07 жовтня 2014 року м. Житомир
справа № 806/4301/14
категорія 8.3.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
за участі представника позивача Мамедова А.В.,
за участі представників відповідача Дубчак М.В., Мошко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Агромакс Трейд" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.08.2014 р. №0003021502, №0003011502, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 15.08.2014 року № 0003021502 та № 0003011502 винесені Житомирською ОДПІ, якими позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з авансових внесках по податку на прибуток у розмірі 3025,92 грн. та 1519,40 грн. - відповідно.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що встановлені в акті перевірки порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, через порушення термінів сплати самостійно визначених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток у тому числі за січень та лютий 2014 року є необґрунтованими та спростовуються нормами податкового законодавства. Так, керуючись п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, 22.01.2014 року та 18.02.2014 року позивачем до податкового органу було подано заяви про зарахування переплати з податку на прибуток в рахунок оплати авансового внеску з податку на прибуток за відповідні місяці. Однак, відповідач здійснив зазначене зарахування лише 11.03.2014 року. У зв'язку з цим, в результаті протиправних дій податкового органу, який допустив зволікання з даним зарахуванням, до підприємства було безпідставно застосовані штрафні (фінансові) санкції за прострочену сплату авансових внесків по податку на прибуток за січень та лютий 2014 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали та просили відмовити в задоволені позову у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву (а.с. 19).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, та не заперечувалось представниками відповідача в судовому засіданні, що ПП "Агромакс Трейд" мало переплату з податку на прибуток.
У зв'язку з цим позивач звернувся до податкового органу 22.01.2014 року із заявою № 04 та 18.02.2014 року із заявою № 12 з проханням зарахувати переплату з податку на прибуток у сумі по 15194,00 грн. в рахунок оплати авансового внеску з прибутку, відповідно, за січень та лютий 2014 року (а.с.10-11).
За результатами камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток Приватного підприємства "Агромакс Трейд" Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області складено акт перевірки від 30.07.2014 року № 4876/15-02 (а.с.8-9). Актом перевірки встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 ПК України, а саме: платником несвоєчасно 11 березня 2014 року сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання зі сплати авансових внесків з затримкою в 40 днів за січень 2014 року - 15129,59 грн., та в 11 днів за лютий 2014 року - 15194,00 грн., граничний термін сплати якого, відповідно, 30.01.2014 року та 28.02.2014 року.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідач 15.08.2014 року прийняв податкові повідомлення-рішення, якими зобов'язав позивача сплатити штраф за платежем авансові внески по податку на прибуток в сумі:
- податковим повідомленням-рішенням № 0003021502 (а.с.5) - 3025,92 грн. (20%);
- податковим повідомленням-рішенням № 0003011502 (а.с.6) - 1519,40 грн. (10%).
Вказані податкові повідомлення-рішення оскаржувались позивачем в адміністративному порядку, однак рішенням Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 12.09.2013 року № 12774/Ч-С/10-205 (а.с.12-13) скарга Приватного підприємства "Агромакс Трейд" залишена без задоволення.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
Підпунктом 17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України, встановлено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок зарахування наявних у платника податків переплат в рахунок інших платежів встановлений ст. 43 ПК України та виданих, відповідно до цієї статті, наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499 "Про затвердженя Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань" та Наказу Мінфіну та Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 року № 882/1188 "Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань".
Згідно пункту 43.3 ст. 43 ПК України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Той факт, що заяви були подані протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, відповідачем не заперечується.
Відповідно до п. 43.4 ст. 43 ПК України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Пунктом 43.5 ст. 43 ПК України встановлено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що перерахування коштів на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів повинно бути здійснено не пізніше двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, яку відповідно позивач повинен був подати для вчасної сплати узгоджених сум авансових внесків з податку на прибуток не пізніше ніж за двадцять днів до закінчення строку їх сплати.
Тобто в даному випадку по заяві позивача від 22.01.2014 року № 04 перерахування коштів повинно було відбутися не пізніше 11.02.2014 року, а по заяві від 18.02.2014 року № 12 - 10.03.2014 року.
Пояснити, чому таке перерахування не відбулося, відповідач не зміг.
У зв'язку із наведеним, суд вважає, що позивач сплатив узгоджену суму авансових внесків з податку на прибуток за січень 2014 року в розмірі 15129,59 грн. 11.02.2014 року та за лютий 2014 року у розмірі 15194,00 грн. 10.03.2014 року, тобто затримав сплату до 30 календарних днів, а тому, відповідно до п.126.1 ст. 126 ПК України, позивач повинен був бути притягнутий до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином податкове повідомлення-рішення від 15.08.2014 року № 0003021502 є протиправним в частині зобов'язання сплатити штраф у розмірі 1512,96 грн., оскільки затримка більше 30 календарних днів сплати авансових внесків з податку на прибуток за січень 2014 року в розмірі 15129,59 грн. відбулась не з вини позивача, а податкове повідомлення-рішення від 15.08.2014 року № 0003011502 прийнято у відповідності до діючого законодавства.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15.08.2014 року № 0003021502 в частині зобов'язання сплатити штраф у розмірі 1512,96 грн., а в решті позовних вимог належить відмовити.
Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст.ст. 87, 94 КАС України, ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з позивач належить стягнути на користь Державного бюджету України судові витрати, що складаються із судового збору, у розмірі 1041,39 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - ,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15.08.2014 року № 0003021502 в частині зобов'язання сплатити штраф у розмірі 1512,96 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Приватного підприємства "Агромакс Трейд" на користь Державного бюджету України судові витрати в сумі 1041,39 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 13 жовтня 2014 р.