18 жовтня 2014 року Житомир справа № 806/4685/14
категорія 1.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шимоновича Р.М.,
за участі секретаря Коваля О.В.,
за участі представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_3 до кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
17 жовтня 2014 р. кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправними дії кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_4 в частині призначення розпорядником його поточного рахунку виборчого фонду ОСОБА_5, тобто особи, яка не є його довіреною особою;
- зобов'язати кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_4 призначити розпорядником його поточного рахунку виборчого фонду особу, яка є його довіреною особою.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 16 жовтня 2014 р. окружна виборча комісія в одномандатному виборчому окрузі № 66 протокольним рішенням № 9 оприлюднила проміжні фінансові звіти про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидатів у депутати в одномандатному окрузі № 66. Відповідно до офіційних відомостей сайту ЦВК, довіреними особами відповідача є ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8. Однак, із звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі № 66, поданого відповідачем, видно, що розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду є ОСОБА_5, яка у свою чергу не є довіреною особою ОСОБА_4. Вважає, що відповідачем порушено вимоги частини 1 статті 49 Закону України "Про вибори народних депутатів" в частині призначення розпорядника поточного рахунку виборчого фонду не з числа довірених осіб.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд адміністративний позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 18), письмових заперечень проти позову до суду не направив.
Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2014 р. № 846 ОСОБА_4 було зареєстровано кандидатом у народні депутати України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі № 66/
Постановою Центральної виборчої комісії від 25 вересня 2014 року № 1154 ОСОБА_3 було зареєстровано кандидатом у народні депутати України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі № 66.
16 жовтня 2014 р. окружна виборча комісія в одномандатному виборчому окрузі № 66 протокольним рішенням № 9 оприлюднила проміжні фінансові звіти про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидатів у депутати в одномандатному окрузі № 66.
Звіт про надходження та використання кошів виборчого фонду кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 ОСОБА_4 та розшифровка до звіту (а.с. 10-14) підписані розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду - ОСОБА_5
Дізнавшись про даний факт, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_3 звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку оскаржуваним діям відповідача, суд виходить з наступного.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 р. № 4061-VI (далі - Закон № 4061-VI).
Згідно частини 3 статті 15 Закону № 4061-VI позачергові вибори депутатів призначаються Президентом України з підстав і в порядку, встановлених Конституцією України.
Частиною 1 статті 13 цього ж Закону передбачено, що підготовка і проведення виборів депутатів здійснюються публічно і відкрито.
Так, частиною 5 статті 3 Закону № 4061-VI визначено, що рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів у депутати за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом;
3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу;
4) забороною використання кандидатами у депутати, партіями - суб'єктами виборчого процесу під час фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчих фондів;
5) рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону № 4061-VI витрати на підготовку і проведення виборів депутатів здійснюються виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів депутатів, та коштів виборчих фондів партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати в одномандатних округах.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 48 Закону № 4061-VI, партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі зобов'язані відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.
Частиною 1 статті 49 Закону № 4061-VI визначено, що партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 цього Закону, призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду партії. Кандидат у депутати в одномандатному окрузі може бути розпорядником поточного рахунку власного виборчого фонду або призначити не більше одного розпорядника поточного рахунку власного виборчого фонду з числа своїх довірених осіб. Розпорядники накопичувального рахунку виборчого фонду партії мають виключне право на використання коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду партії, а розпорядник поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі має виключне право на використання коштів з поточного рахунку виборчого фонду відповідного кандидата.
Приписи наведених норм, дають підставу для висновку, що розпорядниками поточного рахунку власного виборчого фонду можуть бути або кандидат у депутати в одномандатному окрузі, або його довірена особа.
У ході судового розгляду справи встановлено, що згідно з додатком № 3 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 вересня 2014 р. № 916 (а.с. 17), довіреними особами кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_4 є ОСОБА_8, ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем всупереч приписам статті 49 Закону № 4061-VI призначено розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду особу, яка не є його довіреною особою, а тому позовні вимоги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_3 в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про зобов'язання кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_4 призначити розпорядником його поточного рахунку виборчого фонду особу, яка є його довіреною особою, з огляду на наступне.
Суд відзначає, що у відповідності до частини 1 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України, в даній категорії справ можуть бути оскаржені лише дії або бездіяльність кандидатів у народні депутати України.
Окрім того, з урахуванням положень статті 49 Закону № 4061-VI, призначати розпорядника поточного рахунку власного виборчого фонду є виключним правом кандидата у народні депутати України.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням, що адміністративний позов задоволено частково, присуджує понесені позивачем судові витрати пропорційно, відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 167, 172, 175, 177, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_4 щодо призначення розпорядником його поточного рахунку виборчого фонду особи, яка не є його довіреною особою.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_3 73,08 грн сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.
Суддя Р.М.Шимонович