Постанова від 10.10.2014 по справі 825/2887/14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2014 року м. Чернігів Справа № 825/2887/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

при секретарі - Пушенко О.І.,

за участі представника позивача - Кожемяка Ю.М.,

представника відповідача - Демиденко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Комунального підприємства "ЖЕК-10" Чернігівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ДФІ в Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "ЖЕК-10" Чернігівської міської ради і просить зобов'язати відповідача виконати пункти 2, 6 вимоги про усунення виявлених порушень та недоліків Внжфінінспекції в Чернігівській області від 31.03.2014 №25-05-18-14/2903. Свої вимоги мотивує тим, що під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача були виявлені порушення норм чинного законодавства, що підлягають обов'язковому усуненню, на час розгляду зазначеної справи недоліки, виявлені ревізією, не усунуті в повному обсязі невиконаним залишається п. 2,6 Вимоги. Вимога про усунення виявлених порушень до суду КП "ЖЕК-10" Чернігівської міської ради не оскаржувалась.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні, заперечив проти задоволення позовних вимог та пояснив, що КП "ЖЕК-10" Чернігівської міської ради не погоджується із висунутими вимогами. Зокрема п. 2 Вимоги не підлягає виконанню, оскільки до громадської організації «Всеукраїнська асоціація спеціалістів з управління та утримання нерухомості «Укржитлоексплуатація» було направлено листа з вимогою повернути грошові кошти у згаданому розмірі, але відповідь отримана не була. Також, було вирішено притягнути винних осіб до відповідальності. Головному бухгалтеру підприємства ОСОБА_3 було винесено догану, та притягнуто до матеріальної відповідальності. Наказом № 182-ос від 27.05.2014 року з головного бухгалтера було стягнуто середньомісячний заробіток. Тобто, позивач вважає, що щодо пункту 2 Вимог КП «ЖЕК-10» вжило всіх заходів, які вимагалися. Щодо протиправності пункту 6 вимоги то КП «ЖЕК-10» зазначило, що майже всім особам, які мають заборгованість перед КП «ЖЕК-10» (перелік осіб відображений в додатку № 66 Акту ревізії) були направлені претензії. Станом на 10.09.2014 року КП «ЖЕК-10» звернулося до суду із заявами про видачу судового наказу про стягнення заборгованості з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з боржників - фізичних осіб. Враховуючи наведене, відповідач просить відмовити ДФІ в Чернігівській області в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що відповідно до п.1.2.4.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на IV квартал 2013 року на підставі направлень працівниками Держфінінспекції в Чернігівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради за період з 01.01.2011 по 30.11.2013 року.

За результатами ревізії складено акт від 18.03.2014 року № 25-05-21/1.

За висновками акту перевірки ДФІ в Чернігівській області було складено та направлено КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради обов'язкову до виконання вимогу про усунення виявлених ревізією порушень та недоліків від 31.03.2014 року № 25-05-18-14/2903, відповідно до пунктів 2, 6 якої від Комунального підприємства «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради вимагається:

П.2 в ході ревізії встановлено, що в порушення вимог п.6.3 Статуту підприємства, без погодження власника - Чернігівської міської ради на вступ до асоціацій, корпорацій та інших об'єднань, підприємством перераховано грошових коштів в якості членських внесків Громадській організації «Всеукраїнська Асоціація спеціалістів з управління та утримання нерухомості «Укржитлоексплуатація» на загальну суму 6300,00 грн., чим завдано збитків підприємству на вказану вище суму, у зв'язку з чим вимагається:

стягнути кошти з зазначеного отримувача шляхом їх повернення на загальну суму 6300,0 гривень;

в іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих витрат на загальну суму 6300,0 грн., шкоду у порядку та розмірах встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю;

розглянути питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності винних в допущенні порушень осіб;

П. 6 в порушення вимог п.5, п.11 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237 по обліку КП „ЖЕК-10" обліковується дебіторська заборгованість, по якій не проведена претензійно-позовна робота в загальній сумі 64355,09 грн., у зв'язку з чим вимагається:

провести звірки з дебіторами та в разі не визнання заборгованості звернутися до суду;

відшкодувати збитки в сумі 64355,09 грн, за рахунок винних осіб у порядку та розмірі встановленому чинним законодавством України;

в іншому випадку списати заборгованість в установленому порядку;

розглянути питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності винних в допущенні порушень осіб, а саме: винесення догани або звільнення.

Вимога про усунення виявлених порушень від 31.03.2014 року № 25-05-18-14/2903 не оскаржувалась відповідачем в судовому порядку.

В ході проведеної ревізії було встановлено, що протягом ревізійного періоду КП „ЖЕК-10" перераховано грошових коштів в якості членських внесків до Громадської організації Всеукраїнська Асоціація спеціалістів з управління та утримання нерухомості Укржитлоексплуатація" в загальній сумі 6300,0 грн. (в т.ч. в 2012 році - 3600,0 грн., за січень-серпень 2013 - 2700,0 грн.).

Відповідно до положень п. 6.3 Статуту КП „ЖЕК-10", затвердженого Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради 20 листопада 2006 року № 309 та зареєстрованого державним реєстратором 07.02.2007 року (із внесеними змінами до установчих документів, які є невід'ємними частинами Статуту), виключною компетенцією власника (органу управління - Чернігівської міської ради) є погодження участі підприємства в асоціаціях, корпораціях, концернах та інших об'єднаннях.

До ревізії надано витяг з протоколу №5 засідання Ради Всеукраїнської асоціації «Укржитлоексплуатація» щодо прийняття КП «ЖЕК-10» в члени Асоціації від 20.07.2007 року.

Крім того, до ревізії надано лист КП «ЖЕК-10» до заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Сеньковича М.О. від 06.09.2013 року №01-12-1029 з проханням погодити участь підприємства у вищевказаній Асоціації. Від 06.09.2013 своїм підписом заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Сенькович М.О. погодив участь КП «ЖЕК-10» у складі Асоціації. Виходячи з вищевикладеного, вступ підприємства до складу Асоціації погоджено 06.09.2013 року.

Так, в зв'язку з перерахуванням коштів у якості членських внесків до Асоціації без погодження Власника (органу управління - Чернігівської міської ради) в порушення п. 2, 4 ст.57 Господарського кодексу України від 16.01.2000 та положень п.6.3 Статуту, Підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 6300,00 грн.

Як встановлено в судовому засіданні в травні, червні, липні, серпні 2014 року із заробітної плати головного бухгалтера КП «ЖЕК-10» ОСОБА_3 було утримано із заробітної плати 4375,56 грн. Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачем було частково виконано п. 2 вимог ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених ревізією порушень, однак на час розгляду справи 1924,44 грн. залишається не стягнутими з винних у вчиненні порушені осіб. Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги про зобов'язання КП «ЖЕК-10» виконати п. 2 вимоги ДФІ в Чернігівській області від 31.03.2014 року № 25-05-18-14/2903.

Ревізією достовірності обсягів дебіторської заборгованості встановлено, до згідно з даними бухгалтерського обліку КП «ЖЕК-10» дебіторська заборгованість становила:

станом на 01.01.2012 на загальну суму 1279792,96 грн.;

станом на 01.01.2013 на загальну суму 2015509,03 грн.;

станом на 30.11.2013 - на загальну суму 2318488,42 грн.

В бухгалтерському обліку підприємства станом на 30.11.2013 значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ПАТ «Облтеплокомуненерго» в сумі 975,17 грн. ( в т.ч. по рахунку 3614 «Розрахунки за послуги з утримання будинків» - у сумі 121,28 грн., 3615 «Розрахунки за інформаційні послуги» - 853,89 грн.).

Проведеною зустрічною звіркою встановлено, що в бухгалтерському заліку ПАТ «Облтеплокомуненерго», значиться дебіторська заборгованість в сумі 204614,01 грн. за послуги з обслуговування внутрішньобудинкових систем та кредиторська заборгованість в сумі 693,67 грн. (в т.ч. за послуги з утримання будинку - 123,78 грн., за надання інформаційних послуг 569,89 грн.), розмір дебіторської заборгованості не підтверджено на суму 281,5 грн., до суперечить вимогам п.5 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», ствердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237.

Також в бухгалтерському обліку КП «ЖЕК-10» станом на 30.11.2013 значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з КП «Новозаводське» в сумі 6057,62 грн. Проведеною зустрічною звіркою в КП «Новозаводське» вказана заборгованість підтверджена в повному обсязі.

В бухгалтерському обліку відповідача станом на 30.11.2013 значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ТОВ «Телекомунікаційна компанія «Комфорт» в сумі 1543,98 грн. за надання інформаційних послуг. Проведеною зустрічною звіркою в ТОВ «Телекомунікаційна компанія «Комфорт», обсяг вищевказаної заборгованості підтверджено в повному обсязі.

Також, станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку підприємства значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ТОВ «Альфа-Оіл» у сумі 4560,00 грн. Для підтвердження заборгованості по розрахунках підприємства з ТОВ «Альфа-Оіл», проведено зустрічну звірку, якою підтверджено заборгованість, що значиться в бухгалтерському обліку КП «ЖЕК-10» в повному обсязі.

Станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку КП «ЖЕК-10» значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ТОВ «Хорнет-Трейд» за утримання прибудинкових територій у сумі 366,55 грн. Зустрічною звіркою розбіжностей між даними обліку підприємства та ТОВ «Хорнет-Трейд» не встановлено.

