Постанова від 13.10.2014 по справі 815/5827/14

Справа № 815/5827/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2014 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Катаєвої Е.В.

суддів Левчук О.А., Стеценко О.О.

секретар Сербіна О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 140, висунутого політичною партією «Народний Фронт» ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №140 про визнання дій такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України, правам та інтересам інших суб'єктів виборчого процесу, скасування результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу провести процедуру жеребкування у відповідності до вимог законодавства,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 140, висунутого політичною партією «Народний Фронт» ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №140 (далі ОВК), в якому просив:

- визнати дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №140 щодо проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України, правам та інтересам інших суб'єктів виборчого процесу;

- скасувати результати жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, проведеного 08 жовтня 2014 року у приміщенні за адресою: Одеська область, м. Біляївка, вул. Гагаріна, 14-Б окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №140 з порушенням законодавства;

- зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №140 провести процедуру жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України у відповідності до вимог законодавства про вибори народних депутатів України.

Позивач зазначив, що на виконання вимог ч.5 ст.28,ч.9 ст.29 Закону України від 17.11.2011року №4061-VІ «Про вибори народних депутатів України» (далі Закон України №4061-VІ) Центральною виборчою комісією було розроблено та затверджено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України ( Постанова ЦВК від 25 квітня 2013 року), який чітко визначає процедуру проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, які подають до відповідних окружних виборчих комісій суб'єкти подання.

Згідно ч.1 ст. 25 Закону України №4061-VІ виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів. Дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Згідно ч.5 статті 28 Закону України №4061-VІ кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Застосування механізму жеребкування напряму впливає на формування складу дільничних виборчих комісій, які мають встановлені статтею 32 Закону України №4061-VІ повноваження, зокрема, здійснюють контроль за неухильним додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів під час голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці.

Проте на засіданні ОВК, яке відбулось 09 жовтня 2014 року в приміщенні за адресою: 67600,Одеська обл., м. Біляївка , вул. Гагаріна 14-Б в присутності 18 членів комісії, кандидатів у народні депутати України, довірених осіб кандидатів у народні депутати, уповноважених осіб партій та запрошених на засідання осіб, при розгляді п.7 порядку денного засідання «Утворення дільничних виборчих комісій», який розпочався о 16 годині, головуючим на засіданні головою комісії Яцковим А.В. був порушений п.15 вищезазначеного Порядку, а саме в порушення вимог «Порядку» результати опрацювання результатів жеребкування щодо кожної дільничної виборчої комісії, список кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, головуючим на засіданні головою ОВК Яцковим A.B. не оголошувався. Порушення головуючим вимог п. 15 «Порядку», завадило здійснювати фіксацію результатів жеребкування по кожній окремій виборчій дільниці та співставити їх з даними, що занесені до протоколу.

Результати визначення кандидатур, які включаються до складу дільничних виборчих комісій, отримані з використанням інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори» оголошувалися головою ОВК після тривалої (близько 40 хвилин) перерви одночасно для всіх дільничних виборчих комісій 140 виборчого округу.

Вищезазначене свідчить про порушення виборчого законодавства в частині утворення дільничних виборчих комісій.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Представник позивача зазначив, що вважає порушення його прав у тому, що він не мав можливості відповідно до Порядку ознайомитись зі складом кожної ДВК по ходу жеребкування.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, вважала позов необґрунтованим та просила у його задоволенні відмовити. Представник відповідача пояснила, що список кандидатур до ДВК не оголошувався, оскільки він складав 3785 осіб, це питання ставилось на обговорення засідання ОВК, ніхто не заперечував. Представник відповідача зазначила, що жеребкування проводилось прозоро, з використанням інформаційно-аналітичної системи, оскільки значна кількість кандидатів до ДВК робила неможливим здійснювати весь процес жеребкування вручну. За вказаним процесом спостерігав за допомогою апаратури позивач. Жодних зауважень до процесу жеребкування від присутніх не надходило. Представник відповідача не спростовувала твердження позивача щодо не оголошення головою ОВК результатів жеребкування по кожній окремій ДВК послідовно за заповненням її кандидатами під час жеребкування. Проте вважає, що вказане не є суттєвим порушенням, оскільки жеребкування проводилось за допомогою ІАС, що виключає втручання будь-кого в процес жеребкування.

Правовідносини, яки виникли між сторонами регулюються Законом України №4061-VІ, статтями 28 та 107 (щодо позачергових виборів депутатів) якого встановлений порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці, а також встановленим постановою ЦВК №88 від 25.04.2013 року (зі змінами) Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України (далі Порядок №88).

Статтею 107 Закону України №4061-VІ визначено, що дільничні виборчі комісії (далі ДВК) утворюються відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за п'ятнадцять днів.

Згідно зазначеної статті Закону численність ДВК складає: для малих дільниць - 10 - 14 осіб; для середніх дільниць - 12 - 16 осіб; для великих дільниць - 14-18 осіб.

Суб'єктами подання кандидатур до складу ДВК (далі суб'єкт подання) є: - політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання; - політичні партії - суб'єкти виборчого процесу, кандидати у депутати від яких зареєстровані у загальнодержавному окрузі; - кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Згідно з ч.3 ст.107 Закону України №4061-VІ5 жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК проводиться ОВК не пізніше як на другий день після закінчення строку внесення подань до складу дільничних виборчих комісій.

Порядок №88 розроблений на виконання вимог ч.5 ст. 28, ч.9 ст. 29 Закону України №4061-VІ визначає процедуру проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.

Відповідно до п.12 Порядку №88 жеребкування проводиться на засіданні виборчої комісії.

