Справа № 815/5924/14
17 жовтня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Марина П.П.
суддів Балан Я.В.
Потоцької Н.В.
секретар судового засідання Борцова С.І.
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_2 (за довіреністю);
від відповідача - Біткін Г.Л. (за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 про визнання протиправною бездіяльність та встановлення факту порушення виборчого законодавства, -
Кандидат у народні депутати України ОСОБА_4 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 про визнання протиправною бездіяльності окружної виборчої комісії з Позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 щодо вчасного створення дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №136 та не належної організації роботи відповідача під час виборчого процесу та встановлення факту грубого порушення окружною виборчою комісію з Позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 виборчого законодавства. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Згідно ч. 10 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», розподіл керівних посад (голови, заступника голови, секретаря) між суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах часток, визначених відповідно до цієї частини, визначається окружною виборчою комісією у порядку, встановленому Центральною виборчої комісією.
Постановою Центральної виборчої комісії № 80 від 18.04.2013 року затверджено Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій, відповідно до якого відповідач повинен був розподілити керівні посади у дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу №136 між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій, натомість відповідач не скористався зазначеним порядком та обґрунтовував свою протиправну бездіяльність проблемами у роботі інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори».
На думку позивача, має місце грубе порушення вчинене, окружною виборчою комісією з Позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 виборчого законодавства, а саме: порушення граничних строків утворення дільничних виборчих комісій відповідно до вимог законодавства, полягає у протиправній бездіяльності відповідача щодо вчасного утворення дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №136 та не належної організації роботи відповідача під час виборчого процесу.
В судовому засіданні 17.10.2014 року справа розглянута з особливостями провадження, встановленими для розгляду цієї категорії справ ст.172 КАС України, з викликом представників позивача та відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував та пояснив, що 10.10.2014 року відбулось засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136, яке розпочалось близько 18 години 00 хвилин, та відповідно до порядку денного на вирішення були поставлені питання: про відхилення кандидатур, запропонованих окремими суб'єктами подання до складу дільничних виборчих комісій з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №136, про максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №136, в якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничних виборчих комісій обов'язково, та кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №136 з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, про утворення дільничних виборчих комісій. Однак, після проведення жеребкування, яким визначено склад дільничної виборчої комісії документи були передані до серверної ЄІАС «Вибори» для внесення даних для розподілу керівних посад у ДВК за формулою, визначеною Порядком розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій, затвердженого Постановою ЦВК від 18.04.2013 року №80. Під час внесення даних, виникли технічні неполадки в системі, усунення яких потребувало додаткового часу. Після усунення зазначених неполадок, ОВК був оголошений склад керівників ДВК, а тому вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності ОВК є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, свідків та дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.
Указом Президента України № 690/2014 від 27.08.2014 року "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" позачергові вибори депутатів призначені на 26.10.2014 року.
Відповідно до приписів ч. 1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Зокрема, юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 зазначеної статті Кодексу, поширюється на публічно - правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до статті 175 КАС України, право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно посвідчення НОМЕР_1 від 29.09.2014 року ОСОБА_4 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №136 висунутий шляхом самовисування (а.с.5).
Основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлені Законом України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17 листопада 2011 року.
Судом встановлено, що Постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2014 року № 858 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року» було утворено окружну виборчу комісію з Позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу№136.
Відповідно до положень статті 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України», окружна виборча комісія утворює дільничні виборчі комісії.
Так, на засіданні окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 10 жовтня 2014 року, до порядку денного включено наступні питання: про відхилення кандидатур, запропонованих окремими суб'єктами подання до складу дільничних виборчих комісій з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №136, про максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №136, в якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничних виборчих комісій обов'язково, та кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №136 з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, про утворення дільничних виборчих комісій.
Засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136, відповідно до протоколу №9 від 10.10.2014 року розпочалось о 18 годині 00 хвилин (а.с.27-31). За наслідками засідання окружної виборчої комісії, прийнято Постанову №13 від 10.10.2014 року «Про утворення дільничних виборчих комісій з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №136».
11 жовтня 2014 р. об 01 год. 20 хв. кандидатом у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_2 та уповноваженою особою Радикальної партії Олега Ляшка в одномандатному виборчому окрузі №136 ОСОБА_6 складений акт «Про фіксування фактів порушення виборчого законодавства окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136», а саме: порушення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 норм частини 3 статті 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України», яке полягає в бездіяльності та не належній організації роботи під час виборчого процесу, що призвело до порушення строків утворення дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі № 136, оскільки окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136, на час складення цього акту, не утворила дільничні виборчі комісії в одномандатному виборчому окрузі №136 в строки, передбачені законодавством, що призвело до порушення граничних строків їх утворення відповідно до вимог законодавства.
