Справа № 819/1906/14-a
"10" жовтня 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Яловіцькій Н.В.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання дій неправомірними та скасування акта і розрахунку, -
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", в якому просить визнати неправомірними дії працівників пересувного пункту габаритно - вагового контролю дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" щодо проведення 24.07.2014 року габаритно - вагового контролю вантажного автомобіля марки КАМАЗ 55102 державний номерний знак НОМЕР_3 з причепом марки СЗАП 8527 державний номерний знак НОМЕР_2 пересувними автомобільними вагами "CHEKLODE FREEWEIGH" та скасувати акт № 001977 від 24.07.2014 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів і розрахунок № 23 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24.07.2014 року
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у заяві та просить задовольнити.
Представник відповідача дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" повторно в судове засідання не з'явився, хоча про день, час і місце слухання справи повідомлявся неодноразово своєчасно і належним чином, що не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними у ній документами про права і обов'язки сторін у відповідності до законодавства України.
Залучений до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору представник управління Укртрансінспекції у Тернопільській області в суд не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача, свідка, суд встановив наступні обставини.
Згідно статті 29 Закону України "Про дорожній рух" до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку і пройшли державний технічний огляд (за винятком транспортних засобів, що не підлягають огляду). З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно акту №001977 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 24.07.2014 року на автомобільній дорозі загального користування Н-09 Мукачево - Львів у м. Галич Івано- Франківської області було проведено габаритно - ваговий контроль вантажного автомобіля марки КАМАЗ 55102 державний номерний знак НОМЕР_3 з причепом марки СЗАП 8527 державний номерний знак НОМЕР_2, що належать позивачу ОСОБА_1 та встановлено перевищення вагових обмежень, а саме на спарену вісь при нормативно допустимих 16 т. фактично 19,10 т.
Даний факт підтверджено також довідкою про результати здійснення габаритно - вагового контролю від 24.07.2014 року та чеком зважування від 24.07.2014 року.
На підставі довідки та акта складено розрахунок №23 від 24.07.2014 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким ОСОБА_1 визначеною суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що 24.07.2014 року при проведенні габаритно - вагового контролю вантажного автомобіля марки КАМАЗ 55102 державний номерний знак НОМЕР_3 з причепом марки СЗАП 8527 державний номерний знак НОМЕР_2, яким він керував, для зважування кілька разів заїжджав на ваги, однак йому не було відомо про перегруз.
Згідно ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів здійснюється на автомобільних дорогах загального користування уповноваженими Укравтодором дорожніми підприємствами та організаціями разом із відповідними підрозділами МВС.
Відповідно до п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879:
вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології;
великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки;
вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики;
пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками;
Пунктами 12,13 зазначеного порядку передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу. (п.28 Порядку)
Згідно п.30 Порядку плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою
П = (Рзм + Рнв + Рг) х В,
де П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів.
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Пунктом 31 Порядку передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.
Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення) дії; 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, при цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В судовому засіданні позивачем не надано, а судом не встановлено доказів стосовно неправомірності дій працівників пересувного пункту габаритно - вагового контролю дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" щодо проведення 24.07.2014 року габаритно - вагового контролю вантажного автомобіля марки КАМАЗ 55102 державний номерний знак НОМЕР_3 з причепом марки СЗАП 8527 державний номерний знак НОМЕР_2 пересувними автомобільними вагами "CHEKLODE FREEWEIGH", а тому не має законних підстав для скасування акта № 001977 від 24.07.2014 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів і розрахунку № 23 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24.07.2014 року.
За таких встановлених обставин суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,86,122,160-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання неправомірними дій працівників пересувного пункту габаритно - вагового контролю дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" щодо проведення 24.07.2014 року габаритно - вагового контролю вантажного автомобіля марки КАМАЗ 55102 державний номерний знак НОМЕР_3 з причепом марки СЗАП 8527 державний номерний знак НОМЕР_2 пересувними автомобільними вагами "CHEKLODE FREEWEIGH" та скасувати акт № 001977 від 24.07.2014 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів і розрахунок № 23 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24.07.2014 року відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.