відмовлено у задоволенні зазначених вимог ОСОБА_1 .
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 7 Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як вбачається з довідки № 218 від 05.10.1992 Фастівського АТП № 13265, ОСОБА_1 в період з 25.12.1986 по 30.12.1986 безпосередньо був зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 № 1497-878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 06.06.1986 № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 та має категорію 2 як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с.18,19,21).
З урахуванням норм закону, наданих документів колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач надав документи в яких зазначено періоди роботи і населений пункт, де позивач брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Як вбачається з посвідчення позивача, він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році, ОСОБА_1 встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії за участь в роботах в зоні відчуження, а згідно вимог ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» такий статус встановлюється лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 01.07.1986 року до 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Крім того, колегія суддів зазначає, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, про що видано відповідне посвідчення і вказаного статусу він не позбавлений.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач з 25.12.1986 по 30.12.1986 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження ЧАЕС, отже має право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку до 10 років.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області на постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 21 серпня 2014 року - залишити без задоволення.
Постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 21 серпня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків
Повний текст ухвали складено та підписано - 17.10.2014
Головуючий суддя Борисюк Л.П.
Судді: Петрик І.Й.
Собків Я.М.