Ревізією встановлено, що станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з СПД ОСОБА_7 за утримання прибудинкових територій в сумі 771,52 грн.

Проведеною зустрічною звіркою встановлено, що вищевказана заборгованість підтверджена в обліку СПД ОСОБА_7 в повному обсязі.

Також для підтвердження заборгованості по розрахунках підприємства з ЛП «Фірма «Інтек», проведено зустрічну звірку, якою підтверджено заборгованість, що значиться в бухгалтерському обліку підприємства, у повному обсязі.

Також ревізією встановлено, що в бухгалтерському обліку підприємства значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з Державним професійно-технічним навчальним закладом «Чернігівське вище професійне училище» за утримання гуртожитків та відшкодування витрат електроенергії на загальну суму 3696,38 гривень. Проведеною зустрічною звіркою встановлено, що в бухгалтерському обліку вищевказаного суб'єкта господарювання по розрахунках з КП «ЖЕК-10» значиться кредиторська заборгованість в сумі 3696,38 гривень.

Для підтвердження обсягів заборгованості, Держфінінспекцією в Чернігівській області направлено до підприємств відповідні запити.

Так, на запит Держфінінспекції від 16.01.2014 №25-05-18-14/355 ТОВ «Інтертелеком» надано довідку про стан взаєморозрахунків, оборотно-сальдову відомість та акт звірки взаєморозрахунків станом на 30.11.2013, відповідно до яких обсяг заборгованості становить 15820,91 грн., що відповідає даним обліку відповідача.

Станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку КП «ЖЕК-10» значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ПрАТ «МТС Україна» на загальну суму 15820,91 грн. На запит Держфінінспекції від 15.01.2014 №25-05- 18-14/299, ПрАТ «МТС Україна» надіслано відповідь від 24.01.2014 №NT-14- 1818, якою підтверджено заборгованість, що значиться в бухгалтерському обліку підприємства, в повному обсязі.

Станом на 30.11.2013 в обліку відповідача значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ТОВ «Компанія Фрея» на суму 459,12 грн. Для підтвердження заборгованості до ТОВ «Компанія Фрея» направлено запит від 13.01.2014 №25-05-18-14/276. Надісланим листом-відповіддю від 20.01.2014 року №2 ТОВ «Компанія Фрея» підтверджено заборгованість у повному обсязі.

Окрім того, для підтвердження заборгованості, до ПП «Буд-Арвест» направлено запит від 08.02.2014 №25-05-18-14/953. Листом від 20.02.2014 №3 ПП «Буд-Арвест» заборгованість в сумі 757,20 грн., що значиться в бухгалтерському обліку підприємства, підтверджена в повному обсязі.

Станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку КП «ЖЕК-10» значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ТОВ «Лагрос ЛТД» у сумі 564,8 грн., яка виникла внаслідок передачі заборгованості від КП «ЖЕК-6». Для піддтвердження вищевказаної заборгованості направлено запит до ТОВ «Лагрос ЛТД» від 13.01.2014 №25-05-18-14/277. Листом-відповіддю від 17.01.2014 року №14 ТОВ «Лагрос ЛТД» повідомлено про відсутність в бухгалтерському обліку ТОВ «Лагрос ЛТД» будь-якої заборгованості по розрахунках з КП «ЖЕК-10». Таким чином, дебіторська заборгованість у сумі 564,80 грн. не підтверджена, та суперечить п.5,11 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237 (зі змінами).

Крім того, були направлені запити до КФ ПрАТ «Київстар» (№25-05-18- -278 від 13.01.2014), ТОВ «ІТТ-Технологія» (№25-05-18-14/2305 від 2 03.2014). Проте станом на момент завершення ревізії відповіді на адресу Держфінінспекції в Чернігівській області не надійшли.

Ревізією встановлено, що станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку підприємства значилась дебіторська заборгованість по розрахунках з ПП «ДСЛ» у сумі 149,99 грн., ПП «Оксва-Чернігів» у сумі 3287,91 грн., СПД ОСОБА_8 - у сумі 817,54 грн., ФОП ОСОБА_9 - у сумі 1987,19 грн.

Для підтвердження заборгованості до вищевказаних суб'єктів господарювання направлені відповідні запити. Проте всі листи (окрім адресованого СПД ОСОБА_8) були повернуті у зв'язку з тим, що адресати за означеними адресами не знаходяться. Станом на момент завершення ревізії, відповідь від СПД ОСОБА_8 на адресу Держфінінспекції не надійшла. Ревізєю встановлено, що згідно даних бухгалтерських документів протягом липня 2012 року - листопада 2013 року грошові кошти від СПД ОСОБА_8 на розрахунковий рахунок відповідача не надходили.

