Постанова від 10.10.2014 по справі 826/11454/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 жовтня 2014 року 16:30 № 826/11454/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Будівник 2012» до директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1 про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Будівник 2012» (далі - позивач, ТОВ «Будівник 2012») до директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1 (далі - відповідач) про скасування постанови №454-ЦД-1-Е від 23.04.2014 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000 грн., винесену уповноваженою особою Комісії - директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова винесена з порушенням норм законодавства, а рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери, що стало підставою для винесення оскаржуваної постанови позивач не отримував та відповідно не мав можливості виконати його у встановлений строк. На думку позивача, у зв'язку з викладеним, на нього безпідставно накладено санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) від 31.03.2014 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Будівник 2012», що є правонаступником закритого акціонерного товариства «Будівник 2012» щодо ознак порушення на ринку цінних паперів, а саме невиконання рішення Комісії від 28.01.2014 року № 126 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 28.03.2014 року).

Зазначене рішення Комісії виносилось у зв'язку з порушенням вимог п. 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 року №737, що передбачає подання до Комісії документи для скасування реєстрації випуску акцій та протягом одного робочого дня після отримання розпорядження уповноваженої особи Комісії про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій письмово повідомити Комісію про усунення порушення.

Згідно постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) від 31.03.2014 року, керівнику необхідно було з'явитись на підписання акту та надання письмових пояснень - 10.04.2014 року.

Комісією у відношенні ТОВ «Будівник 2012» складено акт №420-ЦД-1-Е від 10.04.2014 року про правопорушення на ринку цінних паперів, а також винесено постанову від 11.04.2014 року про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, призначений на 23.04.2014 року.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії ОСОБА_1 за невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.01.2014 року № 126, постановою Комісії №454-ЦД-1-Е від 23.04.2014 року накладено штрафні санкції у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондовому ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

У відповідності до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента №1063/2011 від 23 листопада 2011 року, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

В силу ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Як встановлено під час розгляду справи, відповідачем винесено оскаржувану постанову про накладення санкції на ТОВ «Будівник 2012» за невиконання рішення Комісії від 28.01.2014 року № 126, яким зобов'язано товариство усунути порушення вимог п. 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 року № 737.

З матеріалів справи вбачається, що товариство створене на підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Будівник 2012», оформленого протоколом №1 від 26.09.2012 року шляхом реорганізації (перетворення) із закритого акціонерного товариства «Будівник 2012» (далі - ЗАТ «Будівник 2012») у товариство з обмеженою відповідальністю «Будівник 2012», тобто змінено організаційно-правову форму з припиненням та передачею всіх прав, обов'язків і зобов'язань ЗАТ «Будівник 2012» товариству з обмеженою відповідальністю «Будівник 2012» як правонаступнику.

Державним реєстратором проведено державну реєстрацію ТОВ «Будівник 2012» 18.10.2012 року, рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Будівник 2012» від 18.10.2012 року (протокол № 4) затверджено статут ТОВ «Будівник 2012» та відповідно проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.

Законом України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 року № 514-VI визначено порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.

Статтею 3 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено правовий статус акціонерного товариства.

Акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями (ч. 1 ст. 3 цього Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства», акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону України «Про акціонерні товариства» перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.

Загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.

Учасники створюваного при перетворенні нового підприємницького товариства ухвалюють на своєму спільному засіданні рішення про затвердження установчих документів такої юридичної особи і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства.

Розподіл часток (паїв) підприємницького товариства - правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворилося (частини 3, 4 цієї статті).

Суд зазначає, що на момент прийняття рішення про перетворення ЗАТ «Будівник 2012» у товариство з обмеженою відповідальністю «Будівник 2012» був чинним Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затверджений рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.03.1999 року за №180/3473, яким визначено, що скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації повинно містити такі етапи, як: зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Аналогічні положення містяться в чинному Порядку скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 737, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 року за № 822/23354 (далі - Порядок № 737).

Порядок №737 і Порядок №222 мають аналогічні положення щодо скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації.

