15 жовтня 2014 року Справа № 808/6784/14 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Недашківська К.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району про скасування розпорядження, дозволів, актів та наказів, та вирішуючи питання щодо наявності підстав для повернення позовної заяви,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати: скасувати розпорядження відповідача від 28.08.2014 №331р; скасувати всі дозволи, акти та накази, видані відповідачем на підставі розпорядження від 28.08.2014 №331р.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суд зазначає, що у даному випадку відповідачем за позовом є орган місцевого самоврядування, оскільки позовні вимоги позивача звернуті саме до цього суб'єкта владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі іменується - Закон України №280/97-ВР), система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
В даному випадку відповідач - Районна адміністрація Запорізької міської ради по Хортицькому району є складовою частиною єдиної системи місцевого самоврядування у місті Запоріжжі та є підпорядкованою Виконавчому комітету Запорізької міської ради.
Таким чином, розгляд зазначеного спору віднесений до предметної підсудності місцевих загальних судів, як адміністративних.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району про скасування розпорядження, дозволів, актів та наказів - повернути позивачу разом із усіма доданими до неї документами.
Роз'яснити ОСОБА_1, що відповідно до частини 6 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію даної ухвали надіслати ОСОБА_1.
Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М. Недашківська