ДФІ в Чернігівській області в ході перевірки встановлено, що документи, що свідчать про проведення Підприємством позовної роботи із зазначеними вище боржниками з метою повернення сум дебіторської заборгованості за ревізійний період не надано, що є порушенням ст. 257, 258, :25 Цивільного Кодексу України.

Згідно з вимогами П(с)БО 10 «Дебіторська заборгованість», безнадійною визнається заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.

Згідно з 11 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» та п. 20 П(С)БО 16 «Витрати», затверджених наказами Міністерства фінансів України від 08.10.1999 №237 та від 31.12.1999 №318 відповідно, безнадійна дебіторська заборгованість підлягає списанню на інші операційні витрати.

Також, станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку Підприємства значилась дебіторська заборгованість ФОП ОСОБА_10 в сумі 3288,29 грн. ( з т.ч. 3196,11 грн. - дебіторська заборгованість по розрахунках з КП «ЖЕК-6», передана в грудні 2012 року до КП «ЖЕК-10»).

Для проведення зустрічної звірки в ФОП ОСОБА_10, здійснено вихід за адресою, що зазначена в документах КП «ЖЕК-10», як фактичне місце розташування вказаного суб'єкта господарювання (АДРЕСА_1). Проте за вказаною адресою ФОП ОСОБА_10 не перебуває.

Окрім того, ревізією встановлено, що станом на 30.11.2013 в бухгалтерському обліку КП «ЖЕК-10» по рахунках 3611 «Розрахунки з населенням за послуги з утримання житлових будинків, споруд та прибудинкових територій» та 3613 «Розрахунки за послуги по утриманню нежитлових приміщень в житлових будинках», значиться прострочена дебіторська заборгованість в загальній сумі 55948,03 грн., претензійно-позовна робота по стягненню якої не проводилась та позови до суду не подавались.

Зазначене, не відповідає вимогам п.5, п.11 П(С)БО 10 Дебіторська заборгованість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237 (зі змінами).

Таким чином, загальна сума непідтвердженої та простроченої дебіторської заборгованості, претензійно-позовна робота щодо стягнення якої протягом ревізійного періоду не проведена, в бухгалтерському обліку відповідачем станом на 30.11.2013 становила 64355,09 грн., що є порушенням д 5 П(с)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237.

В результаті допущеного порушення КП «ЖЕК-10» до фінансової звітності за 9 місяців 2013 року внесено недостовірні дані, а саме: в ф.1 -Баланс" завищено рядок 1125 „Дебіторська заборгованість за продукцію, довари, роботи, послуги" на суму 64355,09 гривень.

Згідно зі статтями 256, 257 Цивільного кодексу України відповідач мав можливість протягом січня 2012 року - листопада 1313 року звернутися до суду з вимогою про захист своїх інтересів по відшкодуванню дебіторської заборгованості.

Таким чином, невжиття заходів протягом своєчасного стягнення дебіторської заборгованості і, як наслідок, спливу строків її стягнення, призвело до втрати активу підприємства - дебіторської заборгованості на загальну суму 64355,25 грн., що є порушенням статей 509, 610, 611 Цивільного кодексу України, п. 5 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 38.10.1999 №237.

В судовому засіданні встановлено, що КП «ЖЕК-10» проводилась претензійна робота про стягнення суми заборгованості з: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_4, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_5, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ТОВ «Агріс», ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_31, ОСОБА_21, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ТОВ «Ланком», Аптеки № 180, ПП «Оксва-Чернігів».

Крім того, відповідач не має можливості звернутися провести претензійно-позовну роботи по таким боржникам: ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37 через смерть зазначених боржників. Також такі боржники, як ОСОБА_38 та ОСОБА_39 зняті з реєстрації та не проживають в тих помешканнях, по яким мають заборгованість перед КП «ЖЕК-10» за послуги з утримання житлових будинків, споруд та прибудинкових територій, встановити їх місце перебування не є можливим.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що КП «ЖЕК-10» частково проводилась робота з погашення дебіторської заборгованості, існування якої встановлено під час проведеної ревізії, однак станом на час розгляду справи частина вимог ДФІ в Чернігівській області виконана не була , а тому позовні вимоги про зобов'язання КП «ЖЕК-10» виконати п. 6 обов'язкової вимоги ДФІ в Чернігівській області від 31.03.2014 року № 25-05-18-14/2903 в повному обсязі підлягають задоволенню.

Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Оскільки відповідач в порушення вимог ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» зобов'язань щодо усунення виявлених ревізією порушень не виконав, позовні вимоги про зобов'язання відповідача виконати пункти 2,6 вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 31.03.2014 року № 25-05-18-14/2903 підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Комунальне підприємство "ЖЕК-10" Чернігівської міської ради виконати пункти 2,6 вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 31.03.2014 року № 25-05-18-14/2903. .

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.В. Кашпур