Оцінюючі встановлені обставини, суд дійшов до наступних висновків.
Постановою Центральної виборчої комісії від 18 квітня 2013 року № 80 затверджено Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій (далі - Порядок), який, відповідно до частин третьої, четвертої, десятої, одинадцятої статті 28, частин одинадцятої, дванадцятої статті 29 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначає процедуру розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України звичайних, спеціальних (крім спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, які в день голосування перебувають у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України та утворених Центральною виборчою комісією у винятковому випадку) та закордонних виборчих дільниць між суб'єктами внесення подань кандидатур до складу цих комісій.
Відповідно до п.1.5-1.7 Порядку, рішення про призначення на керівні посади в кожній дільничній виборчій комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці приймається окружною виборчою комісією під час утворення дільничних виборчих комісій, що оформлюється однією постановою окружної виборчої комісії.
При цьому голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії повинні бути представниками різних суб'єктів подання.
Під час призначення на керівні посади суб'єктам подання забезпечується приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання.
Визначення пропорційних часток керівних посад у дільничних виборчих комісіях звичайних та спеціальних виборчих дільниць для кожного суб'єкта подання кандидатур може здійснюватися за допомогою інформаційно-аналітичної системи "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори".
Як встановлено судом та підтверджено показами свідків, після проведення процедури жеребкування, якою визначений склад дільничних виборчих комісій (що відбулось 10 жовтня 2014 року у період часу з 22:00 до 23:00), результати жеребкування передані до серверної ЄІАС «Вибори» для внесення даних для розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях за формулою, визначеною Порядком розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій, затвердженого Постановою ЦВК від 18.04.2013 року №80. Під час внесення даних, виникли технічні неполадки в інформаційній системі, усунення яких потребувало додаткового часу.
Допитані в судовому засіданні у якості свідків - ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_6 та ОСОБА_12 також підтвердили факт перерви у засіданні окружної комісії через виникнення технічних неполадок, а відтак, і оголошення керівного складу утворених дільничних виборчих комісій у період часу з 02:00 по 03:00 годину.
Згідно з ч. 3 ст. 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України», дільничні виборчі комісії утворюються не пізніш як за п'ятнадцять днів до дня голосування, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини восьмої статті 21 цього Закону - одночасно з утворенням виборчих дільниць, за поданнями суб'єктів внесення подання, визначених частиною четвертою статті 28 цього Закону, що вносяться до окружної виборчої комісії не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування у порядку, встановленому статтею 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Згідно ч. 10 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України» розподіл керівних посад (голови, заступника голови, секретаря) між суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах часток, визначених відповідно до цієї частини, визначається окружною виборчою комісією упорядку, встановленому Центральною виборчої комісією.
Як встановлено колегією суддів, засідання Окружної виборчої комісії розпочалось 10.10.2014 року, жеребкування в результаті якого визначено склад дільничних виборчих комісій відбулось з 22:00 до 23:00 години 10.10.2014 року, визначення керівних посад у ДВК закінчилось орієнтовано о 02 годині 00 хвилин.
У адміністративному позові позивач просить визнати протиправною бездіяльність ОВК №136 щодо невчасного утворення дільничних виборчих комісій.
Судова колегія не приймає доводи позивача з огляду на наступне.
Бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити.
Окружна виборча комісія повинна була призначити і і відкрити засідання, провести жеребкування та завести дані жеребкування до ЄАІС «Вибори» для розподілу керівних посад.
Як встановлено судом, всі дії відповідач вчинив, а тому бездіяльність з його боку не встановлено.
При цьому, слід зауважити, що відповідно до Концепції Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори», втручання в інформаційну систему з боку членів виборчих комісій неможливо, оскільки ЄІАС «Вибори» використовує єдині уніфіковані алгоритми та методи автоматизації. А відтак, затримка обробки даних при розподілі керівних посад дільничної виборчої комісії не залежала від волі членів окружної виборчої комісії №136.
Зважаючи на те, що колегія суддів прийшла до висновку про відмову в задоволенні позовної вимоги про визнання бездіяльності Окружної виборчої комісії з Позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 щодо невчасного створення дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу №136 та не належної організації роботи відповідача під час виборчого процесу протиправною , а тому підстави для встановлення факту грубого порушення ОВК №136 виборчого законодавства відсутні.
Керуючись ст.ст.94,158-163,172,176 КАС України суд, -
У задоволенні позову кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №136 про визнання протиправною бездіяльності та встановлення факту порушення виборчого законодавства - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.177 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана у дводенний строк з дня проголошення. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя П.П.Марин
Судді Я.В.Балан
Н.В.Потоцька
17 жовтня 2014 року.