Постанова від 02.10.2014 по справі 2а-2848/12/2170

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/16892/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Конюшка К.В.,

Чалого С.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року у справі за позовом міського комунального підприємства "Херсонелектротранс" до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені,

ВСТАНОВИЛА:

Міське комунальне підприємство "Херсонелектротранс" звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 15.06.2012 №39.

Позовні вимоги мотивовано протиправністю рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 15.06.2012 №39 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду як такого, що прийнято без урахування факту неотримання позивачем з державного бюджету субвенції, яка повинна надходити в рахунок погашення витрат на перевезення пільгових категорій пасажирів, за рахунок якої планувалось здійснювати, у тому числі, сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року, позов задоволено: скасовано рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 15.06.2012 №39 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

У поданій касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що рішенням Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 15.06.2012 №39 на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) чи несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків до міського комунального підприємства "Херсонелектротранс" застосовано фінансові санкції у розмірі 180 909,13 грн. та нараховано пеню за період з 20.07.2010 по 03.10.2011 у сумі 118 096,93 грн.

Вказуючи на протиправність зазначеного рішення міське комунальне підприємство "Херсонелектротранс" звернулось до суду із зазначеним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з протиправності рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 15.06.2012 №39 як такого, що прийнято відповідачем за відсутності повноважень на застосування фінансових санкцій на підставі статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після 01.01.2011 у зв'язку із втратою чинності зазначених положень.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, не погоджується із вказаними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла до 1 січня 2011 року, було передбачено застосування виконавчими органами Пенсійного фонду України до страховиків за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, штрафних санкцій у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій передбачалось нарахування пені в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розраховувалась за кожний день прострочення платежу.

Із набранням чинності з 1 січня 2011 року Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" наведені вище норми матеріального права були виключені.

У той же час згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Абзацом шостим цього ж пункту встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Наведене правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством, чинним до 1 січня 2011 року, поширюється на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій.

Як вбачається з рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 15.06.2012 №39 до комунального підприємства "Херсонелектротранс" застосовано фінансові санкції та нараховано пеню за період з 20.07.2010 по 03.10.2011

За вказаних обставин, позиція судів попередніх інстанцій щодо протиправності рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 15.06.2012 №39, яким до позивача застосовано фінансові санкцій на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є хибною.

Так само, колегія суддів вказує на необґрунтованість доводів позивача щодо протиправності оскаржуваного рішення з мотивів його прийняття без урахування факту неотримання позивачем з державного бюджету субвенції, яка повинна надходити в рахунок погашення витрат на перевезення пільгових категорій пасажирів, за рахунок якої планувалось здійснювати, у тому числі, сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Так, порядок і строки сплати страхових внесків на час виникнення спірних відносин були встановлені статтею 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з частиною дванадцятою статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року скасувати.

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: