Постанова від 17.10.2014 по справі 825/3330/14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2014 року Чернігів Справа № 825/3330/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., суддів Непочатих В.О., Соломко І.І., за участі секретаря Сугакової Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_1

до 1. Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207

2. Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_2

про визнання протиправною бездіяльність

за участю

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2, -

ВСТАНОВИВ:

16.10.2014 до Чернігівського окружного адміністративного суду звернувся із адміністративним позовом кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207, Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_2, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 по контролю за передачею попередніх списків виборців відділом ведення Державного реєстру виборців апарату Корюківської РДА Чернігівської області дільничним виборчим комісіям № 740387 (с. Сядрине, с. Самотуги, с. Тельне Корюківського району Чернігівської області) та № 740372 (с. Буда, с.Маховики, с.Петрова Слобода, с.Соснівка, с.Шишка Корюківського району Чернігівської області) у строк, визначений частиною 4 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

- визнати протиправною бездіяльність голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_2 по організації роботи окружної виборчої комісії по контролю за передачею попередніх списків виборців відділом ведення Державного реєстру виборців апарату Корюківської РДА Чернігівської області дільничним виборчим комісіям № 740387 (с. Сядрине, с. Самотуги, с. Тельне Корюківського району Чернігівської області) та № 740372 (с. Буда, с. Маховики, с. Петрова Слобода, с. Соснівка, с. Шишка Корюківського району Чернігівської області) у строк, визначений частиною 4 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

- визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 по контролю за передачею іменних запрошень відділом ведення Державного реєстру виборців апарату Корюківської РДА Чернігівської області дільничній виборчій комісії № 740387 (с. Сядрине, с. Самотуги, с. Тельне Корюківського району Чернігівської області) в порядку, визначеному пунктами 1, 2 Постанови ЦВК № 964 від 16.09.2014 року "Про Роз'яснення щодо виготовлення іменних запрошень на вибори народних депутатів України".

- визнати протиправною бездіяльність голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_2 по організації роботи окружної виборчої комісії по контролю за передачею іменних запрошень відділом ведення Державного реєстру виборців апарату Корюківської РДА Чернігівської області дільничній виборчій комісії № 740387 (с. Сядрине, с. Самотуги, с. Тельне Корюківського району Чернігівської області) в порядку, визначеному пунктами 1, 2 Постанови ЦВК № 964 від 16.09.2014 "Про Роз'яснення щодо виготовлення іменних запрошень на вибори народних депутатів України".

Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідачами не здійснено контролю щодо передачі попередніх списків виборців та іменних запрошень органом ведення Державного реєстру виборців, чим порушено вимоги пункту 8 частини 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України". За таких обставин просить визнати бездіяльність відповідачів протиправною. Крім того, зазначив, що вказаними порушеннями вимог виборчого законодавства порушуються його права, як кандидата у народні депутати України.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги посилаючись на обставини зазначені у позові з наданням додаткових пояснень.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що окружна виборча комісія здійснила контроль щодо складання списків виборців по виборчих дільницях на території одномандатного округу в телефонному режимі.

Відповідач голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є суб'єктом виборчого процесу, що підтверджується посвідченням кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 (а.с. 6).

15.10.2014 довіреною особою позивача ОСОБА_3 та виборцями ОСОБА_4, ОСОБА_5 були складені та підписані акти про виявленні порушення (а.с. 7, 8), якими зафіксовано порушення відділом ведення державного реєстру виборців апарату Корюківської районної державної адміністрації частини 4 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та пунктів 1, 2 Постанови Ценральної виборчої комісії України від 16.09.2014 № 964 "Про Роз'яснення щодо виготовлення іменних запрошень на вибори народних депутатів України", а саме:

- наявність двох актів про передачу попередніх списків виборців дільничній виборчій комісії № 740372, що свідчить про його відсутність на даній дільничній виборчій комісії;

- наявність відбитку двох печаток різних дільничних виборчих комісій на акті передачі іменних запрошень на виборчу дільницю № 740387, що свідчить про недійсність цього акту та, як наслідок, вказує на відсутність юридичного факту передачі іменних запрошень на вищезазначену ДВК;

- відсутність акту про передачу попередніх списків виборців дільничній виборчій комісії № 740387, що свідчить про його відсутність на ДВК.

В зв'язку з чим, позивачем 15.10.2014 було подано скаргу до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 комісії ОСОБА_2 про виявлені порушення при передачі попередніх списків виборців та іменних запрошень до дільничних виборчих комісій Корюківського району Чернігівської області (а.с. 9-11).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зважає на наступне.

Повноваження окружної виборчої комісії по контролю за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів визначені статтею 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України, серед яких пунктом 8 частини 2 вказаної статті передбачено контроль дотримання органами, уповноваженими на це законом, законодавства щодо складання списків виборців по виборчих дільницях на території одномандатного округу, контролює надання їх для загального ознайомлення.

Особливості підготовки і проведення повторних, проміжних та позачергових виборів депутатів врегульовано статтею 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Так, частинами 4 та 7 зазначеної статті передбачено, що органи ведення Державного реєстру виборців передають по одному примірнику попередніх списків виборців відповідним дільничним виборчим комісіям не пізніш як за одинадцять днів до дня голосування. Іменне запрошення надсилається або доставляється в інший спосіб дільничною виборчою комісією кожному виборцю не пізніш як за десять днів до дня голосування.

З аналізу наведених норм виборчого законодавства слідує, що окружна виборча комісія контролює дотримання органами, уповноваженими на це законом, законодавства складення списків виборців по виборчих дільницях на території одномандатного округу та не передбачено здійснення контролю за передачею списків виборців від органу ведення Державного реєстру виборців відповідним дільничним виборчим комісіям.

В судовому засіданні з пояснень сторін встановлено, що відповідачами на виборчому окрузі № 207 здійснені заходи контролю стосовно складення списків виборців, про що отримано інформацію від дільничних виборчих комісій про їх наявність.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачами не порушено вимоги Закону України "Про вибори народних депутатів України" в частині контролю за дотриманням виборчого законодавства.

Суд не приймає до уваги надані в якості доказів акти від 15.10.2014 про виявлені порушення пунктів 1, 2 Постанови Ценральної виборчої комісії України від 16.09.2014 № 964 "Про Роз'яснення щодо виготовлення іменних запрошень на вибори народних депутатів України" та від 15.10.2014 про виявлення порушення частини 4 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки вони не підтверджують відсутність дій відповідача щодо здійснення контролю в частині складення списків виборців.

Крім того, здійснення контролю за передачею іменних запрошень здійснюється органом ведення Державного реєстру виборців у строки визначені частиною 4 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та не забезпечується контролем з боку окружної виборчої комісії.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, на підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 94, 158-163, 172, 177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207, Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

.

Головуючий суддя Ю.О. Скалозуб

Судді: В.О. Непочатих

І.І. Соломко