Справа № 544/1686/14-а
пров. № 2-а/544/40/2014
іменем України
01 вересня 2014 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Сайко О.О.,
за участі секретаря - Костенко Т.В..,
розглянувши у порядку скороченого провадження у м. Пирятині по вул. Леніна, 41 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
06.08.2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації щодо відмови позивачу, ветерану війни-учаснику війни у проведенні перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня 2014 року у розмірі тьрох мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеної статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації провести перерахунок, визнати визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо відмови позивачу у проведенні виплати разової грошової допомоги до 5 травня 2014 року у розмірі тьрох мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області невиплачену допомогу на користь ОСОБА_1
Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа була розглянута в порядку скороченого провадження.
Відповідач надав заперечення проти позову, з якого вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації не визнає позовні вимоги ОСОБА_1, просить відмовити в їх задоволенні, оскільки виплата позивачу допомоги проведена відповідно до законодавства, зокрема, Постанови Кабінету Міністрів України №102 від 16 квітня 2014 року «Про деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, якою затверджена категорія ветерана війни - отримувача допомоги та встановлений чіткий розмір допомоги. У запереченнях посилався на рішення Конституційного суду України від 25.01.2012 №3-рп/2012, яким підтверджено право Кабінету Міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених Законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, у тому числі встановлення порядку та розміру соціальних виплат, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету. Вважає, що пред'явлений до Управління позов є безпідставним, оскільки останнє не є розпорядником коштів та не має рахунку по виплаті допомоги до 9 травня.
Відповідач - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області заперечення на позов ОСОБА_1 не подав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та статус ветерана війни-учасника війни, у зв'язку з чим має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни, та перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Пирятинської райдержадміністрації, що підтверджується копією посвідчення (а.с. 12-13).
У травні 2014 року відповідач Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснило виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 145 грн.
01.06.2014 р. позивач звернувся до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області та до Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації із заявою щодо проведення перерахунку та виплати на свою користь разової грошової допомоги, передбаченої ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком (а.с.14- 15 ).
Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації повідомило, що виплата допомоги була проведена згідно чинного законодавства, крім того, до повноважень Управління не входить визначення розміру такої допомоги та виділення додаткових коштів для її відшкодування (а.с.16).
Відповідач - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області відмовив позивачу у виплаті різниці між належною йому до сплати сумою разової грошової допомоги до 5 травня та фактично виплаченою сумою, пояснивши, що виплачена йому сума допомоги відповідає вимогам ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанові Кабінету Міністрів України №102 від 16 квітня 2014 року «Про деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань (а.с. 17 ).
Не погодившись з розміром отриманої допомоги, для захисту своїх прав позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Частиною 4 ст. 14 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»» N 367-XIV від 25.12.1998 встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» N 107-VI від 28.12.2007 р. (пункт 20 Розділу II Внесення змін до деяких законодавчих актів України»), який набрав чинності з 01.01.2008, наведену вище норму викладено у наступній редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими внесені зміни до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Тобто, на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи частина четверта ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» діє в редакції від 25.12.1998 р. та передбачає щорічну виплату до 5 травня учасникам війни разової грошової допомоги у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Приписами статті 17-1 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Пунктом 1 постанови КМУ від 16.04.2014 р. № 102 «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2014 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державної адміністрації (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, що не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам війни - 145 гривень.
Саме у такому розмірі відповідач - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснив виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною четвертою статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25.12.1998 р.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору щодо виплати позивачу у 2014 році до 5 травня, як учаснику війни щорічної разової грошової допомоги, застосуванню підлягає саме ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не постанова Кабінету Міністрів України від 16.04.2014 р. № 102.
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Положення ч. 3 статті, ст. 28 вказаного Закону не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки ч. 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» у 2014 році встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 1 січня становить 949 гривень.
З огляду на наведені норми права, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області повинен був виплатити ОСОБА_1 як учаснику війни разову грошову допомогу до 5 травня 2014 року у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком 949 грн. х 3 = 2847 грн., але виплатив лише 145 грн., тому сума недоплаченої грошової допомоги до 5 травня становить 2702 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації є структурним підрозділом Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, основними завданнями якого є забезпечення у межах своїх повноважень дотримання законодавства про соціальний захист населення. Управління відповідно до покладених на нього завдань організовує контроль в межах своєї компетенції за наданням окремим категоріям громадян установлених допомог, компенсацій, пільг, субсидій та інших соціальних виплат.
Отже, судом встановлено, що Управління праці соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації відмовляючи у перерахунку, а Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області - у виплаті позивачу у повному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня 2014 року, визначеної ч. 4 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25.12.1998 р., діяли всупереч приписам Конституції та вказаного Закону України.
Відмова Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо виплати позивачу у повному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня 2014 року є протиправною, разом з тим обраний ним спосіб захисту своїх прав відносно даного відповідача є юридично некоректним, оскільки в ч. 4 ст. 105 КАС України наведено законодавцем вимоги які може містити адміністративний позов, а ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено повноваження суду при вирішенні справи по суті. Так, суд може зобов'язати такого відповідача вчинити певні дії, які той зобов'язаний виконати, зокрема провести нарахування та виплату не в повній мірі виплаченої допомоги. Суд може стягнути з відповідача на користь позивача певну суму грошових коштів лише у тому випадку, якщо така нарахована ним, але, всупереч закону, не здійснена її виплата чи в разі відшкодування спричиненої шкоди. Причому спосіб захисту, обраний судом, не обов'язково має збігатися з тим, що запропонував позивач у вимогах (частина друга статті 11 КАС України).
Крім того відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення, і суд не може перебирати на себе повноваження, які законом покладені на органи праці та соціального захисту населення.
За таких суд приходить до переконання про підставність позовних вимог позивача до Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нарахування та виплати недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня як учаснику війни за 2014 рік.
Відповідно до ст. 94 ч. 5 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.
На підставі ст.19,49 Конституції України, ст.ст. ст. 14,17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 105,159-163, 183-2 КАС України суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 у повному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня 2014 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області провести перерахунки та донарахувати ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2014 рік відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеною ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент виплати, із врахуванням проведених виплат та зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області провести відповідні виплати.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий - О.О.Сайко
Повний текст постанови виготовлений 05.09.2014.