Враховуючи те, що ТОВ «Будівник 2012» утворене в результаті перетворення ЗАТ «Будівник 2012», то обов'язок здійснення дій щодо зупинення та скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «Будівник 2012» переходить до ТОВ «Будівник 2012» як його правонаступника.

Порядок скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення передбачений у розділі ІІІ вищевказаних Порядків.

Протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства правонаступник подає до реєструвального органу документи, що передбачені главою 3 розділу ІІІ Порядку №222.

Уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу.

Розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом трьох робочих днів з дати видання направляється емітенту та реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції емітента.

Реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про скасування реєстрації випуску акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій.

На підставі розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій реєструвальним органом уносяться відповідні зміни до загального реєстру випуску цінних паперів, а також здійснюється анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази, що позивачем, як правонаступником ліквідованого акціонерного товариства, вчинялись дії щодо скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації, як на час перетворення так і на час прийняття спірного рішення.

На час встановлення Комісією порушень позивачем законодавства про цінні папери вимоги до порядку скасування реєстрації випусків акцій, затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 року № 737.

Цей Порядок встановлює механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі:

припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій);

нерозміщення, відмови від розміщення або незатвердження результатів розміщення акцій.

Пунктом 2 Порядку № 737 передбачено, що скасування реєстрації випусків акцій зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій здійснюються відповідно до цього Порядку центральним апаратом або територіальними органами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до делегованих повноважень, у тому числі в разі, якщо випуск акцій зареєстровано Міністерством фінансів України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим або обласним фінансовим управлінням.

Згідно з п. 9 вказаного Порядку, скасування реєстрації випусків акцій у разі отримання реєструвальним органом інформації про акціонерне товариство, що припинилося шляхом перетворення, але реєстрація випуску акцій якого не була скасована в установленому порядку, реєструвальний орган протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження відповідної інформації здійснює зупинення обігу акцій шляхом оформлення відповідного розпорядження.

При цьому, зупинення обігу акцій здійснюється за умови отримання повідомлення про проведення державної реєстрації припинення акціонерного товариства із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення акціонерного товариства або отримання від органів державної статистики інформації про виключення акціонерного товариства з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України у зв'язку з його припиненням.

Протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу документи, передбачені п. 3 розділу ІІІ Порядку № 737, для скасування реєстрації випуску акцій:

Проте, під час розгляду справи ТОВ «Будівник 2012» не надало доказів на підтвердження вчинення дій з метою скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випусків акцій закритого акціонерного товариства «Будівник 2012» на виконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.01.2014 року № 126, яким зобов'язано товариство усунути порушення вимог п. 3 розділу ІІІ Порядку № 737.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем у рішенні від 28.01.2014 року № 126 встановлено обов'язок позивача усунути допущені ним порушення п. 3 Розділу III Порядку № 737 у встановлений строк.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права та обставин справи, суд приходить до висновку про правомірність висновків уповноваженої особи Комісії щодо порушення ТОВ «Будівник 2012» вимог законодавства про цінні папери та щодо невиконання позивачем рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.01.2014 року № 126.

Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання.

Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Стаття 218 Господарського кодексу України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (стаття 238 Господарського кодексу України).

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», визначено, що уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи, які діють у межах наданої їх компетенції.

Враховуючи те, що невиконання вимог рішення про усунення правопорушення на ринку цінних паперів від 28.01.2014 року № 126 є підставою для накладення фінансових санкцій, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова є обґрунтованою та прийнята з дотриманням встановленого порядку, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Частиною 3 ст. 2 КАС України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого ст. 9 КАС України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених обставин справи та вищенаведених положень закону, суд вважає вірним висновок відповідача про допущення позивачем правопорушення, правомірність застосування до нього штрафних санкцій.

Враховуючи вищевикладене, відсутність порушення відповідачем засад, основних принципів та порядку здійснення державного контролю у сфері здійснення операцій з цінними паперами свідчить про необґрунтованість доводів позивача, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для скасування постанови №454-ЦД-1-Е від 23.04.2014 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Будівник 2012» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко