Рішення від 18.08.2014 по справі 296/10446/13-ц

Справа № 296/10446/13-ц

2/296/98/14

РІШЕННЯ

Іменем України

"18" серпня 2014 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира у складі:

головуючого-судді Галасюка Р.А.,

при секретарі Могилевець В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 327 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства верстатобудівного і універсального машинобудування (ПАТ «Верстатуніверсалмаш»), третя особа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про зобов'язання видати належним чином оформлену уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами до ПАТ «Верстатуніверсалмаш» і просить у своєму зверненні зобов'язати відповідача видати йому у місячний термін, з моменту вступу рішення в законну силу, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності відповідних записів у трудовій книжці, та зазначити у довідці повний період праці із шкідливими і важкими умовами за списком 1, починаючи з 24.12.1990 р. по 31.01.1996 р. включно, що складає 05 років 01 місяць та 07 днів.

В обгрунтування позовних вимог було зазначено, що згідно записів у трудовій книжці позивача йому була присвоєна професія ливарника на машинах лиття під тиском, другого розряду на Житомирському заводі станків-автоматів, де він пропрацював до 13.09.1989 р., що склало 04 роки, 07 місяців та 12 днів. В період його роботи на вказаній посаді з 24.12.1990 р. по 31.01.1996 р. діяли списки, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. 25.04.1994 р. Житомирський завод станків-автоматів реорганізовано у ВАТ «Верстатуніверсалмаш». З 01 лютого 1996 року по 19 серпня 1997 року позивач пропрацював на попередінй посаді ливарника, що склало один рік, шість місяців та вісімнадцять днів і 19.08.1997 року був звільнений за власним бажанням. Однак, при оформленні документів для призначення йому пенсії на пільгових умовах, відповідач видав довідку у якій не вказав кількість років, місяців і днів, котрі входять в період його роботи з 24.12.1990 р. по 31.01.1996 р. на вищевказаній посаді. А коли він звернувся із отриманою довідкою відповідача до УПФУ в м. Житомирі Житомирської області для призначення йому пенсії на пільгових умовах, йому у цьому було відмовлено через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, що має становити не менше десяти років.

Позивач у судове засідання надав заяву з проханням розглядати справу без нього та без його представника, заявлені вимоги позовної заяви підтримав, з наведених підстав.

Представник відповідача в судове засідання також надав звернення у якому заперечував проти задоволення позову, просив розглянути справу у його відсутність.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомлено.

Суд, дослідивши надані докази, на засадах змагальності в межах позовних вимог, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.

Як встановлено в ході розгляду справи, відповідно до записів у трудовій книжці позивача від 01.02.1985 р. йому була присвоєна професія ливарника на машинах лиття під тиском, другого розряду на Житомирському заводі станків - автоматів (наказ № 161-к), де він пропрацював до 13.09.1989 р., що склало 04 роки, 07 місяців та 12 днів (а.с.12).

В період його роботи ливарником на машинах лиття під тиском з 24.12.1990 р. по 31.01.1996 р., діяли списки за номером 1 і 2 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 р. № 10 "Про затвердження Списків виробництв, робіт професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення" та Постанови КМУ від 11.03.1994 р. № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах - котра в подальшому втратила чинність на підставі Постанови КМУ № 36 (36-2003-п) від 16.01.2003 р. "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах".

25.04.1994 р. Житомирський завод станків-автоматів реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство «Верстатуніверсалмаш».

Починаючи з 01.02.1996 р. по 19.08.1997 р., позивач пропрацював на вищевказаній попередінй посаді ливарника на машинах для лиття під тиском, що склало 01 рік, 06 місяців та 18 днів (а.с.13).

19.08.1997 року він був звільнений за власним бажанням з ВАТ «Верстатуніверсалмаш» за наказом №21.

Однак, при оформленні документів для призначення йому пенсії на пільгових умовах, ПАТ «Верстатуніверсалмаш» 25 жовтня 2012 р. було видано довідку №1344/10, де не було вказано кількість років місяців та днів котрі входять в період його роботи з 24.12.1990 р., по 31.01.1996 р., на посаді ливарника на машинах для лиття під тиском у ВАТ «Верстатуніверсалмаш».

При цьому, коли позивач звернувся із отриманими документами відповідача до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області для призначення йому пенсії на пільгових умовах, йому було відмовлено у призначенні даної пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, що становить не менше 10 років. Тобто довідка відповідача №1344/10 від 25 жовтня 2012 року, за період з 24.12.1990 р. по 31.01.1996 р., без уточнення кількості років, місяців, днів не була взята УПФУ в м. Житомирі до уваги для призначення йому пенсії.

Про зазначені недоліки у виданій довідці ПАТ «Верстатуніверсалмаш» свідчить лист управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про відмову у призначенні пенсії від 03.06.2013 року (а.с.17).

Відмова у призначенні пенсії, спричинена протиправними діями відповідача у вигляді ненадання належно оформлених документів (належним чином оформленої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії).

Крім того, про неналежне оформлення довідки № 1344/10 від 25.10.2012 року за період з 24.12.1990 р. по 31.01.1996 р. також свідчить довідка № 1347 від 25.10.2012 р. видана позивачу ОСОБА_1, про те що він на підприємстві ВАТ «Верстатуніверсалмаш» працював в одну зміну згідно режиму роботи підприємства по п'ять днів, а також довідка про заробітну плату з грудня 1990 р. по січень 1996 р. (а.с.12).

02.10.2013 р. до ПАТ «Верстатуніверсалмаш» позивачем було направлено заяву про видачу належним чином оформленої відповідно до вимог п. 20 постанови КМУ від 12.08.1993 р. № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», довідки, що має підтвердити наявний трудовий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах (а.с.19).

Однак 09.10.2013 р., позивач отримала лист № 1318/10 від ПАТ «Верстатуніверсалмаш», в якому зазначено, що вже видано довідку № 1346/10 від 25.10.2012 р., за період з 24.12.1990 р., по 31.01.1996 р., з листа зрозуміло, що відповідач ПАТ «Верстатуніверсалмаш» не виконав вимогу позивача, щодо видачі нової довідки, або приведення вже виданої довідки № 1346/10 від 25.10.2012 р., за період з 24.12.1990 р., по 31.01.1996 р. у відповідність до вимог Постанови КМУ № 637 (а.с. 20).

Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Згідно до ч.ч.1,2 п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5 до даного Порядку).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Тобто уточнююча довідка надається підприємством у разі відсутності в трудовій книжці особи відомостей про стаж роботи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, яка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Дана довідка призначена для подальшого її надання особою, що оформлює пенсію, відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.

Посада позивача віднесена, згідно постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року до списку № 1 (шкідливі і важкі умови праці), що дає право на пільгове пенсійне забезпечення.

У відповідності до п. п. 2.2, 2.3, 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України від 29.07.1993 р. № 58 до трудової книжки вносяться відомості про працівника: прізвище, ім'я та по-батькові, дата народження, відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення, відомості про нагородження і заохочення, відомості про відкриття. Записи у трудовій книжці про звільнення або переведення на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону. За наявності права працівника на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць і має відповідати найменуванню списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Згідно ст. 48 КЗпП України та ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" трудова книжка є основним документом про трудову діяльність та підтвердження стажу роботи.

За ст. 49 КЗпП України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Відповідно до п.б ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Згідно пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Враховуючи, що на звернення позивача, відповідач відмовляється надати йому уточнюючу довідку, яка б підтверджувала його стаж роботи для призначення йому пенсії на пільгових умовах, то суд приходить до висновку, що відповідача слід зобов'язати видати позивачу таку довідку.

Відповідно до ст. 237-1 ЦПК України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Однак вимога щодо стягнення моральної шкоди задоволенню не підлягає, оскільки позивач не довів настання такої шкоди за виниклих правовідносин.

На підставі викладеного, керуючись Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт , професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року, постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 49, 237-1 КЗпП України, ст. ст. 10, 11, 57-60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ПАТ «Верстатуніверсалмаш», третя особа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про зобов'язання видати належним чином оформлену уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу та відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.

Зобов'язати ПАТ «Верстатуніверсалмаш» видати ОСОБА_1 у місячний термін, з моменту вступу рішення в законну силу, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності відповідних записів у трудовій книжці та зазначити у довідці повний період праці із шкідливими і важкими умовами за списком 1, починаючи з 24.12.1990 р. по 31.01.1996 р. включно, що складає 05 років 01 місяць та 07 днів.

Стягнути з ПАТ «Верстатуніверсалмаш» на користь ОСОБА_1 344 грн. судових витрат по оплаті судового збору.

В решті вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Житомирської області через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий суддя Р. А. Галасюк

Попередній документ
40889119
Наступний документ
40889121
Інформація про рішення:
№ рішення: 40889120
№ справи: 296/10446/13-ц
Дата рішення: 18.08.2014
Дата публікації: 17.10.2014
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Корольовський районний суд м. Житомира
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори про недоговірні зобов`язання; Спори про відшкодування шкоди