Ухвала від 30.09.2014 по справі 361/2998/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 361/2998/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Маценко Н.П. Суддя-доповідач: Собків Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

30 вересня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді : Собківа Я.М.,

суддів: Кобаля М.І., Петрика І.Й.,

при секретарі: Присяжній Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 23 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області про здійснення перерахунку та стягнення недоплаченої пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до Броварського міськрайонного суду Київської області із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області, в якому просила визнати незаконними та неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Бровари та Броварському районі Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, з яких сплачені страхові внески; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Бровари та Броварському районі Київської області здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи довідку № 9 від 10.04.2011 року, а також виплатити недоотриману пенсію, починаючи з 10.08.2011 року.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 23 травня 2014 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Бровари та Броварському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за віком у зв'язку з не включенням у розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на державне пенсійне страхування.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у м. Бровари та Броварському районі Київської області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації, зазначених у графі «Інші виплати» довідки виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 9 від 10.04.2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та провести виплату з 18.10.2013 року.

В іншій частині позову відмовлено.

Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у м. Броварах та Броварському районі Київської області з 17.08.2011 року та отримує пенсію за віком як службова особа органів місцевого самоврядування у відповідності до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

11.04.2014 року позивач звернулася до Управління ПФУ у м. Броварах та Броварському районі Київської області із заявою про проведення перерахунку її пенсії, врахувавши у заробітну плату для обчислення пенсії індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані строкові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 15.04.2014 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та роз'яснено, що пенсія їй була призначена у відповідності до вимог діючого законодавства.

Згідно довідки № 9 від 10.04.2014 року, виданої виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області, інші виплати ОСОБА_2 складають 29007,71 грн., у тому числі матеріальна допомога в розмірі 20293 грн. та індексація 8714,71 грн. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 102088,58 грн.

Позивач в своїх доводах зауважує на тому, що відповідач на момент проведення перерахунку її пенсії діяв всупереч нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим просить зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Бровари та Броварському районі Київської області здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, визначаються Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Згідно частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до частини 13 статті 37 Закону України «Про державну службу», державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Зазначена норма не містить жодних застережень, який вид пенсії буде отримувати особа після досягнення пенсійного віку державного службовця, а містить лише імперативний припис щодо того, що для отримання грошової допомоги необхідно: по-перше - звільнення у зв'язку з виходом на пенсію, по-друге - наявність стажу державної служби не менше 10 років.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 26 листопада 2013 року № 11-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону України «Про державну службу».

Отже, зважаючи на вищевикладені норми чинного законодавства та беручи до уваги те, що Законом України «Про державну службу» не ставиться у залежність право державного службовця на отримання грошової допомоги від формулювання причини звільнення, а лише зазначає необхідність наявності стажу державної служби не менше 10 років та факт виходу державного службовця на пенсію, колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог даного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 10 серпня 2011 року була звільнена з посади головного спеціаліста бухгалтерського відділу Броварського міськвиконкому Броварської міської ради у зв'язку з виходом на пенсію згідно статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до статті 21 Закону України «Про службу у органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно із статтею 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Питання що вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії визначаються постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р., пунктом 1 якої встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно із статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, аналізуючи обставини даної справи та оцінюючи наявні в ній докази, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що матеріальна допомога та індексація повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_2, оскільки факт їх виплати підтверджується наявною в справі довідкою № 9 від 10.04.2014 року, виданою виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05 грудня 2013 року у справі № К/9991/25759/12.

Таким чином, апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів вважає, що постановлене у справі рішення суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень матеріального і процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області - залишити без задоволення.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 23 травня 2014 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків М.І. Кобаль І.Й. Петрик

.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Кобаль М.І.

Петрик І.Й.