Справа № 815/2356/13-а
02 жовтня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токмілової Л.М.,
за участю: секретаря - Мороз А.П.,
представника позивача - Савицької О.М.,
представника відповідача - Сєміног Л.В.,
представника прокуратури - Ейсмонт І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом корпорації "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за участю прокуратури м. Одеси про визнання протиправною та скасування постанови,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернулася корпорація "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за участю прокуратури міста Одеси про визнання протиправною та скасування постанови № 50 від 12.03.2013 року про накладення штрафу в сумі 11470,00 грн.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні 04.10.2013 року до у часті у справі №815/2356/13-а на боці відповідача допущено прокуратуру м. Одеси.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд задовольнити їх.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмовому заперечення проти позову.
Представник прокуратури проти задоволення адміністративного позову заперечувала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Корпорація "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." є власником квартири під номером шість, що знаходиться в місті Одесі по провулку Воронцовський в будинку під номером один, та складається із двох житлових кімнат під літ.6, 7, житловою площею - 44,3 кв.м. та підсобних приміщень (згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна від 04.01.1999р., посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за №22) (а.с.8).
12.03.2013р. Інспекцією ДАБК в Одеській області на підставі наказу від 11.03.2013р. №398 про проведення позапланової перевірки (а.с.35) та направлення для проведення позапланової перевірки від 11.03.2013р. №466 (а.с.34) проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил Корпорацією "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." 2705 Авеню Ю, перший поверх Бруклін Нью-Йорк 11229; назва та місцезнаходження об'єкта будівництва: реконструкція квартири №6 з устроєм мансардного поверху у житловому будинку по пров. Воронцовському, 1 в м. Одеса, за наслідками якої встановлено невиконання Корпорацією "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." вимог припису інспекції ДАБК в Одеській області від 04.02.2013р. №66, що є порушенням ст. 38 та 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», про що складено акт перевірки від 12.03.2013р. (а.с.31,33).
Постановою №50 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 12.03.2013 р. корпорацію "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 2 ч. 6 п. 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 11470,00 грн. (надалі - постанова) (а.с.5).
Постанова складена на підставі протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.03.2013р. та припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №66 від 04.02.2013 р.
Відповідно до зазначеного припису Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області встановлено незабезпечення Корпорацією "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." здійснення технічного нагляду, авторського нагляду та несвоєчасне подання інформації про зміну авторського, технічного надзору та зміни генерального підрядника (пров. Воронцовському, 1, кв.6, м. Одеса) та висунуто вимогу «в термін до 04.03.2013р. привести у відповідність до вимог містобудівного законодавства України (пров. Воронцовському, 1, кв.6, м. Одеса). Будівельні роботи призупинити» (а.с.33).
Корпорація "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправними дії Інспекції по проведенню перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яка оформлена актом від 04.02.2013 року, та визнання протиправним та скасування припису № 66 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.02.2013 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.11.2013р. у справі №815/5369/13-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014р., у задоволенні адміністративного позову корпорації "Р.А.Н. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК." відмовлено.
Зокрема, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.11.2013р. у справі №815/5369/13-а встановлено, що приймаючи припис від 04.02.2013 року №66, Інспекція діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у суду немає підстав сумніватися у правомірності дій Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо складання припису №66 від 04.02.2013р.
Інспекція ДАБК в Одеській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України та діє відповідно до "Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області".
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області - територіальний орган Державної архітектурно-будівельної інспекції України утворена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.11р. № 549 та діє з 08.06.11р. замість Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, яка діяла у системі Міністерства регіонального розвитку та будівництва України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в Одеській області у своїй діяльності керується Конституцією України, та Законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Держархбудінспекції України, а також "Положенням про Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю в Одеській області", затвердженим наказом Держархбудінспекції України від 02.06.11р. №22.
Частинами 1, 2 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553.
Згідно з п. 5 цього Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок. Повноваження посадових осіб Держархбудінспекції поширюються на всю територію України. Державний архітектурно-будівельний контроль на території інших областей здійснюється посадовими особами територіальних органів за рішенням Держархбудінспекції.
Пунктом 7 згаданого Порядку встановлено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Статтею 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до компетенції Інспекцій ДАБК віднесені повноваження складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.
Процесуальний порядок накладення штрафів, особливості їх застосування, їх розміри та вид відповідальності, до якої притягається порушник визначені Законом України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" та виданої на його виконання "Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (надалі - Порядок).
Згідно з абз. 1 п. 3 Порядку штрафи накладаються на суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - суб'єкти містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Пунктом 9 Порядку передбачено, що про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності керівник структурного підрозділу інспекції, його заступники, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль, або головний державний інспектор (далі - уповноважена посадова особа інспекції) складають протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.03.2013р. головним державним інспектором інспекційного відділу №1 інспекційного управління в м. Одеса Інспекції ДАБК в Одеській області Каширіним Дмитром Юрійовичем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, яким, встановлено невиконання позивачем вимог припису інспекції ДАБК в Одеській області від 04.02.2013р. №66 (термін виконання припису 04.03.2013р.) (а.с.36-37).
Відповідно до п.13 Порядку протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності підписується особою, яка його склала, суб'єктом містобудування, який притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а також свідками (у разі наявності).
Суб'єкт містобудування, який притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які є його невід'ємною частиною, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Протокол складено в присутності представника позивача Медведєвої О.Г. та підписано нею. Жодних пояснень та зауважень до протоколу Медведєвою О.Г. не надано (а.с.37).
Відповідно до п. 15 Порядку протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інші матеріали подаються посадовій особі інспекції, уповноваженій розглядати справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, з метою вирішення питання притягнення до відповідальності та накладення штрафу протягом трьох днів після його складення.
12.03.2013р. першим заступником начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області Полюлях Віталієм Анатолійовичем складено постанову №50 про накладення на корпорацію "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." Штрафу у сумі 11470,00 грн. (а.с.29-30).
Відповідно до п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: 1) невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.
Згідно ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» мінімальна заробітна плата у 2013 році у місячному розмірі встановлена з 1 січня у розмірі 1147 грн.
Суд не приймає до уваги твердження позивача про виконання ним вимог припису Інспекції ДАБК в Одеській області про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №66 від 04.02.2013 р. шляхом надсилання повідомлення про зміну даних у виданому дозволі на виконання будівельних робіт щодо зміни осіб, відповідальних за проведення авторського та технічного нагляду з тих підстав, що вище зазначені повідомлення не зареєстровані відповідачем та повернуті для доопрацювання.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З урахуванням встановлених фактів, оцінюючи надані представниками сторін у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а отже адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
На підставі вимог частини 3 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 02 жовтня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 2,4,7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов корпорації "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, - залишити без задоволення.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у порядку ст.160,167,185-187 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 07 жовтня 2014 року.
Суддя /підпис/ Л.М.Токмілова
Адміністративний позов корпорації "Р.А.Н. Менеджмент ІНК." до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, - залишити без задоволення.
07 жовтня 2014 року.