Копія
Справа № 822/3510/14
12 вересня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Прокурора Полонського району до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області ,третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування наказів, -
Прокурор Полонського району звернувся в суд з позовом до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1, про визнання незаконними та скасування наказів №ХМ/6823680500:06:004/00000915, №ХМ/6823682200:02:005/00000912, №ХМ/6823681000:07:001/00000916, №ХМ/6823680500:06:004/00000914, №ХМ/6823680500:05:005/00000913, №ХМ/6823681000:05:005/00000918, №ХМ/6823681000:05:004/00000917, від 29.10.2013 та №ХМ/6823686500:05:005/00001051, №ХМ/6823686000:03:004/00001057, №ХМ/6823655400:05:005/00001054, №ХМ/6823683000:04:004/00001049, №ХМ/6823683500:04:005/00001056, №ХМ/6823684500:03:006/00001052, №ХМ/6823610100:05:001/00001053, від 13.11.2013 року, якими гр. ОСОБА_1 надані дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (землі сільськогосподарського призначення), які розташовані за межами населених пунктів, з метою надання їх в оренду для створення фермерського господарства.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що спірні накази, якими надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (землі сільськогосподарського призначення) загальною площею 730,0495 га з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства, прийняті з порушенням вимог Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та Закону України "Про фермерське господарство" (далі - Закон №973-IV), оскільки у заяві про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок в оренду гр.ОСОБА_1 вказав земельні ділянки, які не є єдиним масивом, не обгрунтував розміри вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку і необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок, не зазначив при цьому перспективи діяльності фермерського господарства та не надав підтвердження наявності необхідної для обробітку такої площі землі техніки.
Сторони та третя особа, належним чином повідомлені про дату та час судового розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Представник позивача у надісланому до суду клопотанні просить розглянути справу за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги, підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, проти позову заперечує.
Третя особа заперечень проти позову не надіслав.
Згідно до ч.6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони та третя особа до суду не з'явились, технічний запис на звукозаписуючий пристрій у відповідності до вимог ст.41 КАС України не проводився.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що 29.10.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області з заявами про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (землі сільськогосподарського призначення) в оренду для ведення фермерського господарства. До заяв додав копії паспорта, трудової книжки, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, графічних матеріалів із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.
Розглянувши заяви ОСОБА_1, 29.10.2013 та 13.11.2013 року Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області видало накази від 29.10.2013 №ХМ/6823680500:06:004/00000915, №ХМ/6823682200:02:005/00000912, №ХМ/6823681000:07:001/00000916, №ХМ/6823680500:06:004/00000914, №ХМ/6823680500:05:005/00000913, №ХМ/6823681000:05:005/00000918 і №ХМ/6823681000:05:004/00000917 та від 13.11.2013 року №ХМ/6823686500:05:005/00001051, №ХМ/6823686000:03:004/00001057, №ХМ/6823655400:05:005/00001054, №ХМ/6823683000:04:004/00001049, №ХМ/6823683500:04:005/00001056, №ХМ/6823684500:03:006/00001052 і №ХМ/6823610100:05:001/00001053 про надання ОСОБА_1 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок загальною площею 730,0495 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів Буртинської та Бражинецької сільських рад Полонського району.
Досліджуючи правомірність вищезазначених наказів, суд враховує наведене нижче.
Земля, положеннями ст.14 Конституції України, визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
В силу положень ст.1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство".
Відповідно до частин 1, 2 ст.1 Закону №973-IV, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
В силу ч. 1 ст.7 Закону №973-IV для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Частиною 7 ст.7 Закону №973-IV встановлено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
Суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся із заявами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населеного пункту для подальшої передачі в оренду, у яких не обґрунтував розмірів вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, не обґрунтував необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначив перспективи діяльності фермерського господарства.
Таким чином, подані заявником документи для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок не відповідають ч.1 ст.7 Закону №973-IV.
Крім того, суд встановив, що зазначені в спірних наказах земельні ділянки розташовані не єдиним масивом. Зазначене свідчить про порушення відповідачем вимог ч.7 ст.7 Закону №973-IV під час прийняття вказаних рішень.
Отже, спірні накази Головного управління Держземагентства в Хмельницькій області, якими гр.ОСОБА_1 надано дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованих за межами населених пунктів, не відповідають вимогам чинного земельного законодавства України.
Суд також враховує, що суду не надано жодного доказу наявності у ОСОБА_1 намірів займатися фермерським господарством, наявності у нього сільськогосподарської техніки та інших засобів для обробітку земель.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного вище, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 104, 158-163, 186, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 29.10.2013 року №ХМ/6823680500:06:004/00000915, №ХМ/6823682200:02:005/00000912, №ХМ/6823681000:07:001/00000916, №ХМ/6823680500:06:004/00000914, №ХМ/6823680500:05:005/00000913, №ХМ/6823681000:05:005/00000918 і №ХМ/6823681000:05:004/00000917, та від 13.11.2013 року №ХМ/6823686500:05:005/00001051, №ХМ/6823686000:03:004/00001057, №ХМ/6823655400:05:005/00001054, №ХМ/6823683000:04:004/00001049, №ХМ/6823683500:04:005/00001056, №ХМ/6823684500:03:006/00001052 і №ХМ/6823610100:05:001/00001053.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук