ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" жовтня 2014 р. справа № 809/2799/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Житняк Л.М.,
представників позивача Грици І.Ю., Місюги Р.Д.,
представників відповідача Василишин І.О., Гаврилюк Л.В., Сем'янчука Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію "Смерічка" до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування п.4,5 та 8 вимоги за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року, -
Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій "Смерічка" звернувся в суд із адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування п.4,5 та 8 вимоги за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію "Смерічка", за період з 01.08.2012 року по 31.01.2014 року, надіслано вимогу про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року шляхом вжиття заходів і виконання обов'язкових вимог. Однак, Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій "Смерічка" з пунктами 4, 5 та 8 Вимог не погоджується та вважає їх протиправними. Так, у пункті 4 і 5 Вимоги Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області констатовано порушення пунктів 4.1 додатку 3, 4.1.1 розділу 4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519 (зі змінами), пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №123 "Про деякі заходи підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз", хоча Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій "Смерічка" є самостійним спеціалізованим закладом, який надає стаціонарну медичну допомогу і лікування хворих на позалегеневі форми туберкульозу, остеохондропатії дегеперативно-дистрофічні зміни кісткового скелету, надання пульмонологічної допомоги та вправі нараховувати, виплачувати працівникам педіатричного відділення відновного лікування санаторію підвищення посадового окладу за шкідливі та важкі умови праці за серпень-грудень 2012 року, 2013 рік, січень 2014 року, а також надбавку за тривалість безперервної роботи за період з 01.08.2012 року по 31.01.2014 року.
Крім того, Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області протиправно зроблено висновок про необхідність скорочення трьох посад машиністів з прання білизни, виходячи з розрахунку кількості прання та ремонту білизни за 2012-2013 роки, оскільки не можливо передбачити кількість прання та ремонту білизни в поточний та наступні періоди. Шість посад машиністів з прання білизни санаторію передбачено в штатному розписі з 2008 року, тобто до внесення змін у наказ Міністерства охорони здоров'я України "Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я".
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві. Просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали згідно з поданим відповідачем письмовим запереченням на позов. З приводу оскарження позивачем пункту 8 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства зазначили, що в цій частині вимога ним виконана добровільно - скорочено три посади машиніста з прання білизни санаторію. Просили в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.
Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні.
Частиною 2 статті 2 Закону визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (частина 1 статті 4 Закону).
Відповідачем згідно плану контрольно-ревізійної роботи на перший квартал 2014 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.08.2012 року по 31.01.2014 року.
За результатами проведеної ревізії виявлено ряд порушень позивачем законодавства та, як наслідок, надіслано йому вимогу про усунення порушень за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року шляхом вжиття заходів і виконання обов'язкових вимог.
Зокрема, відповідачем виявлено, що позивачем у порушення пункту 4.1 додатку 3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519 (зі змінами), пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №123 "Про деякі заходи підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз" нараховано та виплачено працівникам педіатричного відділення відновного лікування санаторію підвищення посадового окладу за шкідливі та важкі умови праці за серпень-грудень 2012 року, 2013 рік, січень 2014 року (пункт 4 Вимоги).
В порушення пункту 4.1.1 розділу 4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519 (зі змінами) працівникам педіатричного відділення відновного лікування санаторію надано надбавку за тривалість безперервної роботи за період з 01.08.2012 року по 31.01.2014 року (пункт 5 Вимоги).
Крім того, відповідачем виявлено, що позивачем у 2012-2013 роках зайво утримувалося три посади машиніста з прання та ремонту спецодягу (пункт 8 Вимоги).
Не погодившись з висновками акту ревізії, позивачем подано відповідачу письмове заперечення, за результатами розгляду якого відповідачем сформовано письмові висновки від 30.04.2014 року (а.с.54-79).
З приводу правомірності оскарженого пункту 4 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року суд зазначає наступне.
Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій "Смерічка", згідно копії Статуту (чинного на момент проведення ревізії), є самостійним спеціалізованим закладом, який надає кваліфіковану стаціонарну медичну допомогу і лікування хворих на позалегеневі форми туберкульозу, остеохондропатії дегеперативно-дистрофічні зміни кісткового скелету, надання пульмонологічної допомоги населенню (а.с.16).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 123 "Про деякі заходи щодо підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз" (зі змінами) лікарям, фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою і професіоналам з вищою немедичною освітою та науковим працівникам, що допущені до медичної діяльності, молодшим медичним сестрам спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на активну форму туберкульозу, установлено підвищення посадових окладів на 30 відсотків у зв'язку із шкідливими і важкими умовами праці.
Порядок надання працівникам виплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №123 затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.10.2005 року за №1209/11489.
В Додатку 3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення наведений Перелік закладів (підрозділів) та посад, робота в (на) яких дає право на підвищення посадових окладів (ставок) у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці, згідно з пп.4.1 п.4 якого усім працівникам, незалежно від найменування посад спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на активну форму туберкульозу посадові оклади підвищуються на 30 відсотків.
Перелік спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз, а з 17.10.2012 року - перелік протитуберкульозних закладів, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 16.07.2009 №514.
Згідно з пп.1.2 п.1 цього наказу санаторії (протитуберкульозний, туберкульозний, спеціалізований, спеціальний, у тому числі дитячий) відносяться до протитуберкульозних закладів.
Таким чином, Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій "Смерічка" разом з усіма своїми відділеннями відноситься до протитуберкульозного закладу.
Посилання представників відповідача на те, що педіатричне відділення позивача не входить до переліку структурних підрозділів лікарняних, амбулаторно-поліклінічних та санаторно-курортних лікувально-профілактичних закладів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 16.07.2009 №514, є безпідставними, оскільки в пункті 2 цього наказу йдеться про структурні підрозділи закладів охорони здоров'я, а не санаторії.
Крім того, з представлених позивачем документів судом встановлено, що в педіатричному відділенні позивача проходили лікування особи, хворі на активну форму туберкульозу згідно категорій, поділ яких передбачений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2003 №499 (а.с.158-171).
Судом встановлено, що за наслідками ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.07.2007 року по 01.07.2008 року контролюючим органом було виявлено порушення пункту 4.1 Додатку 3 до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, а саме медичним працівникам дитячого відділення та господарському персоналу проводилося нарахування підвищення посадового окладу у зв'язку з шкідливими і важкими умовами праці в розмірі 15 відсотків замість 30 відсотків.
Щодо правомірності спірного пункту 5 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом позивач згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України від 16.07.2009 №514, відноситься разом з усіма своїми відділеннями до спеціалізованих закладів охорони здоров'я - протитуберкульозного закладу в якому знаходяться особи, хворі на активну форму туберкульозу.
Відповідно до підпункту 13 пункту 4.1.1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» лікарі незалежно від найменування посад, фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою незалежно від найменування посад, професіонали з вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально - профілактичну допомогу хворим на активну форму туберкульозу мають право на встановлення надбавки за безперервний стаж роботи у залежності від часу роботи до 40 відсотків посадового окладу.
Враховуючи вищезазначені обставини та внаслідок системного аналізу вказаних нормативних актів, суд вважає, що працівники педіатричного відділення позивача мають право на підвищення посадових окладів на 30 відсотків у зв'язку з шкідливими та важкими умовами праці та встановлення надбавки за безперервний стаж роботи у залежності від часу роботи до 40 відсотків посадового окладу.
Правильність нарахування і виплати працівникам педіатричного відділення позивача зазначених підвищення до посадового окладу та надбавки випливає з листів-роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 14.07.2014 №1017/13/84-14 та Міністерства охорони здоров'я від 07.07.2014 №10.03.67/18689 (а.с.81-84).
За таких обставин суд приходить до висновку, що пункти 4 та 5 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року є протиправними та підлягають до скасування.
Щодо правомірності спірного пункту 8 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 № 33 затверджено штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я, зокрема адміністративно-управлінського та господарсько-обслуговувального персоналу закладів охорони здоров'я (крім аптечних).
Згідно з п.1.19.1 розділу посад працівників у багатопрофільних лікувальних закладах і пологових будинках, які не мають амбулаторно-поліклінічних підрозділів (у т. ч. жіночих консультацій), спеціалізованих лікарнях, диспансерах, санаторіях, центрах посада машиніста з прання та ремонту спецодягу вводиться при обробленні до 80 тонн сухої білизни на рік з розрахунку один на: 31кг сухої білизни та спецодягу за зміну при ручному пранні; 100- 120 кг сухої білизни та спецодягу за зміну при машинному пранні; 25кг сухої фасонної білизни за зміну при ручному прасуванні; 45кг сухої прямої білизни за зміну при ручному прасуванні; 80-100кг сухої білизни та спецодягу за зміну при механічному прасуванні.
Відповідач констатуючи факт порушення позивачем положень наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 № 33 взяв до уваги тільки одну довідку позивача про кількість випраної білизни пральними санаторію за період з 01.2012 року по 31.12.2013 року.
Однак, що така інформація позивача є неповною, оскільки не містить вихідних даних, необхідних для визначення кількості посад машиністів з прання та ремонту спецодягу, передбачених згаданим наказом Міністерства охорони здоров'я України, а отже не може лягати в основу обґрунтування порушення.
Таким чином, відповідачем прийшов до передчасного висновку про наявність у позивача трьох зайвих посад машиністів з прання та ремонту спецодягу.
Крім того, на переконання суду, в згаданому наказі Міністерства охорони здоров'я України йдеться про введення посад машиніста з прання та ремонту спецодягу в залежності від обсягу оброблення білизни, а не про зміну вже існуючої кількості таких посад із врахуванням обсягів оброблення білизни попередніх періодів.
У зв'язку з цим суд вважає, що пункт 8 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року є необґрунтованим.
Однак, даний пункт Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства не підлягає скасуванню, оскільки позивачем 13.05.2014 року винесено наказ за №56-0, згідно якого проведено штатний розпис у відповідність - скорочено 3 посади машиніста з прання та ремонту спецодягу (а.с.132).
З врахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію "Смерічка" про визнання протиправними та скасування п.4,5 та 8 вимоги Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року підлягає до часткового задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати пункти 4 та 5 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року.
В задоволенні решти позовної вимоги відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 15.10.2014 року.