Пунстом 15 Порядку №88 встановлено, що згідно із встановленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Особи, що внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.

Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени окружної виборчої комісії (працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії) послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії наявність кандидатури за відповідним номером і у графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відповідну відмітку. Процедура визначення кандидатур, які включаються до складу дільничних виборчих комісій, може здійснюватися з використанням інформаційно-аналітичної системи "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори".

Після заповнення усіх вакантних місць у складі відповідної дільничної комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання.

Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами окружної виборчої комісії (працівниками Секретаріату Центральної виборчої комісії) продовжується щодо наступних комісій.

Зазначена процедура повторюється щодо інших дільничних виборчих комісій у порядку зростання їх номерів.

Згідно п.16 Порядку №88 жребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях.

Пунктом 17 встановлено, що результати жеребкування заносяться до протоколу засідання відповідної виборчої комісії.

Судом встановлено, що жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України відбулось на засіданні ОВК 09 жовтня 2014 року в присутності 18 членів комісії, а також кандидатів у народні депутати України, довірених осіб кандидатів у народні депутати, уповноважених осіб партій у кількості 35 осіб. На засідання комісії були запрошені спеціаліст з технічного та організаційного забезпечення ОВК, оператор комп'ютерного набору, оператор ІАС «Вибори».

Згідно протоколу засідання ОВК №7 від 09.10.2014 року під час жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК з виборів народних депутатів України використовувалась інформаційно-аналітична система «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори», що не заперечується позивачем. Списки ДВК під час жеребкування були сформовані інформаційно-аналітичною системою «Вибори народних депутатів України» та доведені до присутніх.

Позивач в обґрунтування своїх вимог щодо порушення п.15 Порядку №88 під час жеребкування посилається на акт про порушення виборчого законодавства, який складений 09.10.2014 року та підписаний довіреними особами кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 140, висунутого політичною партією «Народний Фронт» ОСОБА_1 - ОСОБА_4, ОСОБА_5, уповноваженою особою ПП «Народний Фронт» Ковеня Оленою Вячеславівною. В зазначеному акті зафіксоване порушення п. 15 Порядку щодо не оголошення головою ОВК на засіданні комісії результатів опрацювання кожної ДВК по черзі її заповнення. В зазначеному акті відсутні будь-які посилання на порушення прав та інтересів особисто позивача.

Представник відповідача стверджувала, що жеребкування проведено у відповідності з вимогами законодавства, всі дії проходили прозоро з застосуванням АІС "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори". Саме вказана система виключае можливість втручання у процес жеребкування.

Аналізуючи зміст п.15 Порядку №88, суд вважає, що його положення щодо здійснення відповідних відміток у списку двома визначеними для опрацювання результатів жеребкування членами ОВК та передача ними вказаного списку головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання, та подальшої аналогічної процедури, стосується на випадок коли таке жеребкування здійснюється саме тільки вручну за допомогою двох визначених членів ОВК. Така передача зазначених списків голові та послідовне оголошення сформованої ДВК всім присутнім на засіданні комісії є здійсненням додаткового контролю за процесом формування ДВК.

Разом з тим, вказаний Порядок №88 надає можливість ОВК процедуру визначення кандидатур, які включаються до складу дільничних виборчих комісій, та формування ДВК, здійснювати з використанням інформаційно-аналітичної системи "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори". Проте у разі застосування ІАС Порядком №88 не визначені дії ОВК щодо оголошення окремих списків, що є логічним, оскільки списки ДВК формуються за допомогою програми, будь-яке втручання в зазначену систему, яка належить до Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори" виключено.

Оскільки на засіданні ОВК 09.10.2014 року жеребкування проводилось за допомогою ІАС, яка опрацьовувала результати жеребкування за кожною ДВК, склад яких фіксувався в зазначеній програмі, суд вважає оголошення складу всіх ДВК за результатами жеребкування не призвело до порушення будь - чиїх прав та інтересів.

Крім того, в протоколі засідання ОВК від 09.10.2014 року не зафіксовано надання будь-яких зауважень, скарг щодо проведення жеребкування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно з ч.ч.1,4 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ч.3 ст.86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи встановлені у судовому засіданні факти, суд вважає, що позивач не довів наявність порушень при жеребкуванні, які призвели до порушень щодо складу ДВК, а тому його позовні вимоги задоволенню не підлягають. Висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову позивача також ґрунтується на наступному.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 177 КАС України визначено, що суд, встановивши порушення законодавства про вибори, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Позивачем в позові та у судовому засіданні не наведено обставин та доказів порушення проведеним відповідачем 09.10.2014 року жеребкуванням його законних прав та інтересів. Відповідно відсутні підстави для визначення захисту порушених прав та інтересів та порядку усунення наслідків цих порушень, тобто відсутні підстави для задоволення позову позивача.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів суб'єктів звернення від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням встановленого, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164,172,177 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 140, висунутого політичною партією «Народний Фронт» ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №140 про визнання дій такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України, правам та інтересам інших суб'єктів виборчого процесу, скасування результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу провести процедуру жеребкування у відповідності до вимог законодавства.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки та порядку встановленому ст.177 КАС України.

Головуючий Катаєва Е.В.

Судді Левчук О.А.

Стеценко О.А.

Відмовити у задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 140, висунутого політичною партією «Народний Фронт» ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №140 про визнання дій такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України, правам та інтересам інших суб'єктів виборчого процесу, скасування результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу провести процедуру жеребкування у відповідності до вимог законодавства.

13 жовтня 2014 року.