10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Прачук Л.І.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"13" жовтня 2014 р. Справа № 568/1000/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області на постанову Радивилівського районного суду Рівненської області від "10" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити дії ,
В серпні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Рівненського міського суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.08.2014р. з урахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та суми виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки від 11.07.2014р. №6698/17-17-05-25, виходячи з розміру 90% заробітної плати. Позов обґрунтовано тим, що, звернувшись до відповідача з заявою про перерахунок та подавши відповідну довідку отримала відмову. Вважає, що вказана відмова є протиправною, оскільки, з вказаних виплат проводилося нарахування та сплата страхових внесків.
Постановою Радивилівського районного суду Рівненської області від 10.09.2014р. позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії із 01.08.2014р. згідно довідки Дубенської ОДПІ від 11.07.2014р. №6698/17-17-05-25. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що до системи оплати праці не входять матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції в частині відмови в позові винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_3 звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій просила постанову суду скасувати в частині відмови в позові та прийняти нову про задоволення позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії, виходячи з розміру 90% заробітної плати.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_3 підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області задоволенню частково, з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
25.07.2014р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціальних потреб та індексації заробітної плати, виходячи з 90% розміру заробітної плати згідно довідки від 11.07.2014р. №6698/17-17-05-23.
Листом від 29.07.2014 року за № 8-В/09-06 Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області відмовило їй в проведенні перерахунку з посиланням на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціальних потреб та індексація заробітної плати належать до компенсаційних виплат і не є заробітної платою, відповідно немає підстав включати їх в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, грошова винагорода державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та матеріальна допомога при вирішенні соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Тож, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при обчисленні позивачу пенсії державного службовця відповідач повинен враховувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії виходячи з розміру 90% заробітної плати, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу».
За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (частина друга статті 37-1 Закону України «Про державну службу»).
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Як свідчать матеріали справи, розмір пенсії ОСОБА_3 при призначенні за нормами Закону України "Про державу службу" в редакції до 01.10.2011р. обчислювався виходячи з 90% заробітної плати, виходячи з стажу на посаді державного службовця більше 35 років.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Враховуючи наведене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що при проведенні перерахунку пенсії слід враховувати вимоги чинного законодавства про пенсійне забезпечення та про державну службу, в т.ч. ЗУ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014р., якими тимчасово призупинено дію ряду законів соціального характеру.
З урахуванням наведеного рішення суду в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нового про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області задовольнити частково.
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Радивилівського районного суду Рівненської області від "10" вересня 2014 р. скасувати в частині відмови в позові та прийняти в цій частині нову постанову.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 11.07.2014р. №6698/17-17-05-23, виходячи з 90% заробітної плати, починаючи з 01.08.2014р.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук
судді: (підпис) Л.О. Зарудяна
(підпис) Л.В. Кузьменко
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35500
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області вул. Почаївська, 28,м. Радивилів,Рівненська область,35500
4-третій особі: - ,