Ухвала від 03.10.2014 по справі 500/1517/14-а

УХВАЛА

03 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 500/1517/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бурнусус О.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів - Романішина В.Л., Єщенка О.В.

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду м. Одеси від 24 березня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2014року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області (далі - відповідач, УПФУ), в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо у здійсненні перерахунку пенсії за наданою довідкою №1300/07/07 від 25.11.2013 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат, згідно довідки про складові заробітної плати №1300/07/07 від 25.11.2013, з 28 листопада 2013 року.

За наслідками розгляду адміністративної справи Ізмаїльським міськрайонним судом м. Одеси від 24 березня 2014 року прийнято постанову про задоволення позовних вимог.

Визнано незаконним рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язано УПФУ здійснити перерахунок пенсії позивачу за довідкою про складові заробітної плати державного службовця №1300/07/07 від 25.11.2013 року, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 28 листопада 2013 року.

Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки на суму матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення або матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача, у зв'язку з чим ці виплати повинні бути враховані при обчислені пенсії.

Не погоджуючись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, з огляду на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позов відмовити у повному обсязі.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст. 197 КАС України.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та зважаючи на з'ясовані обставини, дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Суд першої інстанції встановив, що позивачка отримує пенсію за віком, як державний службовець з 08.02.2010 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.

Загальний стаж роботи складає 36 років 3 місяці 11 днів, у тому числі 15 років 4 місяці 24 дні стаж роботи на державній службі.

28.11.2013 року позивачка звернулась до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку №1300/07/07 від 25.11.2013 року, в якій вказані інші виплати, які не були включені до суми заробітної плати, на підставі якої відповідачем розраховувалась пенсія позивачу, а саме сума матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію.

Рішенням відповідача позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до довідки «Про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням на пенсію» №1300/07/07 від 25.11.2013 року у зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» таке врахування не передбачено

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч. 2 ст. 33 зазначеного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 ст.37-1 Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.

Наведене відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній у рішенні прийнятому у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

За таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було винесено обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання дій відповідача противоправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, з урахуванням «інших виплат».

З огляду на викладене апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.

Керуючись ст.ст.183-2, 195, ст. 197, ст. 198, ст. ст. 200, 206, ст. 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області залишити без задоволення.

Постанову Ізмаїльського міськрайонного суду м. Одеси від 24 березня 2014 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Димерлій О.О.

Суддя: Єщенко О.В.

Суддя: Романішин В.Л.